Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Kappadokie: Místo, kde si připadáte jako ve snu. Jak zde balónový roj vznikl a jaký je naživo?

Kdo jste někdy viděl z blízka jeden horkovzdušný balón, nejspíš víte, jak dechberoucí pocit to je. A teď si představte, že jich jsou kolem vás téměř dvě stovky! V tu chvíli se cítíte jako Locika z pohádky Na vlásku, když konečně viděla z blízka vzlétání tisíce lampiónů, což si vždycky přála. Tedy alespoň já jsem se tak cítila.

Tereza Čaladi | 12. 11. 2023

Instagram již několik let není pouze sociální sítí určenou pro propojování lidí a nahrávání obrázků, dalo by se říct, že funguje i jako vzdělávací platforma. Alespoň v některých případech. Pokud se i vám na něm párkrát ukázala až neskutečná Reels, na nichž se nad stepní půdou vznáší obrovské balóny s krásnými koši a lidé se u nich fotí, pak jistě víte, kam tím mířím. Toto video vyskočilo před časem i na mě a já si ho uložilo do složky Cestování. Když se po pár měsících ukázalo, že ze všech zahraničních destinací, kam v říjnu vyrazit, vychází dle našich požadavků nejlépe Turecko, bylo jasné, že se na tohle instagramové místo musíme podívat. Nehledě na to, že se nachází sedm hodin autem od Antalye, kam jsme přiletěli. A rozhodně to stálo za to.

To neskutečné je skutečné

Cestou do Kappadokie jsem přemýšlela, jaké to asi bude. Znáte to, občas si něco vysníte, idealizujete si danou představu, a realita je potom docela jiná. Tohle ale vůbec nebyl ten případ. Sice jsme museli vstávat chvíli po páté, abychom stihli včas dojet na místo, odkud balóny za svítání vzlétají, což bylo trochu nekomfortní (zejména když nejste ranní ptáče, ale noční sova) a zima v tuto ranní hodinu taky nepomohla. Na to jsem ale zapomněla hned, jakmile jsem uviděla, jak první balón začíná šlehat oheň a nafukovat se.

Moje oči se rozzářily, jako bych potkala Santa Klause. Ten instagramový sen byl skutečný! A naživo byl ještě lepší! Zahodila jsem čaj, kterým jsem se do té doby hřála, bundu a chtěla jsem se s tím magickým děním vyfotit.

To je – jak nám samotný Instagram prozradil – docela časté a oblíbené. Po předchozí domluvě si můžete v Kapadokii dokonce zařídit výpůjčku obrovských vlajících šatů, které s balóny už opravdu působí jako z úplně jiného světa. Zároveň se jedná o místo, které je velmi oblíbené pro svatební fotografie. A kromě toho se zde nabízejí různé programy, které mohou tuto podívanou ještě povýšit – můžete zde jet například na koni či na čtyřkolce a samozřejmě i letět balónem. I pouhé sledování té události je ale samo o sobě velkým zážitkem.

Mohlo by se vám líbit

Pastva pro oči aneb Nejkouzelnější vesnice světa, které stojí za návštěvu

Stýská se vám po cestování? Pomalu spřádáte turistické plány na léto? Nebo se jenom chcete pokochat krásami Matky přírody? Představujeme vám dvacet nejkouzelnějších vesnic světa, které si rozhodně zaslouží vaši pozornost.
marianne.cz

Historie balónové show v Kapadokii

Tradice hromadných letů nad oblastí Kappadokie přitom započala již v roce 1989, kdy se zde vznesly do vzduchu dva horkovzudšné balóny. Tyto lety zorganizoval tehdy jeden hotel pro svou reklamu a propagaci, nikoli pro zábavu. Piloti Kaili Kidner a Lars-Eric More se ale chopili příležitosti a rozhodli se založit společnost, která se bude vyloženě balónovému létání věnovat.

V roce 1997 se v Kappadokii usktečnily první světové letecké hry, které se konaly hned v několika regionech a týkaly se různých leteckých odvětví. V oblasti Kapadokie se ale stále větší oblibě těšily právě horkovzdušné balóny, které začaly zažívat rozmach zejména po roce 2000. Dnes zde funguje okolo 15 společností pořádající lety horkovzdušnými balóny a když hromadně vzlétají, je jich ve vzduchu okolo 160.

Pilot balónu jako běžná práce

Celý tento vývoj ukazuje, že balónové létání je pro Kappadokii zcela charakteristické. To znamená, že se zde mnoho lidí živí jako piloti balónů, což se shodou okolností týkalo i majitele hotelu, v němž jsme pobývali, v nedalekém městečku Göreme. „Je to pro něj vysněná práce, vždy si to přál dělat a naše děti to mají stejně. Ale zároveň je to velmi náročná práce,“ vypráví mi jeho žena, která s ním hotel vede, nad večerním čajem. „Už 12 let vstává ve tři ráno, aby všechno stihl přichystat,“ přibližuje. A vzhledem k tomu, že sezóna je celý rok, příliš si neodpočine. Délka balónové sezóny je na druhou stranu velmi dobrou zprávou pro vás – kdykoliv během roku tam zavítáte, můžete tento magický okamžik zažít. Ačkoliv výhledy na zimní krajinu z balónu jistě stojí za to, doporučuje se Kappadokii navštívit od dubna do října, kdy rána nejsou ještě tak chladná. V srpnu je tam ovšem nejvíce turistů.

My si letos užili sledování balónů ze země. Pokud ale máte štěstí, seženete let balónem i den předem. Doporučujeme jej ovšem rezervovat více dní dopředu. Já mám nyní let balónem rozhodně na svém seznamu přání.

Fotoreportáž z Kappadokie
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

10 cestovatelských destinací, které si v roce 2023 říkají o pozornost

Češi asi vždycky budou nejčastěji jezdit do Egypta, Chorvatska nebo Spojených arabských emirátů. To ale neznamená, že mezi stálice neproniknou další, zatím tolik neokoukané destinace. Jaké se stanou hitem v tomto roce?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení