Přejít k hlavnímu obsahu
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Životní styl

Jak se zachovat, když v práci máte toxické kolegy?

Info ikona
Práce

„Je to jenom práce,“ mávnete rukou nad nefunkčním kolektivem. Jenže v pracovním prostředí tráví průměrný Čech více než 40 hodin týdně, což už je poměrně vysoká číslovka na to, aby se obklopoval špatnými či toxickými kolegy. Jak se tedy vypořádat s kolegy, kteří nepracují tak, jak si představujete?

Promotion

Všichni sníme o dream teamu, který potáhne za jeden provaz, avšak málokdo může s čistým svědomím prohlásit, že takový kolektiv doopravdy našel. Povětšinou v pracovním světě nalezneme alespoň jednoho kolegu, který není podle našeho gusta. Nemáme s ním společná témata, lišíme se pohledem na svět nebo na práci. Takový scénář je naprosto přirozený, protože nelze, abychom byli za jedno se všemi lidmi na světě. Na druhou stranu můžou existovat i pracovní kolektivy, které jsou na první pohled toxické. Pomluvy střídá napůl odvedená práce, tiché výčitky, manipulace nebo pocit, že daný kolega musí mít poslední slovo. Leckdy to dojde tak daleko, že vaši práci podkopává nebo naopak podlézá nadřízenému. Zatímco vy jste v pozici „kritika“, on se vyhřívá na výsluní. A tak pomalu ale jistě propadáte myšlence, zda vám podobná práce stojí za nervy a nepříjemnosti, které kvůli toxickému kolegovi zažíváte.

Když v sobě dusíte zášť

Možná chování problematického kolegy probíráte s kamarádkami, možná je to vaše klasické téma, na které myslíte před spaním. Ať tak či onak, měli byste si uvědomit, že tiché stěžování ještě žádný problém nevyřešilo. Naopak, vnitřní zášť se rychle projeví na vašem pracovním výkonu i chování k dalším kolegům. Není také nic neobvyklého, když vám toxický kolega „zoškliví“ práci, kterou jste doposud milovali. I proto je důležité na nic nečekat a jednat! Tím jednáním rozhodně nemáme na mysli, abyste mu na pracovní židli položili připínáček, stěžovali si na jeho chování anonymně prostřednictvím „schránky na vzkazy“ nebo kňourali před nadřízeným a prosili o přeřazení na jiné oddělení. Mimochodem poslední bod vás může přijít pěkně draho, neboť se do podvědomí manažerů a nadřízených zapíšete jako problematický člověk, který nezvládá čelit konfliktům

Info ikona
Kolegové

Tři body, které vám pomůžou

Jak už bylo řečeno, mlčení žádný problém nevyřeší. I proto je důležité, abyste převzali otěže do svých rukou a za lepší pracovní prostředí začali bojovat. V prvním řadě se zamyslete, co je skutečným problémem. Stranou ponechte osobní antipatie a zaměřte se ryze na práci. Vadí vám, že kolega přistupuje k práci nezodpovědně? Nebaví vás, že strká nos do něčeho, čemu nerozumí? Přijde vám, že není kompetentní? Všechno, co vám na něm z pracovního hlediska vadí, napište na papír, a následně se nad jednotlivými body zamyslete. Určitě je dobré, když popřemýšlíte nad tím, zda mu jeho práci svým negativním chováním nestěžujete.

Posléze se podle webu The Balance Career vyplatí, když si důvěrně popovídáte s blízkým kolegou. Nejde o to, že byste problematického kolegu chtěli pomlouvat. Cílem je zjistit, jaký postoj k němu zaujímají ostatní kolegové. Možná po rozmluvě zjistíte, že vaším problémem jsou „pouhé“ emoce. Možná se ujistíte v tom, že na toxického kolegu nahlíží všichni podobě. Samozřejmě v tomto ohledu je důležité, abyste delikátní situaci probírali pouze s lidmi, kterým doopravdy důvěřujete.

Nejtěžší bod nakonec! Asi tušíte, že následně přichází čas kolegu oslovit a vyzvat ho k soukromé diskuzi mezi čtyřma očima. Myslete na to, aby se vaše konverzace nenesla v duchu obviňování, divokých emocí a výčitek. Naopak, hovořte klidným hlasem a nenechte se zbytečně vyprovokovat. Třeba vás překvapí, že kolega vaše výtky přijme do posledního bodu. V opačném případě se snažte společně domluvit alespoň na dvou bodech, na kterých společně zapracujete.

Grande finále

Je bláhové se domnívat, že vaše konverzace nebude mít dozvuky. Ať už bude kolega dotčený nebo smutný, lze předpokládat, že si rozhovor nenechá pro sebe. I na to byste se měli připravit, neboť nikdy nevíte, zda si vás nezavolá „na kobereček“ nadřízený. Pokud se tak stane, vytáhněte svůj seznam, o kterém jsme hovořili v prvním bodě, a jednoduše nadřízenému sdělte, co vám vadí. Správný manažer jistě rozezná, že z vás nemluví pouze emoce, ale že skutečně jde o závažné problémy, které mají vliv na vaši práci.

Následně záleží už jenom na kolegovi, zda své chování změní a vy pocítíte změny. Důležité je, že jste pro nápravu udělali maximum a nedovolili, aby ve vás zášť hnila. Pokud váš rozhovor k ničemu dobrému nevedl, určitě se vyplatí, když požádáte nadřízeného o zapojení profesní koučky, která by vašemu kolektivu mohla pomoci. Držíme palce.

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion