Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

5 komunikačních chyb, které mohou zničit vztah

Snad každý ví, že základem dlouhotrvajícího vztahu je dobrá komunikace. Občas se ale stane, že na to začnou partneři tak trochu zapomínat a do jejich komunikace se vloudí nějaké nešvary. Na jaké konkrétní věci si dát pozor?

Tereza Čaladi | 30. 09. 2023

Komunikace vnáší do vztahů hlubší a trvalejší spojení. Můžete se znát jakkoliv dobře, ale stejně nečtete tomu druhému myšlenky a nevíte, jak přesně se cítí a co se mu honí hlavou, pokud vám to neřekne.

Rozsáhlý výzkum provedený Johnem Gottmanem, zakladatelem Gottman Institute, ukázal, že komunikační vzorce páru mohou skutečně předpovídat úspěch jejich vztahu. Komunikace může vést k větší intimitě, emocionální blízkosti, důvěře a celkově k pevnosti a dlouhověkosti vztahu. To ovšem platí, pokud je upřímná a efektivní.

Mohlo by se vám líbit

Konflikty ve vztazích mohou být prospěšné aneb Jak se správně hádat

Hádání je zdravé, pokud víte, jak na něj. My to pro vás zjistili od Markéty Šetinové a Kateřiny Sodomkové z Institutu Moderní láska.
marianne.cz

Časté komunikační chyby v dlouhodobých vztazích

Slova mají magickou moc – mohou zraňovat, ale i léčit. Komunikace však není pouze o nich. Hrají v ní roli i neverbální narážky, tón hlasu či řeč těla. Na to vše je důležité myslet. Teď už ale o tom, jaké chyby nejčastěji ničí vztahy. Ty sepsal pro Psychology Today psychiatr z Dublinu Padraic Gibson:

  1. KáráníNapomenutí někoho za jeho činy obvykle situaci zhoršuje, místo aby ji zlepšovalo. Tím, že si někdo hraje na oběť a obviňuje druhou osobu, zahajuje cyklus agrese a odmítání. Je důležité sdělovat své pocity jinak, vyhýbat se vyčítavým jazykům a místo toho se soustředit na konstruktivní dialog.

  2. Kázání. Používání morálních komunikačních stylů podobných náboženským kázáním není vhodné pro intimní vztahy. Snaha vnutit morální normy a kritizovat chování druhých může vést k odporu. Je důležité pochopit, že kázání jen zřídka vede k pozitivním změnám ve vztahu.

  3. Chvála a kritika v jedné konverzaci. „To je skvělý, že jsi dal dohromady ten stolek. Ještě tam čekají na přivrtání ty poličky už půl roku.“ Poznáváte se? Když po chvále vždy následuje kritika, vytváří to kontrast mezi pozitivními a negativními výroky, což vede ke zmatku a frustraci. Neustálé zdůrazňování nedostatků dokáže zničit i ty nejsilnější vztahy. Lepší je nahradit tento přístup zdravým dialogem.

  4. Já jsem ti to říkal/a.“ Odsuzující výroky tohoto typu potom, co se něco nepovede, jen podněcují hněv a frustraci. Takové poznámky mohou v jednotlivci vyvolat pocit viny a zesílit jeho negativní emoce. Místo toho se zaměřte na rozvoj konstruktivní konverzace, aktivního naslouchání, empatie a porozumění, abyste vytvořili silné a trvalé pouto.

  5. Obviňování. Obviňování a kritika chyb druhé osoby může způsobit emocionální vzpouru a vytvořit trhlinu ve vztahu. I když upozorňování na něčí chyby se může zdát rozumné, často vede k obranným reakcím a eskaluje v konflikty. Důraz by měl být kladen na pochopení a řešení problémů, spíše než na obviňování. Přeci jen partneři jsou tým, ne protivníci. Je tak lepší vždy držet při sobě a spíše se podporovat, než shazovat.

Mohlo by se vám líbit

Tři nejčastější zabijáci dlouhodobého vztahu podle terapeutky

Partnerský vztah se v průběhu času proměňuje spolu s okolnostmi, které přirozeně přichází. Jiná vztahová dynamika bude u novomanželů, novopečených rodičů, rodičů teenagera nebo partnerů, kterým děti právě vylétly z hnízda. Aniž byste si toho všimli, může se v průběhu těchto změn pomalu a nepozorovaně vkrást do vašeho života krize, která se vztahem pořádně zamává. Na které největší vztahové zabijáky byste si měli dávat pozor a nedopustit, aby vaše partnerství ohrozily?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Móda
Nejlépe oblékané páry světa: 5 dvojic, které vás naučí, jak stylově ladit s partnerem

Nejlépe oblékané páry světa: 5 dvojic, které vás naučí, jak stylově ladit s partnerem

Životní styl
Proč starší ženy často chtějí mladšího partnera? Jedním z důvodů je nová energie a touha po změně

Proč starší ženy často chtějí mladšího partnera? Jedním z důvodů je nová energie a touha po změně

Zábava
Kvíz: Vyznáte se dobře v mužích Carrie Bradshaw? Zjistěte, zda víte, před kým upřednostnila pana Božského

Kvíz: Vyznáte se dobře v mužích Carrie Bradshaw? Zjistěte, zda víte, před kým upřednostnila pana Božského

Rodina a děti
Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy