Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Naučte se pečovat o svou duši i tělo

Pečujeme o domov, staráme se o děti a chceme, aby se partner cítil jako v bavlnce. Tolik času trávíme péčí o druhé, až zapomínáme pečovat samy o sebe. Pokud cítíte, že jste se v posledních měsících pěkně odbývala, zkuste to změnit.

V posledních letech se v médiích i ve společnosti mluví o sebelásce. Ať už je vám tento termín blízký, nebo vám jeho četnost leze krkem, jedno je jasné - mít rád sám sebe je důležité! Jedině tak totiž udržíme v harmonii mysl a tělo. Bohužel některé ženy k sebelásce vychované nebyly, jiné o sebevědomí připravil partner nebo blízký člověk. Suma sumárum, kdybychom měli spočítat spokojené ženy v našem okolí, zvládli bychom to na prstech jedné ruky. Není to málo? 

Když se řekne péče, člověku se vybaví kosmetická kúra, masáž nebo třeba manikúra. Ano, pečovat o své tělo je rozhodně důležité, avšak v žádném případě bychom neměli zapomínat ani na péči o našeho ducha. Zkuste do svého života implementovat těchto pět jednoduchých kroků, díky kterým budete šťastnější a spokojenější. Kroků, které vás naučí sebelásce i péči sama o sebe.

1. Upravte si kalendář

Mít všechno černé na bílém. Pro někoho staromódní záležitost, pro jiného jediný způsob, jak dosáhnout úspěchu. Pokud už delší dobu nemáte čas sama na sebe, pak bude úplně nejjednodušší, když otevřete diář a čas si vyhradíte. Je jedno, jestli si během volného odpoledne přečtete knihu, vyrazíte sama se sebou do kina nebo si domluvíte sraz s kamarádkou. Možností je mnoho, podstatné je pouze to, abyste si během této aktivity doopravdy odpočinula. "Definování a stanovení cílů, jak pečovat sama o sebe, je prvním krokem k jejich realizaci," říká psycholožka Michaelides pro Stylist. 

2. Najděte vlastnosti, které na sobě milujeme

Přemýšlela jste někdy nad tím, jak často se lynčujete za své špatné vlastnosti? Přehodnoťte způsob, jakým o sobě přemýšlíte, a najděte na sobě vlastnosti, které milujete. Klidně si je napište na papírek a připomeňte pokaždé, když k sobě budete příliš kritická. Po čase možná zjistíte, že toto vědomí dobrých vlastností zvyšuje vaše sebevědomí i sebelásku. Pracujte na tom!

Šťastná žena
Vnitřní spokojenost je klíč k úspěchu. 

ČTĚTE TAKÉ: Jak žít spokojeně v době plné nespokojenosti?

3. Zapomeňte na negativní myšlenky

Lehko se řekne, hůře koná. Zaměřte se na počet negativních myšlenek, možná totiž zjistíte, že celý den trávíte v negativní bublině. Zkuste tuto bublinu propíchnout a všímejte si věcí, které jsou ryze pozitivní. Vždyť sama víte, že sklenice může být poloprázdná, ale i poloplná. Vše je totiž o samotném úhlu pohledu. Pokud se vám podaří životní úhel pohledu alespoň trošku pozměnit, pak máte vyhráno! Čeká vás totiž pozitivnější život, který už nikdy nebude plný šedi.

4. Poslouchejte své tělo

Nedílnou součástí spokojeného života je naslouchání tělu. "Mnoho z nás pouze řeší, jak tělo vypadá v zrcadle. Mnohem lepší je, když jsme k tělu laskavé a vnímáme, jak se cítí. Co si takhle více uvědomovat věci, za které jsme našemu tělu vděčné?" ptá se psycholožka Michaelidesová. Poděkujte tělu za to, že je zdravé, vitální a plné sil. Zároveň ho zkuste posílit cvičením nebo příjemnou procházkou. Sama uvidíte, jak vám pár minut v přírodě udělá dobře nejen na duši, ale i na těle.

5. Pestrá strava je základ

A když už jsme u toho těla, pak je nezbytné, abyste mu dopřávala kvalitní palivo. Všichni asi tušíme, že fast foody, polotvary a nadměrný příjem cukru nedělá v našem těle dobrotu. Naopak vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály dokáže hotové zázraky. Na druhou stranu vězte, že život je o rovnováze. Pokud si čas od času dopřejte výborný dortík nebo prosecco s kamarádkou, pak se svět ani tělo nezhroutí. Naopak vám malé zhřešení vykouzlí úsměv na tváři.

ČTĚTE TAKÉ: Nejste v životě spokojení? Absolvujte kurz štěstí

Titulka

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Související články

Životní styl
Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Životní styl
Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Životní styl
Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem

Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem