Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak si zjednodušit život? Pochopte svůj menstruační cyklus

Můžete jíst čokoládu bez rizika změny konfekční velikosti, v zaměstnání trumfnout absolventy Harvardu a v domácnosti zastínit i matku roku. Jen musíte vědět, kdy je ten správný čas.

Alena Horáková | 29. 08. 2021

Luděk Sobota měl ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje kondiciogram, vy zkuste žít v souladu s menstruačním cyklem.

Každý měsíc je to stejné. Bolí vás záda, prsa jsou napnutá k prasknutí a nálada hluboko pod bodem mrazu. Proti mizérii zvané PMS ještě vědci žádnou účinnou zbraň neobjevili, bídáci! Ale nějaké výsledky přece jen mají: zjistili, že osmadvacetidenní jízda hormonální horskou dráhou ovlivňuje nejen naše tělo, ale i náladu a výkony v práci. Výsledek? Naše perioda je lepší než její pověst, každý ze čtyř úseků cyklu totiž svým způsobem ovlivňuje vášeň, kariéru i kondici. A mnohdy výrazně v náš prospěch! Protože v průběhu života takových cyklů proděláme na pět set, je nejvyšší čas se podle nich řídit!

Mohlo by se vám líbit

Cvičte podle menstruačního cyklu! Vyhnete se zdravotním komplikacím i nabírání na váze

Měly bychom si zvyknout na to, že hormony jsou neviditelným šéfem našeho těla. Ovládají nejen naše emoce, chutě či psychickou pohodu, ale nenápadným hláskem promlouvají také do našeho tréninkového plánu. Zkuste s hormony nebojovat, ale naopak jim naslouchat. Uvidíte, že docílíte nejen lepších sportovních výkonů, ale především vnitřní harmonie.
marianne.cz

Silná jako Xena (den 1.–7.)

Neváhejte a pusťte se do toho – v práci budete slavit úspěchy, kila půjdou dolů sama od sebe, a navíc se vám touhle dobou krásně nastartují chutě na milostné hrátky!

PRÁCE: Jděte šéfa přesvědčit o svých nových nápadech nebo si naplánujte důležitý pohovor. Vědci z univerzity v Michiganu zjistili, že v období menstruace jednají ženy strategičtěji než v jiných obdobích cyklu, navíc snížená hladina estrogenu podporuje touhu po riziku.

KONDICE: Ideální čas na to, dostat se do formy. Přebytečná kila půjdou snadno dolů, během menstruace totiž ztratíte zadržovanou vodu, váš metabolismus se nakopne, a navíc nebudete mít moc chuti k jídlu.

Další plusy: V první polovině cyklu se lépe budují svaly než později. Navíc se dobře vyspíte, protože první fázi provází vyplavování spánkového hormonu melatoninu ve zvýšené míře.

VÁŠEŇ: Do postele! Je to zvláštní, ale mnoho žen pociťuje při periodě větší chuť na sex. Asi to bude genetické, nehrozí totiž otěhotnění.

Info ikona
Tělo

Na vrcholu (den 8.–15.)

Díky vysoké hladině estrogenu máte trumfy ve svých rukou, na všech frontách.

PRÁCE: Váš mozek jede na plný výkon, a navíc si teď skvěle rozumíte s kolegy. Krátce před ovulací (11.–14. den) jste přímo geniální spojkou! Se stoupajícím estrogenem v krvi přichází i serotonin a dopamin, hormony dobré nálady, takže jste komunikativní a dobře naladěná.

KONDICE: Na večírku to klidně trochu přetáhněte, druhý den to na obličeji nikdo nepozná. Estrogeny totiž fungují jako elixír mládí: tvář je dobře prokrvená, pleť krásně září, vlasy se lesknou. I vaše tělo je ve vrcholné formě, obliny se zpevňují. Nejen prsa a boky, ale dokonce i uši dostávají symetričtější tvary!

VÁŠEŇ: Pokud jste zrovna nezadaná, vyrazte na lov! Muži vám budou přímo padat k nohám. V tomto období vám to nejen sluší, ale navíc máte i výše položený hlas, což muži zbožňují. Navíc instinktivně saháte po upnutějším oblečení a ráda ukážete i kousek kůže, abyste z cesty odstranila potenciální konkurentky.

Mohlo by se vám líbit

Přizpůsobte jídelníček svému menstruačnímu cyklu

Smlsnete si na avokádu, kokosu, papáje nebo červené řepě kdykoliv během měsíce? Pak byste se, milé dámy, měly svému jídelníčku podívat řádně na kloub.
marianne.cz

Na setrvačník (den 16.–22.)

Tělo se připravuje na další periodu a zařazuje nižší rychlost. Chce to klid!

PRÁCE: Hormon progesteron se vám postará o uvolněnost, ale taky kvůli němu zlenivíte. Nové projekty raději dejte k ledu a věnujte se rutinní práci, kterou jste nechala dříve ležet.

KONDICE: Máte chuť na sladké? Hřešte bez výčitek svědomí, ve fázi žlutého tělíska totiž stoupá tělesná teplota, takže od nějakého 18. dne spalujete více kalorií než jindy.

VÁŠEŇ: Vaše tělo je ve fázi hnízdění. Teoreticky jste možná těhotná, proto potřebujete spíše něžné objetí a pohlazení. V tomto období se země pravděpodobně příliš nezachvěje…

Pozor, křehké! (den 23.–28.)

Nálada je na nule, ale vaše tělo volá po pohybu. Zažeňte protivné PMS trochou sportu navíc.

PRÁCE: Jste citlivá, přesněji řečeno přecitlivělá. Strategické diskuse si radši nechte na příští týden, lepší je stáhnout se a plánovat.

KONDICE: Estrogen a progesteron v nedohlednu, což může trochu podrazit nohy vaší imunitě a nervům. Proti tomu funguje pohyb. Zaběhejte si nebo se projeďte na kole, půjde to samo, v tomhle období totiž krevní oběh pracuje na plné obrátky, takže tělo výborně zásobuje kyslíkem.

VÁŠEŇ: Každou třetí ženu sužují těsně před menstruací výkyvy nálady. Pozor, zvýšené riziko vztahových krizí! Vědecky to sice ještě prokázáno není, ale moc bychom se nedivili, kdyby se v tomto období podalo nejvíc žádostí o rozvod. Proto bude nejlepší, když partnera pro jistotu varujete, že teď budete chvíli trochu nesnesitelná, a sama se v těchto dnech nebudete brát moc vážně. Mimochodem, když to na vás přijde, klidně plačte, jen tak má váš partner šanci zacházet s vámi opatrně, přesně tak, jak si v tomto období zasluhujete!

Mohlo by se vám líbit

Menstruační volno: Asijská doména, po které volají i Evropanky

Japonsko, Tchaj-wan, Jižní Korea i Indonésie. To všechno jsou asijské státy, ve kterých si žena může vzít tzv. menstruační prázdniny. Dočkáme se podobné výsady i v Evropě? A proč některé Asiatky volno od zaměstnavatele záměrně nečerpají?
marianne.cz

Jakou roli hraje hormonální antikoncepce?

Pilulka následky cyklu nezastaví, ale dokáže je zmírnit. Špatná zpráva: Denní dávka hormonů činí ženy méně atraktivními. To dokázali vědci z univerzity v Novém Mexiku v poněkud nekonvenčním testu: striptérky, které užívaly hormonální antikoncepci, a tím svému tělu vlastně našeptávaly, že je těhotné, si vydělaly podstatně méně než jejich kolegyně, které na chemii nesáhly.

Související články

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Zábava
Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Horoskop od 22. července 2024: Býci by si měli ověřovat informace, Blíženci se soustředit na úspěch

Krása
Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Poradna
Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut

Boho styl nepřestává být trendy: Vytvořte si stylové patinované dekorace doslova za korun a během pár minut