Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Danxiety aneb Když vás ovládá úzkost a strach ze seznamování

V uplynulém roce jsme měli jenom pramálo možností, abychom se seznámili s novým člověkem. A tak jsme vesele pekli kváskový chléb, sledovali jeden seriál za druhým, otužovali se a možná dali šanci i seznamovací aplikaci. Teď se situace změnila o 365 stupňů, ale opojný pocit ze znovunabyté svobody a možnosti randit stále nepřichází. Naopak se o slovo hlásí danxiety, tedy úzkost ze seznamování.

Ruku na srdce doba koronavirová seznamování nepřála. V tvrdém lockdownu jsme ven chodili jenom vyvenčit psa, vynést odpadky do popelnice a středobodem všedních dnů byl výlet do supermarketu. Jenže s košíkem v ruce a rouškou na ústech jsme mezi regály málokoho oslnili. Většina svobodných lidí tedy skousla koronavirovou samotu a upínala svou pozornost k létu. I když se v současné chvíli náš život podobá předkoronavirovému standardu, z navázání nového vztahu máme až nečekaně velký strach. Důvodem může být právě danxiety, zkratka, která vznikla z anglických slov date (rande) a anxiety (úzkost).

Mohlo by se vám líbit

Víte, jaký je rozdíl mezi panickou atakou a záchvatem úzkosti?

Zrychlený typ, ztráta sebekontroly či neopodstatněný strach. Podobné symptomy, podobné pocity, avšak dva naprosto odlišné psychické problémy, které bychom neměli házet do jednoho pytle. Jaký je tedy rozdíl mezi panickou atakou a záchvatem úzkosti? A jak tyto psychické problémy řešit?
marianne.cz

Úzkost, která má svůj důvod

Říká se, že randění je jako lyžování – nezapomíná se. Jenže pokud jste v posledních pěti letech nestáli na lyžích, pak váš carvingový sjezd bude zprvu vypadat nejistě a trošku neohrabaně. Podobné je to i se seznamováním. Jakmile vypadnete z této disciplíny, chvilku trvá, než si ji zase dokonale osvojíte. O tom by mohli vyprávět všichni nezadaní lidé, kteří aktivně hledají lásku. Za největšího strašáka pokoronavirového randění označují konverzaci, která je základním kamenem vydařené schůzky. Lidé se obávají, že v uplynulých dvanácti měsících neměli příliš zážitků, o kterých by se s potencionálním partnerem mohli pobavit. Není divu, málokdo chce hovořit o tom, že skouknul seriál Dámský gambit za dva večery nebo vydržel ve studené vodě celou minutu.

Určité rozpaky může způsobit i fyzický kontakt. Více než dvanáct měsíců jsme se učili, že podání ruky, objetí nebo polibek na tvář je něco zakázaného, zdraví ohrožujícího. A tak najednou nevíme, zda se daného člověka můžeme po schůzce dotknout a narušit tak jeho intimní zónu. Nebo by snad bylo lepší, když bychom se rozloučili „korona pěstí“? I takové věci trápí nezadané a prohlubují danxiety, úzkost ze seznamování.

Info ikona
Rande

Předem stanovená pravidla

Přijít na rande s rouškou? Vzájemně se dotýkat? Požádat člověka, aby si před schůzkou udělal test? To všechno jsou otázky, které se vám můžou honit hlavou, případně můžou vést ke zrušení schůzky. V ideálním případě se ale vyplatí, když si s potencionálním partnerem předem stanovíte pravidla. Pokud se bojíte sedět v přeplněném baru, zvolte jako místo první schůzky třeba piknik v parku. Domluvte se, že před setkáním absolvujete antigenní test, abyste nemuseli mít roušky, nebo si předem ujasněte, jaký postoj k opatřením máte. Myslete na to, že upřímnost je klíčem k hledání ideálního partnera, a tak se nebojte projevit všechna přání nebo obavy. Věřte, že pokud jste natrefili na toho pravého, pak vaše prosby budou vyslyšeny. 

Stejně tak by vás před schůzkou neměla odradit ani komunikace. Ano, možná váš uplynulý rok nebyl nikterak zajímavý, ale podobný pocit má většina lidí. Namísto probírání covidu nebo posledních měsíců se vyplatí, když se zaměříte na přítomnost a budoucnost. Bavte se o tom, co aktuálně zažíváte v práci, jaké jsou vaše plány na léto nebo cestovatelské sny. Opět platí, že pokud potkáte skvělého člověka, pak se vaše konverzace bude ubírat správným směrem. A v neposlední řadě si nedělejte velké vrásky s tím, když rande nedopadne podle očekávání. Nepovedené schůzky jednoduše patří k životu.

Mohlo by se vám líbit

7 zastaralých pravidel randění aneb Takhle už nikoho nesbalíte

Vzpomeňte si na první rande. Plná očekávání stojíte hodiny před zrcadlem, na zemi se astronomickou rychlostí zvětšuje hromada oblečení, které jste si zkusila, ale vzápětí zařadila do kategorie "příliš vyzývavé" nebo "vypadám jako stará panna" a ne a ne najít něco mezi. Jste terčem rad od zkušených kamarádek, které už svou první schůzku zažily, a tak se nominovaly do pozice vašeho vztahového kouče. "Hlavně se s ním na prvním rande nelíbej", "V žádném případě mu nevolej první", "Hraj nedostupnou". Jenže v moderním světe randění už dávno taková pravidla neplatí.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení