Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak dělat (životní) změny?

Obecně vzato, když dělat změny, tak k lepšímu. Tento jednoduchý pohled je velmi důležitý pro uvažování a rozhodování o změnách. Proto si ho zapamatujte a uvidíte, že váš život bude lepší…

Klára Kotábová | 30. 09. 2020

Ovšem je na místě si říci, že chtít změny vedoucí pozitivním směrem, znamená přemýšlet o tom, co se chystáte dělat, v souvislostech. Žádnou změnu ve skutečnosti neděláme sami, žádná změna není cílovou tečkou na terči, ale vždy se jedná o řadu věcí, které najednou jedním rozhodnutím měníme.

Jak vysvětluje MUDr. Martin Kalenda MBA: „Celkově by naší hlavní motivací mělo být to, jak se k lepšímu změní naše budoucnost. Dalo by se říci, že každá změna potřebuje mít svou pozitivní vizi. V realitě si to můžeme představit jako hezkou představu o tom, co nás čeká. Jenže to se snadno řekne, protože je jasné, že je v lidském nastavení, že každou změnu doprovází strach. Dopadne to podle mých představ? Je přesně toto tím, po čem dlouhodobě toužím? I to je důvod, proč lidé váhají a nevědí. Bojí se udělat první krok, který by je přivedl k cíli.“

Nejhůře se v životě dělají důležité změny, které jsou dobré, ale trochu „bolí“. Typicky třeba změna životního stylu, úprava tělesné hmotnosti do normy, získávání vitality a kondice u lidí, kteří se doposud moc nehýbali atp. Prakticky všichni lidé, které znám a řeší obdobné téma vědí, že ta změna by byla užitečná. Vnímají, že by se cítili lépe, i sami pro sebe by se cítili atraktivněji, měli by větší sebedůvěru, energii a bezesporu i větší životní energii a pevné zdraví do budoucna. Přesto se změna stále odkládá a odkládá.

Mohlo by se vám líbit

Jak udělat těžké rozhodnutí?

marianne.cz

Kalenda vysvětluje: „Jako kouč, pokud se dostanu k práci s podobnými lidmi, často pracuji s metodikou „Tygr a Slunce“. Tygr jako představení hrozeb – co tě můžou „sežrat“ a Slunce jako „Hřejivá vize“ – na co se můžeš těšit, co tě bude hřát. Na vysvětlenou se pokusím trochu rozebrat:

SLUNCE – Představte si, že je rok 2021, léto, a vám se to podařilo – ať už je to cokoliv. Jak se cítíte, když máte takovou kondici? Navíc ty nádherné šaty, které jste zmiňovala? Navíc se nesete v lodičkách městem a vnímáte, že se na vás ženy dívají trochu závistivě, muži s obdivem. Užíváte si ten pocit? A jak jste se k tomuto bodu dostala? Co bylo prvním krokem na vaší životní změně? Co vám celou dobu dodávalo energii a co pomohlo, abyste celý rok vydržela na sobě pracovat?

TYGR – Teď zkuste druhou vizualizaci. Vykašlete se na své sny, protože nechcete pokoušet osud. A zase, jsme o rok později. CO vidíte? Jak vypadáte? Co se stane za pět let? Budete ve svém stereotypním životě šťastná? A umíte si představit následky toho, že žijete stále stejně, stejně nudně, stejně beze změny?

Ano, změna je vždy spojena s nejistotou, s opuštěním známého, s překonáváním překážek. Ale znáte přísloví „Láska hory přenáší“? Tak to je ta pozitivní energie z očekávané lepší budoucnosti. Mít prostě rád svou změnu, svou budoucnost, svou radost. Protože motivace je z pohledu psychofyziologie pozitivní emoce, v souvislosti s aktivitou, činností, věcí, kterou se právě zabývám. Prostě se na progres, kterým procházím, musím těšit.“

A na závěr? Pokud cítíte, že potřebujete pomoci, tak si o ni řekněte. Kouč či dobrá kamarádka vás udrží v pozitivní energii a vůli. Pokud to už máte teď tak, že chcete a těšíte se, tak začněte. Právě teď. Protože teď je první chvíle vaší nové budoucnosti. Tak ji nepromarněte.

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení