Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jóga jako povinný školní předmět? Realita, kterou již brzy zažijí nepálské děti

Info ikona

Namasté

Pamatujete si na hodiny tělocviku? Skok přes kozu, hrazda, kotoul, ale také sprint, volejbal nebo vybíjená. Pokud jste sportovec tělem i duší, pak jste si pravděpodobně hodinu bez učebnic plně užívali. My ostatní jsme ale trpěli a ve skrytu duše doufali, že další hodinu tělocviku přežijeme. A to doslova! Namísto vedení k pohybu nás učitelky stresovaly výkonnostními tabulkami nebo hrozily dvojkou na vysvědčení. Bohužel nešlo o plané výhrůžky, což jsem sama několikrát na konci školního roku obrečela.

Přitom by stačilo, kdyby k pohybu a sportu školní osnovy přistupovaly moderněji a nebály se zařadit aktivity, které nejdou měřit stopkami. Hodiny tance, posilování problematických partií nebo jógu by jistě mnoho studentů ocenilo. Jenže zatímco u nás můžeme jenom doufat, že hodiny tělocviku projdou modernizací, v Nepálu si děti od příštího čtvrtletí mohou pískat. Povinným školním předmětem se totiž stala jóga.

Jóga

Nepál jako průkopník
Všichni asi tušíme, že hlavní myšlenkou jógy rozhodně není spalování kalorií nebo tvarování těla. Naopak se jóga snaží o harmonické propojení těla a duše, a zároveň je silně zakořeněna v hinduistické kultuře, tedy i v Nepálu. Není divu, že se nepálské školství rozhodlo o zařazení jógy do výukového plánu. „Chceme, aby se jógu studenti naučili a myslíme si, že právě teď je ten nejvhodnější čas," komentoval rozhodnutí nepálský ministr školství Giriraj Mani Pokhrel pro New York Times. Nepál se tedy stál prvním státem na světě, kde je cvičení jógy povinnou součástí výuky. Dokonce ani v kolébce jógy, v Indii, není jóga povinná a záleží jenom na dané škole, zda ji zařadí do školních osnov. 

Jóga


I když by se mohlo zdát, že proti cvičení jógy ve školách nemůže nikdo nic namítat, opak je pravdou. V Nepálu se proti rozhodnutí vyhradila muslimská minorita, která namítala, že jóga je součástí hinduistického náboženství. "Je proti duchu ústavy, aby bylo povinné něco, co je spjato s jedním náboženstvím," uvedl Nazrul Hussein, bývalý prezident Nepálské muslimské federace a dodal, že není dobré spojovat zdraví s náboženstvím. "Vláda odmítla diskriminační úmysl a vysvětlila, že se při cvičení lze vyhnout výslovně náboženskému obsahu," vysvětlit Ganesh Bhattarai, ředitel Nepal's Curriculum Development Center. Je pravděpodobné, že během cvičení jógy nebudou studenti zpívat "Om", které je typické pro hinduistické náboženství. 


Nebylo by od věci, kdyby se nepálským přístupem inspirovalo i západní školství a nabídlo studentům něco, co v tomto chaotickém světe budou dříve nebo později potřebovat - vnitřní rovnováhu. 

Zacvičte si s námi
Závidíte nepálským studentům jejich povinné cvičení jógy? Nemusíte! Jógu si totiž můžete zacvičit i s Marianne, a to dnes - ve středu 29. dubna na našem instagramovém profilu (@mariannemagazine) od 18:00. Živým vysíláním vás provede lektorka jógy a zakladatelka studia Yoga Movement Prague - Adéla Porubská a těšit se můžete na lekci Movement Flow zaměřenou na posílení imunity. Kdo se přidá? 
 

ČTĚTE TAKÉ: Zklidněte svou mysl s pomocí jógy

Titulka

MARIANNE AŽ DO SCHRÁNKY S POŠTOVNÝM ZDARMA

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.