Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Když se partner stane vaším koníčkem aneb Proč je důležité mít i jiné zájmy

Všude slýcháme, že je důležité, aby ti dva, co se dají spolu dohromady, měli něco společného. A jistě, je to podstatné. Ale dělat spolu úplně vše také není to nejlepší.

Tereza Čaladi | 6. 09. 2022

Představte si, že před vztahem chodíte vždy v pondělí na jógu, středy běhat a v pátek na víno s kamarádkami. Když se ale začnete s někým vídat, začnete tyhle aktivity omezovat. Nejprve páteční program, protože víte, že byste neměla tak často pít a utrácet a navíc chcete trávit čas se svým novým milým. Pak padne jóga, protože je to v podstatě jen protažení a to úplně nepotřebujete. A nakonec přestanete i běhat, jelikož to stejně nemělo žádný efekt. Najednou se ovšem dostanete do fáze, kdy trávíte dny pouze se svým partnerem a uvědomíte si, že jste všechny své koníčky ořezala a že vám jako koníček zbyl pouze váš protějšek. Volný čas plánujete pouze s ním, neustále vám vymýšlíte nový společný program a jednoduše je tím jediným, co vás v tu chvíli naplňuje.

Ne nadarmo se říká „čeho je moc, toho je příliš“ a i když svého partnera milujete, to, že se v podstatě stane on sám vaším koníčkem, může mít spíše negativní vliv na váš vztah. Jednoduše se může stát, že sebe navzájem budete mít moc, zahltíte se sebou, nebo se jednoduše začnete štvát. To se může podle odborníků projevit podrážděností či iritací druhým, pocitem nedostatečné volnosti a tím, že nevíte co dělat, když s ním nejste.

K čemu příliš společného času může vést

To vše může dojít samozřejmě k nějaké vztahové krizi, nebo rozchodu. Ale nejenom k tomu.

  • Když se rozejdete, budete začínat od nuly

Není potřeba se vracet k prvnímu černému scénáři, který vás napadne, tedy k rozchodu. Ale je dobré se hypoteticky zamyslet nad tím, kým jste bez toho druhého a kdo byste byli, kdybyste se rozešli. Pokud si uvědomíte, že bez něj vážně nic nemáte, není to dobré znamení.

  • Přijdete o přátele

Toto je poměrně typický znak, který se objevuje u zadaných lidí. Jednoduše začnete trávit více času se svým protějškem namísto svých přátel a zničeho nic nemáte, na koho se kromě svého partnera obrátit.

  • Ztratíte sami sebe

Tak nějak si uvědomíte, že se mimo vztah nerealizujete a dokážete o sobě mluvit pouze jako o „my“. Neměli byste ve vztahu zapomenout, kým jste vy sami.

Mohlo by se vám líbit

Manželství jako chamtivá instituce, aneb když jsou na sobě dva závislí

Jistě jste slyšeli o tom, že láska může být krásná a trpělivá...ale zároveň chamtivá, jak ukazují nedávné studie. To znamená omezení sociálního kontaktu, koníčků a trávení veškerého volného času s partnerem. Týká se to vás, nebo vašich zadaných přátel? A kolik času je příliš mnoho společného času? To vše v článku.
marianne.cz

Jak naložit se zájmy ve vztahu

Zlatá střední cesta je obvykle ta nejlepší a přesně to platí i tady. Optimálním řešením je najít si věci, které můžete dělat společně, ale zároveň mít i nějaké, které můžete dělat individuálně. Tak si budete více vážit společně stráveného času, více se na sebe těšit a zároveň si plnit své individuální aktivity.

Navíc jak vztahová psychoterapeutka Markéta Šetinová nedávno zmínila na své stránce na Instagramu – je prima, pokud vás baví společné věci, ale nutné to není. Důležitější je zajímat se o zájmy druhého; být otevřeni zkoušet věci, které baví druhého; a najít aktivity, která vás spolu baví.

Zobrazit příspěvek na Instagramu
Mohlo by se vám líbit

8 netradičních způsobů, jak strávit první rande (lze použít i na několikáté)

Kino i večeře jsou fajn, ale nikoho příliš nenadchnou. Zato například házení dortů, to je jiná. Ať už chcete mít skutečný zážitek z první schůzky, nebo si oživit vaše pravidelná rande v dlouhodobém vztahu. Tyto tipy se hodí pro všechny případy.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Móda
Jak se obléct na rande: Tipy na outfity na romantické pikniky i vášnivé večery

Jak se obléct na rande: Tipy na outfity na romantické pikniky i vášnivé večery

Móda
Nejlépe oblékané páry světa: 5 dvojic, které vás naučí, jak stylově ladit s partnerem

Nejlépe oblékané páry světa: 5 dvojic, které vás naučí, jak stylově ladit s partnerem

Životní styl
Proč starší ženy často chtějí mladšího partnera? Jedním z důvodů je nová energie a touha po změně

Proč starší ženy často chtějí mladšího partnera? Jedním z důvodů je nová energie a touha po změně

Zábava
Kvíz: Vyznáte se dobře v mužích Carrie Bradshaw? Zjistěte, zda víte, před kým upřednostnila pana Božského

Kvíz: Vyznáte se dobře v mužích Carrie Bradshaw? Zjistěte, zda víte, před kým upřednostnila pana Božského