Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Podzimní blues aneb Když máte náladu pod psa

Info ikona
Žena

Podzimní blues, „depka“ nebo sezónní afektivní porucha. Tak můžeme nejčastěji titulovat náladu pod psa, která přichází s podzimem a odchází s brzkým jarem. Pokud sami cítíte, že v posledních dnech propadáte trudomyslnosti, nemáte energii a bojujete s pozorností, pak se i do vašeho života pravděpodobně vtěsnala sezónní afektivní porucha.

„Nevymýšlej problémy tam, kde nejsou.“, „Zbytečně přemýšlíš nad svými pocity.“, „Dnešní generace musí všechny nálady pojmenovávat.“ Možná jste se sami setkali s tím, že okolí vaši špatnou náladu bagatelizovalo či jí nepřisuzovalo žádnou váhu. Přitom duševní zdraví a psychická pohoda jsou základními kameny spokojeného a vyrovnaného života. Nenechte si proto letošní podzim zkazit sezónní afektivní poruchou (SAD), která může ve vaší hlavě nadělat hotovou paseku.

Nepřítel, který přichází s prvními sychravými dny

Najít spouštěče mnoha psychických problémů se zdá jako nadlidský úkol. To ale není případ sezónní afektivní poruchy, která podle odborníků vzniká v momentě, kdy se zkracují dny a přichází sychravé počasí. Nepříjemný podzim plný deště a plískanic naší psychické pohodě neprospívá, a tak pociťujeme únavu, úzkost nebo „jenom“ máme špatnou náladu. „Zdá se, že SAD je spojena s ubývajícím světlem, které si zahrává s naším biorytmem. Pacienti často pociťují prudký pokles nálady, který je poznamenán letargií a smutkem,“ říká doktor Peter Bieling pro CTV News a zároveň dodává, že přibližně u 5 % populace je SAD skutečně spojena s pravidelným sezónním vzorcem.

Info ikona
Žena

Blues jenom do uší

Mnoho obětí podzimního blues sedí se založenýma rukama a čeká na první jarní paprsky slunce. Takový přístup rozhodně není žádoucí, neboť můžete upadnout do trvalé letargie, případně si zaděláte na nepříjemnou depresi. Zkuste se sezónní afektivní poruše postavit a ukažte jí, že si podzim dokážete užít, a to i za předpokladu, že je venku ošklivo!

Mezi nejúčinnější zbraně proti SAD patří lampy pro světelnou terapii, které disponují světlem s vysokým světelným koeficientem. „Světelné lampy fungují. Sice je nudné před nimi sedět, avšak jde o relativně snadnou léčbu, která není drahá a nemá žádné vedlejší účinky,“ tvrdí Bieling. Pokud vám tedy nevadí strávit před speciální lampou pár minut navíc, pak můžete světelnou terapii vyzkoušet v pohodlí svého domova.

Mohlo by se vám líbit

Strava ovlivňuje to, jak se cítíme. Co jíst na podzim?

Podzim se stává pro mnohé „nelibým ročním obdobím“, což je způsobeno především zkrácením dnů a tak zkrácením délky slunečního svitu. Často nás může přepadat i pesimistické myšlení. Vhodně zvolenou stravou je možné naši náladu ovlivnit.
marianne.cz

Na druhou stranu existují i další pomocníci proti SAD, které vás nebudou stát ani korunu. V ideálním případě vyplňte svůj volný čas cvičením. Protáhnete tělo, posílíte vaše srdce, vyplavíte důležité hormony, a především se fyzicky unavíte, což oceníte především večer, kdy usnete jako miminko. Pokud nepatříte k milovníkům pohybu, zkuste do svého podzimního dne zakomponovat alespoň ranní procházky. Jejich výhodou je, že se procházíte za světla, a tudíž si můžete užít paprsky podzimního sluníčka a vcelku rychle dobijete baterky.

Posledním pomocníkem proti podzimnímu blues je plný diář! Zkuste si něco uplést, připravte podzimní dekorace, namalujte obrázek, uvařte pokrm z dýně nebo se pusťte do projektu, který jste dlouho odkládali. Uvidíte, že s těmito aktivitami dokážete podzimní blues ukočírovat.

Mohlo by se vám líbit

Víte, jaký je rozdíl mezi panickou atakou a záchvatem úzkosti?

Zrychlený typ, ztráta sebekontroly či neopodstatněný strach. Podobné symptomy, podobné pocity, avšak dva naprosto odlišné psychické problémy, které bychom neměli házet do jednoho pytle. Jaký je tedy rozdíl mezi panickou atakou a záchvatem úzkosti? A jak tyto psychické problémy řešit?
marianne.cz