Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Zrádné mořské plody nebo foie gras! Podívejte se, kterým jídlům se královská rodina vyhýbá

Britská královská rodina má vytříbené jazýčky, a tak nikoho nepřekvapí, že neholduje pokrmům z rychlého občerstvení či polotvarům. Přesto se najdou, na první pohled, delikátní jídla, která modrá krev striktně odmítá.

Není žádným tajemstvím, že se členové královské rodiny musí řídit pravidly etikety. Málokdo ale ví, že přísná nařízení platí také pro královskou kuchyň. Existuje hned několik pokrmů, které kuchaři v Buckinghamském paláci i mimo něj nesmí za žádných okolností připravit. O která jídla se jedná?

Mohlo by se vám líbit

45 přísných pravidel, která musí britská královská rodina dodržovat

Každá rodina má svá pravidla. Bez nich by to nešlo. Ta královská jsou ale optikou dnešní moderní doby často zastaralá a kolikrát pěkně bizarní. Pojďme si na ně posvítit.
marianne.cz

Foie gras

Na první pohled by se mohlo zdát, že jedno z nejluxusnějších jídel světa nesmí na královské tabuli chybět. Opak je ale pravdou. Princ Charles totiž před třinácti lety vydal přísný zákaz, ve kterém znělo, že královská kuchyň foie gras nesmí podávat. Důvod? Především zjištění, jak nehumánním způsobem je drůbež určená pro foie gras vykrmována. Královna Alžběta II. s názorem prince Charlese souhlasila, a tak tento zákaz bez problému akceptovala.

Mořské plody

I když je ryba základem královského jídelníčku, korýši a mořské plody se na královské tabuli objevují pouze výjimečně. Podle BBC mají členové královské rodiny zakázáno jíst mořské plody, a to zejména na cestách, kdy hrozí otrava jídlem nebo bolesti žaludku.

Pravdou ale zůstává, že čas od času modrá krev pravidlo poruší. Například královna Alžběta II. při diplomatické návštěvě Číny snědla mořskou okurku. Naštěstí tento výjimečný pokrm nezpůsobil královně žádné trávicí potíže, a tak jí malý prohřešek můžeme odpustit.

Info ikona
Jídlo

Voda z vodovodu

Asi nikoho nepřekvapí, že na seznamu zakázaných jídel a nápojů nalezneme vodu z kohoutku. Za tímto pravidlem stojí královna Alžběta II., která členy královské rodiny pravidelně nabádá, aby se především na svých zahraničních cestách vyhýbali kohoutkové vodě. Následné žaludeční potíže či dýchací problémy za pár doušků tekutiny rozhodně nestojí.

Krvavé maso

Rare, medium nebo well-done? Takovou otázku členové královské rodiny od obsluhy určitě neuslyší! Všichni totiž vědí, že maso musí být propečené well-done, tedy úplně. Milovníci krvavých steaků mohou být vděční, že jim v žilách nekoluje modrá krev.

Česnek

Dokážete si představit vaření bez česneku? Pokud byste aspirovali na královského kuchaře, pak by odpověď měla znít ano! Kuchař Darren McGrady v rozhovoru pro Express prozradil, že členové královské rodiny nesmí jíst pokrmy, které obsahují česnek.

Zákaz si česnek „vysloužil“ pro své charakteristické aroma, které způsobuje nepříjemný zápach z úst. Někteří členové královské rodiny, rozumějte královna Alžběta II., mají z tohoto nařízení upřímnou radost. Není totiž žádným tajemstvím, že královna nemůže česnek doslova ani cítit.

Mohlo by se vám líbit

Přísná pravidla, která musí královská rodina dodržovat při cestování

Co pro vás znamená cestování? Hádáme, že zábavu, vytrhnutí ze stereotypu, a především volnost! A právě volnost rozhodně není doménou královských „zájezdů“. Naopak existuje hned několik pravidel, která královská rodina na svých cestách musí striktně dodržovat. 
marianne.cz

Cibule

Na cibuli se sice přísný zákaz nevztahuje, přesto se v královském jídelníčku vyskytuje sporadicky. Kuchaři totiž mají předem určeno, kolik cibule mohou pro dané jídlo použít. Tento ideální poměr cibule v jídle je stanoven proto, aby pokrm nezpůsobil trávicí či dýchací problémy.

Těstoviny, brambory a rýže

Nejsou zakázány, avšak na královském jídelníčku se s nimi jen tak nesetkáte. Řeč je o bramborách, rýži a těstovinách, tedy přílohách, které královna Alžběta II. příliš nevyhledává.

Vzhledem k tomu, že královna upřednostňuje lehčí pokrmy, najdeme na jejím talíři spíše ryby, grilované kuřecí maso, zeleninové saláty nebo ovoce. Rozhodně to ale neznamená, že si královna čas od času nedopřeje pečené brambory nebo italskou pastu.

Mohlo by se vám líbit

Beauty pravidla, která musí dodržovat královna i vévodkyně

I svět líčidel podléhá přísnému protokolu.
marianne.cz

Související články

Zábava
Kvíz: Královna Camilla slaví 77. narozeniny. Zjistěte, co víte o jejím vztahu s Karlem III.

Kvíz: Královna Camilla slaví 77. narozeniny. Zjistěte, co víte o jejím vztahu s Karlem III.

Zábava
Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Princ William slaví 42. narozeniny: Podívejte se na jeho nejhezčí momenty s Kate a dětmi

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Kvíz: Jak dobře znáte britskou královskou rodinu? Otestujte své znalosti o monarchii

Zábava
Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky