Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Gaslighting: Manipulativní technika, kterou můžete zažít ve vztahu i na pracovišti

Pojem gaslighting odkazuje k plynovému osvětlení, o kterém hlavní hrdina filmu Gaslight tvrdil, že nebliká, ačkoliv ve skutečnosti blikalo. Tímto tvrzením se snažil zmást svou manželku a přimět ji, aby nevěřila své mysli.

Možná jste zažila pocit, kdy se blízký člověk nebo kolega snažil popřít fakt, kterého jste sama byla svědkem. Partner vám řekl, že celé odpoledne strávil na tenise, i když jste ho zahlédla v parku. Kolega tvrdil, že jste mu o daném úkolu nic neřekla, i když si přesně vybavujete, jak jste mu zadání pečlivě vysvětlovala. Tak přesvědčivě vám oba tvrdili, že se mýlíte, až jste jejich tvrzení uvěřila a nakonec jste za "hlupáka" byla vy sama. Nebojte se, opravdu netrpíte výpadky paměti, dokonce ani nebojujete s halucinacemi, skutečnost je mnohem prostší. Dostala jste se totiž do křížku s gaslighterem - manipulátorem, který chce zničit víru ve váš vlastní úsudek. 

Z divadelních prken až do vašich životů

Poprvé se termín "gaslighting" objevil v divadelní hře Angel Street, která v roce 1944 získala filmovou podobu. Ve snímku se novomanželé Antonovi odstěhují do domu, ve kterém se postupem času začnou ozývat zvláštní zvuky a mizet nejrůznější předměty. Za všemi podivnostmi rozhodně nehledejte strašidlo, nýbrž vychytralého manžela Gregoryho, který chce svou manželku Paulu připravit o rozum a shrábnout veškerý majetek. Tak dlouho Gregory Anton obviňuje choť z chybějících věcí, až ona sama začne pochybovat o svém vědomí. A právě snímek Gaslight v sobě nese ukázkový příklad této vtíravé manipulace, kterou leckdy není jednoduché odhalit. 

Gaslighting
Poprvé se termín gaslighting objevil v divadelní hře Angel Street. 

ČTĚTE TAKÉ: Od sarkasmu k manipulaci aneb Pasivní agrese všude kolem nás

Manipulátor profesionál

Gaslighting je tedy účinný způsob, prostřednictvím kterého můžete někoho přesvědčit, že máte pravdu a on se mýlí. "Tímto způsobem lze manipulovat s lidmi tak, aby jednali způsobem, který odpovídá vašim potřebám,“ vysvětluje Claire Jacková pro Psychology Today.

Jeden z problému gaslightingu je ten, že o něm přemýšlíme jako o cílené taktice. Ve skutečnosti ho ale mnoho manipulátorů používá nevědomky, a tím pádem i velmi nenápadně. Nemusí se ihned jednat o zápletku jako z filmu Gaslight, mnozí gaslighteři "pouze" otáčí svá slova nebo vás viní z hádky, kterou odstartovali oni sami. I takové chování lze totiž klasifikovat jako gaslighting, a tak je důležité věnovat každému křivému nařčení pozornost a nepodceňovat způsob, jakým s vámi partner nebo kolega komunikuje. 

Červené vlajky

I když není gaslighting jednoduché odhalit, existuje několik varovných signálů, na které byste si podle terapeutky Elizabeth Earnshawové měla dávat pozor:

  • Podkopá ty, kterým důvěřujete. Je jedno, jestli nevhodně hovoří o vaší matce nebo se pouští do vaší psycholožky. Úkol gaslightera je totiž jasný - znejistit vaše mínění o člověku, kterému jste do této chvíle bezmezně důvěřovala. 
  • Říká, co si o vás myslí ostatní. Gaslighter potřebuje, aby i ostatní "potvrdili", že jediným problémovým článkem jste vy. "Ostatní si také všimli, že s tebou v poslední době není něco v pořádku," říká gaslighter a nehne ani brvou, i když ví, že jde o naprostou lež.
  • Nesnese výtky. Možná jste sama zažila, že jste s daným člověkem chtěla probrat jeden problém, a on se vytasil s dalšími osmdesáti, za které rozhodně můžete vy.
  • Neustále chce, abyste s ním souhlasila. 
  • Zpochybňuje vaši realitu a ptá se vás, zda si jste doopravdy jistá. 
Partner
Není jednoduché zjistit, zda je váš partner gaslighter. 

Můj partner, gaslighter!

Pokud máte podezření, že váš partner gaslighting hojně využívá, nenechte se obrat o zdravý rozum a stále si stůjte za svými názory. Není jednoduché tento boj vyhrát, ale s podporou blízkých lidí to není nemožné. Pomocnou ruku vám také nabídne psycholog nebo terapeut, díky kterému rozklíčujete manipulátorovy techniky, a v lepším případě seberete odvahu a z problematického vztahu odejdete

ČTĚTE TAKÉ: RADKIN HONZÁK - Opravdu nám vládnou psychopati?

Titulka

MARIANNE AŽ DO SCHRÁNKY S POŠTOVNÝM ZDARMA

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení