Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Děti v síti! Jak získat kontrolu nad sociálními sítěmi svých potomků?

Info ikona
Dítě

U snídaně odepisují kamarádům na Messengeru, během školní přestávky lajkují příspěvky na Instagramu, odpoledne nahrávají tiktokový taneček a večer namísto filmu sledují youtubové video. I když nejmladší generace nedá na sociální sítě dopustit, jejich rodiče stojí před nelehkou otázkou. Omezit, či neomezit svým dětem přístup na sociální sítě?

Před několika týdny přišel zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg s odvážným nápadem založit novou verzi Instagramu pro děti do 13 let. Dětský Instagram údajně bude bezpečnější, a především nad ním budou mít kontrolu sami rodiče. Nápad Marka Zuckerberga ale zvedl vlnu nevole. Čtyřiačtyřicet amerických státních zástupců poslalo generálnímu řediteli Facebooku otevřený dopis, ve kterém požadovalo, aby na vývoji dětského Instagramu přestal pracovat. Důvod? Právníci se domnívají, že kromě zdravotních rizik může nová verze Instagramu porušovat také právo na soukromí. „Instagram pro děti je hanebný pokus o vykořisťování a zpeněžení zranitelných lidí,“ napsala na Twitteru právnička Maura Healey. Na novou verzi Instagramu zareagovala také americká nevládní organizace Campaign for a Commercial-Free Childhood (Kampaň za dětství bez komerce). „Užívání sociálních sítí dětmi a dospívajícími zvyšuje riziko obezity, mentálního poškození, deprese a sebevraždy. Zejména to platí pro Instagram, který se zaměřuje na vnější vzhled,“ napsala organizace Marku Zuckerbergovi.

Mohlo by se vám líbit

A třináct už bylo?

Není pochyb o tom, že sociální sítě neblahým způsobem ovlivňují dětskou psychiku a rozhodně nepatří k „hračkám“, které jsou vhodné pro děti mladší třinácti let. Přesto je důležité vědět, že naše děti si k sociálním sítím dokážou najít cestu mnohem dříve, než je legálně povoleno. Na tuto skutečnost poukázal průzkum společnosti Avast, který vznikl ve spolupráci s bývalým youtuberem Jirkou Králem. Průzkum Bezpečnost dětí a mladých lidí na internetu se uskutečnil formou online dotazníku od 31. 1. 2018 do 8. 2. 2018, a to na vzorku 17 148 respondentů v České republice. Z odpovědí vyplynulo, že děti ve věku 9 až 12 let jsou aktivní průměrně na třech různých sociálních sítích. Nejpopulárnější sociální sítě jsou YouTube (93 %), Instagram (78 %) a Facebook (60 %). Povolená věková hranice pro založení účtu na sociálních sítích je přitom 13 let. Téměř polovina (42 %) dětí v tomto věku si přes internet píše s lidmi, které nikdy neviděla. „Když se ptáme dětí ve školách, kterým ještě nebylo 13 let, více než polovina z nich nám přizná, že mají účet aspoň na jedné sociální síti, i když je to proti pravidlům,“ popsal Jirka Král.

Vzhledem k tomu, že výše zmíněná data jsou tři roky stará, je zřejmé, že v aktuálních statistikách by nechyběla ani sociální síť TikTok, která v posledních dvou letech pobláznila mladé lidi. Také TikTok oficiálně nepovoluje registraci uživatelům mladším 13 let, přesto se na této sociální síti běžně setkáváme i s desetiletými uživateli.

Info ikona
Youtuber

Magická třináctka

Při pohledu na sociální sítě člověka napadá, proč uživatelé musí dosáhnout věku třinácti let? Proč není hranice posunuta například na číslovku patnáct? Odpověď nabízí více než dvacet let starý americký zákon nazvaný COPPA, tedy zákon o ochraně soukromí dětí na internetu, z roku 1998. Tento právní předpis znemožňuje shromažďování nebo ukládání osobních údajů dětí mladších třinácti let. Vzhledem k tomu, že sociální sítě shromažďují a ukládají osobní informace uživatelů, musí tento zákon respektovat a dodržovat. Pokud ale vaše dítka narazí na sociální síť, která vznikla v členském státě Evropské unie, pak je pravděpodobné, že se mohou zaregistrovat až v momentě 16. narozenin. To je v souladu s ještě přísnějším zákonem zvaným GDPR, který vzešel v platnost v roce 2018. Neměli bychom ale zapomínat na to, že každé dítě je jiné, a tak leckdy nezáleží na chronologickém věku, nýbrž úrovni vyspělosti.

Věk je jenom číslo

Stojíte před nelehkou otázkou, zda svému dítěti povolit používání sociálních sítí? V první řadě se zamyslete právě nad úrovní jeho vyspělosti. „Je obtížné určit přesnou věkovou hranici, protože děti musí mít sociální a emocionální dovednosti, aby zvládly požadavky sociálních sítí. Pro některé děti je to 13 let a pro jiné děti je to 15 let,“ vysvětluje lékařka Kristy Goodwinová. Zároveň lékařka nedoporučuje, abyste dítěti „povolili“ užívání sociálních sítích dříve, než je mu zmiňovaných třináct let. „Pokud řekneme našim dětem, že je v pořádku založit si účet dříve, než jim bude 13 let, vyšleme jim mocnou zprávu o tom, že je v pořádku porušovat zákon,“ domnívá se. Pomocnou ruku při rozhodování vám mohou podat také tyto otázky:

  • Je vaše dítě dostatečně odolné, aby zvládlo negativní online zážitky, jako je kyberšikana, drama a zneužívání?
  • Chápe důležitost soukromí a ví, jak ho chránit online?
  • Ví, jak bezpečně sdílet příspěvky?
  • Ví, jak nahlásit nevhodné chování?
  • Mluvili jste s dítětem o online pornografii?
  • Mluvili jste s dítětem o rasismu a jiných formách projevů nenávisti?

Zároveň se vyplatí, když si s dítětem stanovíte jasná pravidla používání sociálních sítí. Určete tzv. „časy bez obrazovky“, během kterých vaše dítě nebude trávit čas u sociálních sítí. Společně zapněte nastavení ochrany soukromí, které omezuje přístup k osobním informacím a vypněte sdílení polohy při používání dané sociální sítě. Vysvětlete dětem, aby za žádných okolností nesdílely celé jméno, adresu či telefonní číslo. Stejně tak se vyplatí, když dětem omezíte přístup na nevhodné stránky.

Mohlo by se vám líbit