Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Děti a rozvod: jak zařídit, aby jím co nejméně trpěly

Pokud se s manželem rozvádíte a máte děti, pak to jistě není náročné pouze pro vás, ale i pro ně. A vy to moc dobře víte. Možná kvůli nim rozvod odkládáte. Ovšem pokud váš vztah nefunguje, pak věřte, že je pro všechny lepší ho ukončit. A dá se to udělat tak, aby to děti do budoucna nepoznamenalo. Právě to řešíme v pátém díle naší rozvodové série.

Tereza Čaladi | 26. 01. 2023

Rodiče se rozvedli, když mi bylo deset. Zůstaly jsme s mladší sestrou s maminkou a tátu jsme navštěvovaly každý druhý víkend. Bylo to pro nás těžké. Nikdo s námi o tom, co se stalo a co bude, nemluvil. Máma o tátovi nemluvila vůbec a my naopak před tátou nemluvily o mámě, protože jsme ho nechtěly rozčilovat,vzpomíná v knize NEzlomená rozvodem šestnáctiletá Sofie.

Děti jsou velice křehcí tvorové a pokud se kolem nich dějí velké změny, jako je rozvod jejich rodičů, pak se jich to samozřejmě nějakým způsobem dotýká. Je to něco, čemu nerozumí, bojí se, co bude, a někdy se i samy obviňují.

Rodiče se sice rozcházejí, ale máma i táta zůstávají. Dejte dětem společně pocit, že jsou milované.

Koučka a terapeutka Michaela Tetzeli ve výše zmíněné knize radí, jak dětem rozvod co nejvíce usnadnit:

  • Mluvte se svými dětmi. Právě teď je mimořádně důležité s dětmi mluvit, naslouchat jim a srozumitelně jim vysvětlovat, co se děje a jak bude dál vypadat jejich život. Zároveň věnujte čas a pozornost tomu, aby mohly vyjádřit, jak se cítí, projevit svůj smutek a mluvit o svých obavách.

  • Vytvořte si rodičovský plán. Tedy vyjasněte si otázky bydliště dítěte, styku a komunikace, školských zařízení, mimoškolních aktivit, lékařské péče, prázdnin, svátků, financí a dalších věcí, které spolu s druhým rodičem musíte vyřešit. Je dobré přemýšlet i o drobných detailech a nastavit si jasná pravidla. Pokud pro vás komunikace není problém, vytvořte jej společně; v opačném případě jej každý zpracujte zvlášť a na věcech, které se ve vašich plánech neshodují, se zkuste dohodnout; pokud se ani po vynaložení veškerého úsilí na něčem nedohodnete, je vhodné požádat o pomoc příslušné odborníky.

  • Posilte rodinné zázemí. Rodina je základem pro psychosociální vývoj dítěte. Předávají se v ní tradice a utvářejí životní hodnoty. S tím může pomoci, když zapojíte širší rodinu. Děti kolem sebe tak budou mít více pozitivních vzorů pro rodinné role.

  • Nepoužívejte dítě jako prostředníka. Veškeré konflikty s vaším bývalým manželem v nejlepším případě řešte, když u toho vaše děti nejsou. Rozhodně je do nich nezatahujte a už vůbec to neřešte přes ně. Snažte se je od toho maximálně oprostit.

  • Nezapomínejte, že váš ex je stále tátou vašeho potomka. Zkuste tak před dětmi o svém bývalém nemluvit hanlivě, neočerňovat ho před nimi a hlavně je proti němu neobracet.

Mohlo by se vám líbit

Jak se odpoutat od bývalého manžela a zároveň s ním zvládnout nutnou komunikaci

Když se rozvedete, obvykle se svým ex musíte zůstat v kontaktu kvůli vašim dětem. A to mnohdy stojí pěkné nervy. Ve čtvrtém díle naší rozvodové série jsme se spolu s autorkou knihy NEzlomená rozvodem Michaelou Tetzeli podívali na to, jak s ním mluvit a i na to, jak se od něj posunout dál.
marianne.cz

Pozor na nenapravitelné chyby ve výchově

Péče o děti funguje tak, jak jste se s bývalým manželem dohodli. Nikdo nikoho nepomlouvá. Děti si na novou situace zvykají vcelku dobře. Ale vy i přes to všechno máte pocit, že jste jim vzala rodinu. To může vést k tomu, že dětem chcete ulevovat v povinnostech, vše jim podřizujete, přehlížíte jejich prohřešky jako například záškoláctví s výmluvou, že to „teď mají těžké“, a možná jim i kupujete více věcí než před rozvodem. Jednoduše se ztrátu snažíte dětem kompenzovat přehnanou rodičovskou láskou. Děti se potřebují cítit milovány, ale zároveň potřebují i hranice. „Dobrá máma nemusí být dokonalá, dělá to nejlepší, co může, ale musí také umět stanovit hranice, rozdělit povinnosti, nastavit zdravý režim a nechat každému svůj díl zodpovědnosti,“ připomíná Tetzeli. Ve výchově tak dodržujte pravidla, která trvala doposud, a nezapomínejte na to, že musíte být spokojená a šťastná i vy. Pokud tomu tak bude, odrazí se to jistě i na dětech.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Rozvodové řízení skončilo. Už nejste vdaná. Jak to přijmout?

Ať už se jedná o rozchod, či o rozvod, pokud jste zkrátka byla v dlouhodobém partnerství, je opravdu velkou výzvou být opět sama. Musíte znovu najít způsob, jak se radovat z maličkostí, užívat si život a především v něm najít smysl pro sebe samu. My jsme se s koučkou, terapeutkou a autorku knihy NEzlomená rozvodem Michaelou Tetzeli pro vás pokusili sesumírovat, jak na to, ve třetím díle naší rozvodové série.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení