Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak na harmonický vztah? Poznejte svůj jazyk lásky a naučte se trpělivosti

Pohodový a láskyplný vztah rozhodně nevznikne sám od sebe. Prvních pár měsíců v páru sice panuje větší míra přízně, vzrušení i porozumění, nicméně tohle všechno se postupem času může začít vytrácet. Jak mít i po letech harmonický vztah?

Veronika Lechnerová | 28. 06. 2022

Trpělivost

Trpělivost bývá oblíbeným tipem, a to nejen ve vztazích, ale celkově v životě. Nicméně v oblasti chození či partnerského soužití to platí dvojnásob. Lidé až příliš často ztrácejí trpělivost s druhou polovičkou a rychle mění partnera za někoho nového, aniž by pořádně pochopili toho druhého. Trpělivost je zkrátka pro partnerský život naprostým a nepostradatelným základem, na kterém můžete postavit skutečně hodnotný vztah.

Komunikace

Existuje-li klíč ke skutečně spokojenému vztahu, pak je jím komunikace. Bez té se zkrátka neobejdete, ať už máte období lásky či krize. Díky komunikaci můžete lépe pochopit jeden druhého, nastavit si hranice, ale také se sbližovat. Pokud jednáte s partnerem upřímně a on s vámi, může to váš vztah jedině prohloubit.

Do komunikace spadá také aktivní naslouchání. Vyhraďte si několik minut denně na rozhovory s partnerem a věnujte mu aktivní pozornost. Odložte telefon, vypněte televizi a naplno se ponořte do slov své polovičky. Doptávejte se, parafrázujte, zkrátka dejte najevo, že se o to, co druhý říká, skutečně zajímáte. A pokud se vám z druhé strany takové pozornosti nedostává, není nic jednoduššího než si o ni říct.

Info ikona
Láska

Rozpoznejte jazyk lásky 

Ke zdravé komunikaci velmi často pomáhá porozumění jazyku lásky. Párový poradce Gary Chapman definoval ve své knize celkem pět jazyků lásky. Mezi ně patří slova ujištění, pozornost, přijímaní darů, skutky lásky a fyzický kontakt. Pro každého člověka je jazyk lásky jiný a rovněž se může měnit podle okolností. Nebojte se také s partnerem nasdílet váš jazyk lásky. Díky tomu si vzájemně vyměníte klíče k vnitřnímu porozumění.

TIP: Nevíte, jaký je váš jazyk lásky? Zkuste si společně přečíst knihu Pět jazyků lásky.

Společně strávený čas

Harmonický vztah vám pomůže vybudovat také společně strávený čas. Tím nemusí být pouze spolubydlení, ale zejména chvilky strávené mimo váš domov. Naplánujte si pravidelné výlety, vyrazte na spontánní dovolenou, nebo si stanovte dny v týdnu, během kterých budete chodit na procházky. V tomto čase budete mít opět prostor na komunikaci a sdílení radostí i strastí. Právě díky času, který strávíte s partnerem, můžete hlouběji proniknout do jeho minulosti i návyků, kterým daleko lépe porozumíte v kontextu.

Krize ve vztahu velmi často přichází v momentě, kdy společně stráveného času příliš mnoho nebývá. Proto si snažte chvilky s partnerem plánovat, co nejvíc to jde.

Zdroj: autorský článek

Mohlo by se vám líbit

31 otázek, které prověří váš vztah

Nalijte si čistého vína a upřímně zodpovězte jednatřicet otázek, které vám naznačí, zda žijete po boku dokonalého partnera.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Proč starší ženy často chtějí mladšího partnera? Jedním z důvodů je nová energie a touha po změně

Proč starší ženy často chtějí mladšího partnera? Jedním z důvodů je nová energie a touha po změně

Rodina a děti
Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Jak udržet ve vztahu jiskru a posílit intimitu a romantiku? Stačí se řídit několika snadnými tipy

Zábava
5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

5 důvodů, proč si přečíst srpnovou Marianne

Cestování
Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras

Cestujeme po Česku: Milovníci koní zbystřete! Vysočina je plná hipotras