Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Ideální rutina při práci z domova

Home office, remote work nebo práce z domova. Ať už trendu posledních měsíců říkáte jakkoliv, jedno je jasné. Práce z domova sice zní lákavě, avšak ve skutečnosti vyžaduje pevný řád a notnou dávku sebezapření. Pokud stále s home office bojujete, nezbývá nic jiného, než si nastavit denní režim, díky kterému zvládnete oddělit pracovní život od osobního.

Vyspat se do růžova, poklidit domácnost, dopřát si poklidnou snídani, vyvenčit psa a zkontrolovat děti, jak zvládají online výuku. Ani se člověk nenaděje a část pracovního dopoledne je fuč. Následně přichází čas na přípravu a podávání oběda, umytí nádobí a odpolední kávu. Není divu, že mnoho z nás zasedá k pracovnímu počítači až okolo jedné hodiny odpolední, kdy se s hrůzou snažíme dohnat všechno, co už mělo být během dopoledne hotové. Následně pracujeme až do hluboké půlnoci a z hloubi duše proklínáme to, že naši práci lze vykonávat z domova.

Je vám tento scénář povědomý? Pak nám asi dáte za pravdu, že home office sice zní jako pohádka, avšak ve skutečnosti je to spíše jeden velký horor plný deadlinů, stresu a balancování mezi osobním a pracovním životem. Jediným pomocníkem v této spletité situaci je nastavení denní rutiny, díky které dokážete zvládnout domácnost i práci. A jak taková rutina pro zaměstnance na home office může vypadat?

Mohlo by se vám líbit

Revoluce v pracovním životě! Nekonečný home office i čtyřdenní pracovní týden

marianne.cz

7:00 - BUDÍČEK

Ať jste ranní ptáče nebo noční sova, neposouvejte ranní budíček a vstaňte hned, jak uslyšíte nepříjemné tóny. Vstávání v pravidelný čas je jeden z klíčů k úspěšnému dni, během kterého stihnete všechno, co potřebujete. Po ranní hygieně si dopřejte plnohodnotnou snídani v podobě ovesné kaše, avokádového toustu, smoothie bowl nebo třeba jogurtu s müsli. Snažte se, abyste při snídani nekontrolovali pracovní maily a nepřemýšleli nad seznamem úkolů a povinností.

8:00 - PRACOVNÍ ÚKOLY

Mnoho lidí se snaží to-do listům zuby nehty vyhnout. Pravdou ale zůstává, že seznam úkolů vám pomůže rozvrhnout den a vytyčit priority. V ideálním případě si každé ráno napište, co vás čeká za pracovní i osobní povinnosti. Nebojte se označit úkoly, které mají nejvyšší prioritu, a je důležité, abyste je splnili ještě dnes. Při sepisování to-do listu mějte na paměti pouze to, že nejste superhrdina, který zvládne během čtyřiadvaceti hodin spasit svět. Počet úkolů by měl korespondovat s vaší pracovní dobou, a rozhodně by neměl přesáhnout dvojcifernou číslici.

Info ikona
Home office

8:30 - PRÁCE

Je to tady! Půl devátá odbila, a tak je nejvyšší čas otevřít pracovní počítač a po hlavě se vrhnout do pracovních úkolů. Obzvláště na začátku pracovní doby vás mohou rozptylovat sociální sítě, jako je Facebook, Instagram nebo Whatsapp. Nepřipusťte si tyto sociální sítě k tělu a stáhněte si aplikace, díky kterým jednou provždy porazíte prokrastinaci. Během pracovního dopoledne je nezbytně nutné, abyste si naordinovali krátkou pauzu na čaj, kávu nebo drobnou svačinku.

12:30 - OBĚDOVÁ PAUZA

Zapomeňte na rychlé zhltnutí toustu se sýrem a šunkou před monitorem počítače! I při práci z domova je nesmírně důležité, abyste pauzu na oběd využili na maximum a alespoň na malý moment zapomněli na práci. Připravte si tedy rychlý oběd, který zvládnete uvařit do třiceti minut, a ten si následně v klidu snězte. Pokud nechcete během pracovního dne vyvařovat, nic nebrání tomu, abyste si jídlo připravili den předem, případně si o víkendu naplánovali menu na celý týden. Věřte, že šikovné plánování jídla vám ušetří mnoho času.

Mohlo by se vám líbit

Home office měl už i Isaac Newton během morové epidemie

marianne.cz

13:00 - ZPĚT DO PRÁCE

Po obědové pauze opět přichází čas na práci. Zkontrolujete výhled úkolů a pusťte se do věcí, které hoří a musí být splněny. Také v odpoledním pracovním bloku nezapomeňte na svačinu, kávu nebo čaj. Pokud to vaše práce umožňuje, dopřejte si i krátkou procházku po zahradě nebo kolem bytového bloku. Je důležité myslet na to, že pravidelné pauzy zaručí, že se z home office nezblázníte.

17:00 - PADLA

Netlačí vás důležitý projekt nebo večerní schůzka přes ZOOM? Pak se snažte notebook zaklapnout mezi pátou až půl šestou odpolední. Rozlučte se s kolegy, popřejte jim hezký večer a v ideálním případě si vypněte upozornění na mobilu. Vždyť zítra je také den, a vy máte naprosté právo, abyste si dnešní večer užili bez práce a povinností. Po práci si můžete v pohodlí domova zacvičit, případně jít běhat nebo na delší procházku, která je leckdy lepší než samotný běh. V případě, že jste rodič, pak přichází vhodný čas na kontrolování úkolů či procházení učiva. Následně připravte večeři, přičemž se nebojte uvařit větší porci, kterou si následující den můžete ohřát k obědu. Večerní program už je na vás. Sledování seriálu, četba, povídání si s rodinou nebo kreativní tvoření – to je jenom zlomek činností, které večer můžete dělat.

Výše uvedené časy jsou pouze orientační. Každý člověk má jinou pracovní dobu i náplň práce. Proto vnímejte denní rutinu pouze jako inspiraci, která vám může ulehčit práci z domova.

Mohlo by se vám líbit

5 pohodlných kousků, ve kterých bude váš home office hned příjemnější

marianne.cz

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení