Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak se stát finančně nezávislou? Změňte uvažování o penězích

Nejlepší kvalitou peněz je prý jejich kvantita. Jenže jak se k ní dopracovat, když jste třeba na mateřské dovolené a do toho svět válcuje epidemie a ekonomická krize? Dobrá zpráva je, že finančně nezávislou se můžete stát, i když máte zrovna pocit, že je vaše konto v klinické smrti. Jen musíte úplně změnit způsob, jak o penězích uvažujete. Není to zrovna lehké, ale rozhodně ne nemožné.

Kristina Komůrková | 26. 04. 2021

Schválně si zkuste položit otázku: kdybyste teď zůstala sama, jste schopná platit nájem a postarat se o sebe a své děti?

Trochu si zavěštím, že úplně snadné by to pro vás asi nebylo. České ženy jsou totiž v příjmech znevýhodněné. Fenomén gender pay gap odhaluje, že dostáváme na stejné pozici menší plat než naši mužští kolegové. V Česku je tento rozdíl kolem dvaceti procent, tedy druhý největší v Evropské unii. Průzkum banky Unicredit také odhalil, že muži mívají takřka o polovinu vyšší částku na účtu než ženy. Do karet nám nehraje ani délka rodičovské dovolené. Tři roky s příjmem kolem sedmi tisíc korun vám spořicí prasátko zrovna nenaplní.

Když není na obědy

Ani po návratu do práce nemusí být lépe. Řada žen zvolí částečný úvazek, nebo rovnou hůře placenou práci, aby se vedle ní zvládaly věnovat dětem a domácnosti.

I aktuální finanční pandemická krize dopadá více na ženy – jsou to ony, které přecházejí na ošetřovné, a právě ony většinou pracují ve službách, které mají aktuálně pozastavenou činnost. Bývají odkázané na své muže a jak moc je tento model pokřivený, se ukáže ve chvíli, kdy jim dojde, že žijí v zemi, kde polovina vztahů končí rozchodem. Kde čtvrtina svobodných matek se pohybuje na hranici chudoby. Potřebujete snad víc argumentů pro to, abyste začala pracovat na své finanční gramotnosti?

Mohlo by se vám líbit

Konec jedné lásky s sebou přináší začátek nové aneb Jak se vypořádat s rozchodem?

Zbortil se vám svět jen proto, že jste se rozešla se svým přítelem: Nesmutněte, právě se před vámi otevírá prostor pro to, abyste konečně našla někoho, kdo vás dokáže ocenit. Jenže jak se vyhrabat z bažiny smutku, která vás právě obklopuje?
marianne.cz

Tři stovky na týden

Ještě před čtyřmi roky musela Eva Fouani, maminka tehdy sotva roční dcery, vyjít se třemi sty korunami na týden. Po rozvodu se zadlužila, aby zvládla platit z rodičovské pražský nájem. Když peníze vydělala, moc dlouho se u ní neohřály. A neměla tušení, kam vlastně mizely.

„Rozvedená a zadlužená jsem čekala na spasitele-muže, který bude mít finance v pořádku a zabezpečí mě i dceru,“ vypráví energická brunetka. „Pak mi došlo, že se musím přestat litovat a spoléhat se jen na sebe. To mě donutilo jednat.“ Začala shánět informace, jak se s penězi naučit vyjít, a našla je až na sociálních sítích, kde se připojila k americké debtfree komunitě (bez dluhů).

Tam jí pomohli nastavit si pravidla, v jejichž rámci jí hospodaření začalo fungovat. Peníze se Evy najednou držely.

Dnes je díky těmto zkušenostem něčím, co bychom mohli nazvat finanční koučka. Na instagramu najdete její rady pod účtem Chytrá kasička, na facebooku se můžete přidat ke stejnojmenné skupině. Jde o českou debtfree komunitu, kterou zaštiťuje. Eva pořádá kurzy pro ženy, ve kterých je učí hospodařit s penězi, radí s investicemi, a dokonce je motivuje k případné změně povolání. „My ženy míváme nízké sebevědomí. Potkala jsem zkušené profesionálky, které dělaly za plat, za který by stejně kvalifikovaný muž nevstal z postele,“ popisuje a dodává, že ženy také více inklinují k fňukání. „Nezazlívám jim to, z podstaty jsme spíše osoby reakční, reagujeme na situaci, zatímco muži jdou víc do akce. Když se to ale v ženě zlomí a začne sama tvořit svou realitu, vidíte nezlomnou sílu.“

Mohlo by se vám líbit

Jak nakupovat chytře, a vyvarovat se tak neefektivního šatníku?

Jarní Dny Marianne se blíží a určitě už přemýšlíte, čím si uděláte radost tentokrát. Jak nakupovat, aby vám věci později jen zbytečně neležely ve skříni?
marianne.cz

Kafe za 18 000?

Podle průzkumů si rodinný rozpočet vede jen čtvrtina domácností, přitom bez něj se správné hospodaření neobejde. K jeho vypracování ale potřebujete detailně znát své příjmy a výdaje. Příjmy asi dáte dohromady raz dva, výdaje si rozdělte na dvě skupiny: ty, co musejí z vašeho účtu měsíc co měsíc odejít a nehnete s nimi (hypotéka/nájemné, pojištění, energie, peníze na dopravu), a ty, které bychom mohli pojmenovat „kde ty peníze zase jsou!“.

Minimálně jeden měsíc si zapište každou vydanou korunu. Jsou na to chytré aplikace, ale vystačíte si i s obyčejným notýskem a tužkou. Mě osobně vyděsilo, na kolik měsíčně vyjdou všechny ty kávy do ruky, které si ráda dopřávám. Když platíte jedno cappuccino, nepřijde vám na tom nic hrozného. Jenže v součtu je to najednou 1500 za měsíc, za rok pěkných 18 000. Podobných AHA momentů při podrobném analyzování výdajů odhalíte několik. Neplatíte si například Spotify? Nebo Netflix? Permanentku do fitcentra? Každý měsíc si koupíte několik knížek? A skutečně máte čas na sledování seriálů, cvičíte pravidelně a knížky poctivě čtete, neštosují se na zvětšující se hromádce s ambicí, že jednou bude na čtení víc času? Tohle jsou přesně výdaje, které je třeba osekat.

Eva Fouani navíc vřele doporučuje naordinovat si alespoň jeden měsíc, kdy si budete kupovat opravdu jen to nejnezbytnější. „Zjistíte, co si kupujete a extra potěšení vám to nepřináší, a bez čeho se vám naopak žije těžko. To druhé byste si měli zařadit do rozpočtu,“ radí. Jestli by vám jako mně chyběla zmíněná káva, dopřejte si ji. Ale dejte si rozumný měsíční budget, třeba kávu či dvě týdně. Před unáhlenými nákupy vás ochrání i další ověřený fígl. Když máte pnutí něco koupit, dva týdny s tím počkejte. Pak se sami sebe zeptejte, jestli tu věc pořád nutně potřebujete. S vysokou pravděpodobností ne.

Také si odhlaste odběry e-mailových newsletterů, které vás atakují výhodnými slevami a nabídkami. Při sledování Instagramu pamatujte, že je to novodobý teleshopping. Vymoženosti, které tam předvádějí vaši oblíbení influenceři, nejsou nic výjimečného. Navíc jsou za to, že vás ponouknou k nákupu, odměnění.

Mohlo by se vám líbit

Nevyhazujte, opravujte! Díky technice kintsugi zachráníte rozbitý porcelán

Tak dlouho si naléváte vodu z porcelánového džbánu, až se ucho utrhne! Zatímco v našich končinách bychom ucho i s torzem džbánu vyhodili do koše, v Japonsku by se chopili zlatého lepidla a technikou kintsugi by ucho přilepili. Výsledek? Znovuzrozený kus porcelánu, který leckdy vypadá lépe, než před rozbitím.
marianne.cz

Vím, za kolik jím

K tomu, abyste udržely svou peněženku plnou, nahrávají i aktuální trendy minimalismu či slow fa­shion. Mít skříň nacpanou levnou nekvalitní módou na jednu sezonu je už nějaký ten pátek out. Nakupujte raději nadčasové věci, které jdou dobře kombinovat, vydrží. Hezké oblečení seženete v secondhandech, na Instagramu najdete několik účtů s luxusnější módou z druhé ruky (např. More_than_fashion, Slowbazaar). Dětské oblečení, vzhledem k tomu, jak rychle z něj potomci vyrostou, nemá snad ani cenu kupovat za plnou cenu. Zkuste zalovit třeba na bazaru Vinted.

Ušetřit se dá i na jednom z nejvyšších výdajů, na jídle. Nakupujeme ho spontánně, bez rozmyslu, takže je ho moc a pak končí v koši nebo se jím přecpáváme. Jak to vyřešit? Zkuste si psát týdenní jídelníčky. Zní to škrobeně, připomíná to rozpis ze školní jídelny, ale když víte, co budete vařit, koupíte jen to, co skutečně potřebujete. Jestli máte možnost nákupu přes internet, využívejte ho. V obchodě narůstá šance, že koupíte věci, které jste neměli v plánu. A na internetu naklikáte jen to, co máte.

Mohlo by se vám líbit

Nevíte, co na sebe? Vytvořte si funkční šatník se základními kousky

Máte přeplněné skříně, a stejně pravidelně nevíte, co na sebe? Možná vám chybí kvalitní základ. Na první pohled nenápadné, nudné kusy, na kterých se dá stavět.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Životní styl
Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo