Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jaká je budoucnost mužské antikoncepce?

„A antikoncepční pilulku už jsi dnes měl, miláčku?“ I když tato otázka zní jako ze sci-fi filmu, dost možná jednou nastane chvíle, kdy světlo světa spatří mužská hormonální antikoncepce. Do té doby ale pánové mohou experimentovat i s jinými formami ochrany, které nejsou tak známé jako klasický kondom.

Hormonální antikoncepce, nitroděložní tělísko, náplasti nebo chytré bazální teploměry. Zatímco ženy si mohou vybírat z mnoha možností ochrany před nechtěným těhotenstvím, pánové podobné štěstí nemají. Prodej „mužské pilulky“ je stále v nedohlednu a zprávy o jejím testování naznačují, že se v příštích pěti letech mužské antikoncepce nedočkáme. Ptáte se, co je tak těžké na vytvoření mužské verze antikoncepce? Podle odborníků je kamenem úrazu skutečnost, že pánský reprodukční systém není cyklický.

Muži totiž neustále produkují spermie, což pro vědce představuje obrovskou výzvu. „Principem mužské pilulky je ovlivnit tvorbu, zrání či pohyblivost spermií, tedy zajistit to, aby v ejakulátu spermie nebyly, případně aby v něm bylo jejich “neplodné” množství. Vývojem mužské pilulky se intenzivně zabývá několik studií, a snad se v budoucnosti dočkáme účinné, bezpečné a plně vratné antikoncepční pilulky pro muže,“ vysvětluje gynekoložka Kamila Žižková a dodává, že předmětem studií nejsou jen pilulky, ale i náplasti nebo injekce. Přesto podle jejích slov zatím žádná zveřejněná metoda nebyla stoprocentně funkční a jako jeden z největších problémů se z neznámé příčiny ukazují etnické rozdíly a vysoké procento nenávratně neplodných mužů. „Muži mají v současné době, kromě abstinence nebo přerušované soulože, k dispozici bariérovou antikoncepci - kondom či vasektomii,“ říká gynekoložka.

Mohlo by se vám líbit

Česká designérka vymyslela estetický způsob, jak partnerovi oznámit těhotenství

Těhotenský test v novém hávu…
marianne.cz

Skalpel, prosím

Pokud pojem vasektomie řeknete před pány, pravděpodobně se ihned zděsí, a představí si chirurgické nástroje a dlouhý pobyt v nemocnici. Dobrou zprávou ale je, že lékaři dnes ve většině případů provádí ambulantní vasektomii, pro kterou je charakteristická miniinvazivita, tedy šetrnost zákroku. „Vasektomie je chirurgický výkon prováděný nejčastěji v lokální anestezii, při kterém se přeruší chámovody, tedy kanálek sloužící k průchodu spermií z nadvarlete do močové trubice. Jedná se o antikoncepční metodu trvalou a nevratnou. Obnova plodnosti po těchto výkonech je obtížná, a tak je vasektomie vhodná pro muže s ukončenými reprodukčními plány. Pokud tomu tak není, mají muži možnost uložit ejakulát ve spermabance,“ říká Žižková. I když by se mohlo zdát, že vasektomie přináší samé výhody, je třeba myslet na to, že na rozdíl od kondomu nechrání před pohlavně přenosnými chorobami. „Někteří pacienti také mohou mít časné pooperační potíže ve smyslu infekce či hematomu, případně pozdější chronické bolesti varlat,“ doplňuje gynekoložka Kamila Žižková, která spravuje edukativní instagramový profil @moje_gynpor

Mohlo by se vám líbit

Poznejte, jak funguje ženské tělo! Pomohou vám gynekologické profily

Už dávno neplatí, že bychom se při zmínce o gynekologických tématech měly červenat. Naopak, znát své tělo a umět mu naslouchat, nikdy nebylo důležitější.
marianne.cz
Info ikona
Antikoncepce

Patří budoucnost antikoncepčnímu gelu?

I proto se o pozornost hlásí mužský antikoncepční gel. Pravdou zůstává, že v současné době je podroben přísné studii, která má ukázat, zda se jedná o opravdu funkční antikoncepční pomůcku. Prozatím je gel testován muži v USA a v dalších šesti zemích světa, kteří si ho jednou denně aplikují na ramena. „Vše, co jsme udělali, je to, že jsme koncepčně převzali testosteronový gel a přidali do něho další hormon, díky čemuž nám vznikla nová forma mužské antikoncepce,“ vysvětluje gynekolog Mitchell Creinin pro InsideHook a dodává, že právě v antikoncepčním gelu vidí budoucnost. „Pokud budu optimista, pak se antikoncepčního gelu dočkáme na trhu nejdříve za pět až deset let. Přesto je důležité myslet na to, že je stále ve fázi vývoje a zkoumání vedlejších účinků.“

Chytrý antikoncepční kroužek z Francie

Všichni víme, že s hormony je důležité zacházet opatrně. Toho si je pravděpodobně vědom i Francouz Maxime Labrit, který před nedávnem přišel s nehormonální mužskou antikoncepcí s názvem Andro-switch. Celá antikoncepce staví na tepelném kroužku, který obklopuje penis a šourek, a zároveň mírně zahřívá varlata. Je totiž všeobecně známým faktem, že varlata produkují spermie pouze v momentě, kdy mají o stupeň nižší teplotu než tělo. Pro fungování kroužku je nezbytně nutné, aby ho pánové nosili nejméně patnáct hodin denně. Maxime Labrit ale říká, že kroužek nevadí při močení, sportování ani během erekce, a tak se bez problému může stát každodenním mužským „doplňkem“. „Kroužek má účinnost 99,6 %. Spermogramy, testy, který hodnotí kvalitu a množství spermií, nám pomáhají proces sledovat. Jeden test se provádí před prvním použitím a druhý po třech měsících (doba spermogeneze), aby se ověřilo, že uživatel je skutečně antikoncepován,“ říká Labrit pro RmtCityFr.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Je pro muže antikoncepce důležitá?

Výše uvedené informace naznačují, že vývoj nových mužských antikoncepčních metod rozhodně neusnul na vavřínech. Otázkou ale zůstává, zda muži budou ochotni antikoncepční pilulky polykat, případně dennodenně mazat svá ramena antikoncepčním gelem. „Výzkum, kterého se zúčastnilo 9 tisíc mužů ukázal, že v případě mužské pilulky by převážná část mužů tuto metodu antikoncepce uvítala,“ říká gynekoložka Kamila Žižková. Na druhou stranu podotýká, že ochota mužů užívat v současné době dostupnou mužskou antikoncepci, tedy kondomy a vasektomii, je nízká. I v tomto ohledu tedy platí, že teprve čas ukáže, zda se mužská antikoncepční pilulka stane nedílnou součástí mužského světa.

Mohlo by se vám líbit

Láska, sex a pandemie. Jak změnila korona krize seznamování?

Covid-19 slušně zamíchal se vším, i s mezilidskými vztahy. A spustil jeden velmi zajímavý jev. Po ročním utlumení života zakusilo mnoho singles tolik samoty, že je to donutilo jednat. Vyrazit na první rande – procházku a kafe z kelímku. Nové vztahy také rychleji přerůstají do vážné fáze. Protože lockdownová osamělost je tvrdá.
marianne.cz

Souvislející články

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?

Životní styl

<span>Jak ve vztahu neztratit sebe samu? Máme pro vás 5 tipů</span>

Jak ve vztahu neztratit sebe samu? Máme pro vás 5 tipů