Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Kamala Harris, Jacinda Ardern, Elise Stefanik: Příběhy žen, které dobyly svět politiky

Ženy v politice. Slovní spojení, kterému ještě donedávna nebyla přisuzována téměř žádná váha. Z mnoha stran zaznívalo, že se spíše jedná o hloupý žert než o blížící se realitu. Aktuální situace však ukazuje, že ženy v politice jsou zapotřebí více než kdy jindy. Které ženy aktuálně září na poli zahraniční politiky?

Veronika Lechnerová | 22. 10. 2021

Kamala Harris: Viceprezidentka Spojených států amerických

Kamala Harris vstoupila do povědomí (nejen) českých žen během loňských amerických voleb. Celý svět tehdy upíral zrak na klání Trump versus Biden a nezůstalo bez povšimnutí, že v týmu druhého prezidentského kandidáta se objevuje žena, která se uchází o místo viceprezidentky. Jak už dnes víme, Joe Biden volby vyhrál a Kamala Haris se tak stala první ženou a zároveň i první Afroameričankou, která kdy byla zvolena do funkce viceprezidentky. Pro Kamalu to byl velký úspěch, spolu s ní však slavily i další ženy po celém světě, pro které bylo její vítězství důkazem, že ženy v politice rozhodně mají své místo.

Kamala Haris se narodila 20. října 1964 v Kalifornii. V roce 1989 dokončila studium Howardské Univerzity v oboru politické vědy a ekonomie a následně se vydala na studium práv na Hastings College. V letech 1990-1998 pracovala jako zástupkyně okresního prokurátora v Oaklandu a získala si pověst neochvějně houževnaté a tvrdě pracující ženy. Stíhala případy násilných gangů, které obchodovaly s drogami, nebo případy sexuálního zneužívání. V roce 2004 se Kamala stala okresní prokurátorkou a zbytek, jak se říká, je historie.

Info ikona
Kamala
Mohlo by se vám líbit

Už znáte nevlastní děti Kamaly Harrisové?

Viceprezidentka, bývalá státní prokurátorka, a především „momala“. Troufáme si tvrdit, že posledního titulu si Kamala Harrisová váží nejvíce. Oslovení „momala“ totiž používají její nevlastní děti Cole a Ella, kteří Kamalu Harrisovou podporovali během voleb a byli nedílnou součástí inauguračního ceremoniálu.
marianne.cz

Jacinda Adern: Nejmladší premiérka Nového Zélandu

„Jacindamanida“ – heslo které se stalo symbolem astronomického vzestupu Jacindy Adern napříč politickou sférou Nového Zélandu. Stala se totiž nejmladší ženou na světě v takto vysoké politické funkci, a zároveň nejmladší novozélandskou premiérkou. V čem vlastně spočívá její úspěch?

Jacindě nelze odepřít, že přesto, že zastává takto vysokou funkci, zůstává v jádru stále empatickou, upřímnou a elegantní ženou. Vnesla ženskost a cit do tvrdého světa výkonu a kontroly, a tím si získala srdce mnohých voličů. „Velká část jejího úspěchu pocházela z jedinečného spojení s voliči. Konkrétně pak z její schopnosti komunikovat s lidmi a mluvit otevřeným a upřímným způsobem, který neodpovídal tradiční rétorice politika,“ uvádí Andrew Burns, digitální aktivista a odborník na vztahy s veřejností a vládou.

Jacinda Adern prokázala své vůdčí a krizové schopnosti také během pandemie koronaviru. Jednala ukázkově a pohotově tím, že hned na začátku pandemie nechala uzavřít hranice Nového Zélandu. Právě díky tomu bylo v zemi evidováno v období od ledna 2020 do dubna 2021 pouhých 2524 případů nakažení. Její příběh je velmi bohatý a není proto divu, že jsme mu věnovaly jeden celý článek.

Info ikona
Jacinda Ardent

Elise Stefanik: Druhá nejmladší žena Sněmovny reprezentantů

O příběhu Alexandrie Ocasio-Cortez, která se stala nejmladší ženou v dějinách, jenž byla zvolena do Sněmovny reprezentantů, jste už možná četli. Elise Stefanik je pak druhou nejmladší ženou v kongresu a co více, je z poloviny českého původu. V roce 2006 získala bakalářský titul v oblasti státní správy na Harwardské univerzitě a následně pracovala ve státní správě pod bývalým prezidentem G. W. Bushem.

Elise vstoupila do Kongresu v roce 2015 jako rodící se politická hvězda. Po svém zvolení přiznala, že si uvědomuje tíhu své zodpovědnosti coby vzoru pro ženy. „Rodiče najednou začali na různé akce vozit své dcery ze základní školy. Jednalo se o nepolitické rodiny, republikány, demokraty jen proto, aby ukázaly svým dcerám příklad a vzor toho, čeho mohou dosáhnout,“ uvedla Stefanik. Je tedy další ženskou kapkou v moři politiky plné mužů, která jde příkladem ostatním potenciálním političkám.

Info ikona
Politika
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Alexandria Ocasio-Cortez: Mileniálka, která si podmanila americký kongres

Bývalá barmanka, která v osmadvaceti letech dobyla americký kongres. Tak zní zkrácená verze životního příběhu dvaatřicetileté Alexandrie Ocasio-Cortez. Pravdou ale zůstává, že za pozornost stojí verze dlouhá, v jejímž závěru pochopíte, co doopravdy znamená „americký sen“.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení