Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Co nesmí chybět v cestovatelské lékárničce?

Info ikona
Prášky

Nemoc může zaútočit kdekoliv, třeba i na letní dovolené s rodinou. Nezapomeňte si s sebou přibalit cestovatelskou lékárničku, která vás nenechá ve štychu ani tisíc kilometrů od domova.

Nedílnou součástí cestovatelské lékárničky jsou léky, které užíváte na pravidelné bázi. Před dovolenou si proto nezapomeňte zkontrolovat zásoby užívaných léků, a případně navštivte lékaře, který vám předepíše další balení. Dále by v lékárničce neměl chybět základní obvazový materiál, jako je hydrofilní obvaz, elastické obinadlo a gázové čtverce. Své místo v lékárničce mají také náplasti, dezinfekce, pinzeta a set na vytahování klíšťat. Z léků mějte po ruce léky na horečku a na bolest. Přibalte také léky na alergii a na průjem.

I když covidová opatření v mnoha zemích už nefungují, přesto se vyplatí, když si na dovolenou v zahraničí sbalíte několik antigenních testů pro diagnostiku Covid-19 a respirátory. Zvažte také přibalení dezinfekčních kapek do očí a nosních kapek pro léčbu rýmy. Pokud cestujete do exotické země, přibalte specifické léky doporučené vaším praktickým lékařem.

Mohlo by se vám líbit

6 chyb, kterých se dopouštíme během cestování

Dejte si pozor na těchto šest chybiček, které mohou mít dopad na pohodovou atmosféru vaší dovolené.
marianne.cz

Cestování s malými dětmi

Chystáte se na rodinnou dovolenou s dětmi? Pak nezapomeňte myslet také na ně. V ideálním případě zabalte do cestovatelské lékárničky základní léky na horečku a bolest, a to ve vhodné formě a dávce dle věku či hmotnosti dítěte. Zároveň by v lékárničce nemělo chybět lokální antihistaminikum, lék na cestovní nevolnost (kinetózu) a samozřejmě i opalovací krém s vyšším faktorem.

A co antibiotika?

Možná také patříte k lidem, kterým v cestovatelské lékárničce nechybí antibiotika. I když by se mohlo zdát, že jde o chválihodný krok, opak je pravdou. „S antibiotiky je třeba zacházet velmi opatrně. Jejich nesprávná indikace bez konzultace s lékařem může vést k nežádoucím účinkům, zhoršení celkového stavu při jejich nesprávné volbě nebo i k opoždění nutného vyšetření lékařem. Ve většině civilizovaných zemí je v případě náhle vzniklého onemocnění možné navštívit lékaře a zajistit základní vyšetření a odpovídající léčbu,“ vysvětluje MUDr. Ludmila Bezdíčková, praktická lékařka na Praze 6 v Dejvicích.

Podobně je to také s kortikoidy. Pokud nejsou součástí vaší pravidelné medikace doporučené lékařem, pak je z cestovatelské lékárničky rychle vyřaďte. Můžou totiž potlačit imunitní reakci, což v některých případech může být vysloveně škodlivé.

Info ikona
Prášky

Strašák jménem průjem

Bohužel, na dovolené nás může zaskočit také infekční průjem, který je nejčastěji virového původu. Základní léčba spočívá v dietě a dostatečnému množství tekutin. Případně můžete použít symptomatické léky, např. diosmectit a pro malé děti rehydratační roztoky. „Pro cestovatelské průjmy způsobené bakteriemi není doporučena léčba antibiotiky. Lze užít tzv. střevní dezificiencia ideálně na základě konzultace s lékařem - jsou vázána na předpis. V případě alimentární otravy (požití stravy s vysokým obsahem bakteriálního toxinu) lze užít živočišné uhlí. Podání léků zastavujících peristaltiku se spíše nedoporučuje, protože hrozí komplikace. Navíc se neléčí základní příčina. Nicméně průjem je samoúzdravný. Pokud ovšem máte vy nebo zejména starší osoby, velmi malé děti nebo lidé s poruchou imunity těžší průběh, vyhledejte lékaře,“ dodává MUDr. Ludmila Bezdíčková

Zdroj: MUDr. Ludmila Bezdíčková, antibiotickarezistence.cz

Mohlo by se vám líbit

Cestovatelské aplikace, které vám usnadní tuzemskou i zahraniční dovolenou

Nedočkavě odškrtáváte dny do dovolené? Pokud už máte sbalený loďák, pak byste neměli zapomenout ani na vybavení svého mobilu. Některé aplikace vám totiž mohou výrazně usnadnit cestování.
marianne.cz