Jak začít vše stíhat aneb Návod, jak zajistit, aby čas nebyl váš nepřítel
Pokud patříte mezi ty lidi, kteří neustále chodí pozdě, i když nechtějí; pracují přesčasy, jelikož nestíhají veškerou práci během pracovní doby; vše odevzdávají na poslední chvíli a mají problém nastavit si zdravé pracovní hranice, pak je tenhle článek možná právě pro vás.
Možná se vám také běžně stává, že ráno máte pocit, že máte na všechno dost času, a tak se do toho pustíte klidnějším tempem. Jednoduše chcete být chvíli bez stresu. To ovšem znamená, že se zaseknete u snídaně, pak toho nestihnete moc udělat a už je oběd. Po něm vám nejde pracovat a najednou máte odcházet z práce, protože dneska odpoledne se máte sejít s přáteli. Jenomže jim musíte napsat, že dorazíte o hodinu později (oni už jsou stejně zvyklí), protože v šest ještě doháníte práci. Nedejbože, že ji nestihnete, a nakonec se k ní dostanete až večer po schůzce.
To vede vedle toho, že všude chodíte pozdě, také k tomu, že nemáte správně nastavený takzvaný work-life balanc, neboli rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. A to má za důsledek velkou míru stresu, která může vést k úzkosti.
Tipy, které vám mohou pomoci boj s časem lépe zvládat
Čas na vás možná teď působí jako váš nepřítel a vy můžete mít pocit, že to je jednoduše vaše nátura. Ale dá se to změnit! A není k tomu potřeba magie. Stačí ovládnout následující techniky time managementu.
1. Stanovte si priority
Když toho má člověk na seznamu úkolů příliš, snadno nabude dojmu, že je nemožné to všechno stihnout, a sám sebe dostane pod obrovský tlak. Proto si vytvořte trochu detailnější seznam úkolů a rozdělte si je na ty, které jsou urgentní a je potřeba je odbavit jako první, a na ty, které stačí udělat až odpoledne, nebo je nutně nemusíte udělat dnes.
Jedná se o metodu time managementu, která má dokonce i své jméno – Eisenhowerova matice. To získala díky Dwightu D. Eisenhowerovi, 34. prezidentovi Spojených států, který byl široce uznáván pro svou efektivitu a disciplínu.
2. Zorganizujte si den
Vytvořte si plán. Začněte těmi prioritními úkoly a postupně odbavujte i ty další. Může mít podobu písemného seznamu, připomínek v telefonu, nebo k tomu můžete využít aplikace v telefonu (například Rescuetime, Trello či 2Do). V každém případě odškrtávání jednotlivých položek je dobrým způsobem, jak sledovat svůj pokrok a zvýšit produktivitu.
Nezapomeňte do svého denního plánu zahrnout přestávky. Bez nich se můžete snadněji dostat k syndromu vyhoření. Jedna studie zjistila, že zaměstnanci mají dokonce tendenci kompromitovat přestávky na oběd a místo toho se rozhodnou pracovat. Ukázalo se, že to má neblahý dopad na jejich duševní zdraví. Navíc vám obvykle právě tyto pauzy pomohou s efektivitou, jelikož se zpět k úkolům vrátíte se svěží myslí.
3. Vyhněte se multitaskingu
Zároveň nedělejte více věcí naráz. Ani když se bude jednat o ty prioritní. Můžete mít pocit, že toho tak uděláte více, ale opak je pravdou. Studie Kalifornské univerzity z roku 2011 zjistila, že multitasking může negativně ovlivnit vaši pracovní paměť a schopnost soustředit se na důležité úkoly. Spíše vás tak zbrzdí. Soustřeďte se pořádně tedy vždy pouze na jeden úkol.
4. Zkuste se co nejvíce vyhnout rozptýlení
V každodenním životě je spoustu rušivých elementů, které překáží ve zlepšování dovedností řízení času. Můžete je eliminoat tím, že odložíte svůj telefon někam, kde ho neuvidíte, a nejlépe ho nastavíte na nějakou chvíli do režimu „letadla“. Dále pomáhá uspořádání kancelářského prostoru. A sdělení kolegům (či členům domácnosti, pokud pracujete z domu), aby na vás teď mluvili pouze, když se daná záležitost bude týkat práce.
5. Naučte se říkat „ne“
Vždycky to samozřejmě nejde. Ale v některých případech si na sebe lidé naloží více věcí, než musí, a některé z nich pouze z toho důvodu, že jim bylo hloupé říct „ne“. Nastavení limitu toho, jakou pracovní zátěž jste ochotni přijmout, vám pomůže zorganizovat si čas a soustředit se na nejdůležitější úkoly. Na oplátku se budete moci soustředit a být produktivnější v nejnaléhavějších úkolech. Navíc naučit se říkat „ne“ se vyplatí i v běžném životě.
- Zdroj článku
-
novoresume.com, futurelearn.com