Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Hepeating aneb Když vám mužští kolegové kradou nápady

Info ikona
Žena

Stalo se vám někdy, že jste v práci přišla se skvělým nápadem, který nedostal zelenou? A o pár týdnů později váš kolega představil téměř totožný nápad, za který ho všichni poplácali po zádech? Zdá se, že jste na vlastní kůži pocítila hepeating.

„To je velmi dobrý nápad, slečno Triggsová. Možná existuje muž, který to chce navrhnout místo vás,“ zaznívá v karikatuře z New Yorkeru, která byla vydaná v roce 1988. Obchodní schůzku, během které jsou mužští kolegové připraveni převzít nápad slečny Triggsové a prezentovat ho za vlastní, dokonale vystihuje termín hepeating. A hádáme, že s hepeatingem se můžeme setkat nejen na stránkách New Yorkeru, ale také v reálném životě.

Mohlo by se vám líbit

Když nejste (vy)slyšena

I když slovo hepeating patří k neologismům, problém, který pojmenovává, tu s námi je odnepaměti. Možná si sama vzpomenete na moment, kdy jste před mužskými kolegy představila svůj nápad, vizi nebo postup, a namísto potlesku a ovací jste se dočkala něčeho neočekávaného. Váš nápad rychlostí blesku přejal kolega, a následně ho vydával za svůj. Mix slova „he“ (on) a „repeating“ (opakování) upozorňuje na nešvar, který vládne současnému světu. A nutno dodat, že v některých zemích se začíná brát zcela vážně. Například britské vládní oddělení Ofqual zaneslo tento termín do interní příručky a vyzvalo muže, aby se podobnému chování vyvarovali.

Nutno ale dodat, že někteří muži jsou v otázce hepeatingu „nevinně“. Studie Univerzity George Washingtona z roku 2014 totiž zjistila, že když žena mluví, muži ji vyrušují o 33 % častěji, než když mluví muž. Následně se může stát, že daný kolega „přeslechne“ váš nápad a získá dojem, že autorem je on sám. Zároveň lze na problém nahlížet také tak, že ženský hlas je mnohem jemnější a leckdy méně výrazný než hlas mužský. Suma sumárum, hepeating může být důsledkem hned několika faktorů, přesto ve finále platí, že jde o chování, na které je třeba svého mužského kolegu upozornit.

Info ikona
Práce

Slovník pojmů na pracovišti

Skoro to vypadá, že na pracoviště 21. století se musíme vydat se slovníkem v ruce. Kromě již vysvětleného pojmu hepeating se můžete setkat také s mansplainingem. V tomto případě spojení slov „man“ a „explaining“ (vysvětlení) odkazuje k situacím, kdy vám kolega vysvětluje problematiku, ve které má mnohem méně zkušeností než vy. Nutno dodat, že to dělá velmi povýšeným a ironickým tónem. Stejně tak můžeme o mansplainingu hovořit ve chvílích, kdy muž vysvětluje ženě, jak se má cítit nebo jak se má chovat. Jeden příklad za všechny. Pamatujete si, jak na udílení cen VMA v roce 2008 vyskočil Kayne West na pódium, popadl mikrofon od Taylor Swift a začal vysvětlovat, proč by si cenu více zasloužila Beyonce? Ano, Kayne West se dopustil „dokonalého“ mansplainingu.

V neposlední řadě můžeme narazit také na termín manterrupting, který je složený ze slov „man“ a „interrupting“ (přerušení). Jak už název napovídá, jde o situace, kdy je žena přerušena mužem, a to jenom proto, že je žena. Studie Kristin Anderson a Campbell Leaper dokonce ukázala, že u mužů je třikrát větší pravděpodobnost, že vyruší ženu než že vyruší jiného muže. Ze stejného výzkumu také vyšlo najevo, že u mužů je pravděpodobné, že na obchodních schůzkách mluví se ženami dominantnějším a agresivnějším způsobem. Nezbývá nic jiného, že vnímat chování svých kolegů a netolerovat něco, co se vám nelíbí.

Zdroj: businessinsider.com, link.springer.com, forbes.com, bustle.com

Mohlo by se vám líbit