Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Kolik sexu je v partnerském vztahu podle terapeuta normální

Ruku na srdce, kterou z nás nikdy nenapadlo srovnat svůj sexuální život s ostatními? Kolikrát jste přemýšlela, jestli jste s partnerem v tomto ohledu dostatečně aktivní? Pojďme se blíže podívat na to, kolik sexu je tak akorát. A dá se vůbec na tuto otázku odpovědět?

Iva Hadj Moussa | 17. 01. 2023

 „Až do svých třiceti let jsem žila skoro jako jeptiška. Pak jsem potkala Jaroslava a zbláznila se do něj i do sexu. Měla jsem pocit, že jsme stvořeni jeden pro druhého. Zpočátku našeho vztahu jsme spolu spali i několikrát denně. Jak se říká, dělali jsme to jako králíci. Asi nikdy nezapomenu na to, jak jsme to během filmu Zachraňte vojína Ryana zvládli třikrát. A jednou jsme cestou vlakem do Budapešti byli tak nadržení, že jsme se museli zamknout do záchodové kabinky,“ vzpomíná na bouřlivé období kamarádka Marcela. 

Jak její love story pokračovala? „Potom z těch všech našich radovánek vzešlo jedno dítě, druhé, třetí. A teď? Teď jsme rádi, když si na sex uděláme čas jednou měsíčně. Z králíků se staly líné pandy,“ dodává hořce Marcela, které je teď 42 let a pořád je to, slovy chlapů od nás z vesnice, „šťabajzna“.

Mohlo by se vám líbit

„Masturbace je pro ženy stále tabu,” říká sexuoložka Megwyn White

Uznávaná sexuoložka Megwyn White nám prozradila, proč se držíme zajetých stigmat, zda je třeba s dětmi mluvit o sexu i jaká pomůcka vám zařídí ten nejlepší orgasmus.
marianne.cz

Než se k tomu dokopeme

A stojí pak ten sex aspoň to za to? vyptávám se zvědavě. „Jasně že stojí! Když spolu pak ležíme v posteli a celí šťastní se objímáme, vždycky mě napadne – proč to spolu vlastně neděláme častěji? Jenže pak zase plynou týdny plné starostí a prosté sexu, než se zase k něčemu dokopeme.“

Tvoří Marcela s Jaroslavem výjimku, nebo jde o průměrný vzorek sexuálního chování populace?„Jde o to, z jakého úhlu pohledu se na to budeme dívat. Někdo na tuto otázku pohlíží optikou statistik: kolikrát týdně mají v průměru páry sex? To se ale snadno můžete ocitnout v podobné situaci, jako když budete někomu říkat, že nemůže být vegetarián, když sní podle statistik každý Čech v průměru nějakých 2,1 kg králičího masa za rok,“ říká psychoterapeut Martin Zikmund a dodává, že pokud se ptáme, co je v sexu „tak akorát“, je to přesně tolik, kolik vyhovuje oběma partnerům.

Dynamika sexuálního chování, kterou ilustruje případ Marcely, je podle Martina Zikmunda zcela obvyklá. „Asi nikoho nepřekvapí, když řeknu, že ve většině případů je společný sex častější v prvním roce než v dalších letech. A že po narození dítěte četnost pohlavních styků výrazně klesá.“ 

Mohlo by se vám líbit

Intimita nezačíná v ložnici

Sex hraje v životě člověka velmi důležitou roli, je to jedna z jeho základních potřeb. Společné prožívání sexuality dokáže vztah obohatit i posílit. Jenže ruku na srdce, ne vždy to funguje ideálně. V cestě za vysněným vášnivým sexem máte dvě možnosti: buď nasednete do nekonečného koloběhu střídání milenců, nebo začnete se současným partnerem znovu. Jinak.
marianne.cz

Cesta na vrchol

Frekvence párového sexuálního chování přitom není výhradně závislá na věku, ačkoli v pokročilejším věku se někdy do sexuálního života mohou promítnout například fyziologické problémy s erekcí, bolesti kloubů, celkově zvýšená únava a další nemoci těla, které snižují chuť na sex. Náhlý pokles libida pak často bývá indikátorem fyzické či psychické nemoci. „Spíše než na věku dvojice záleží na intimitě ve vztahu, sexuální apetenci a na vnějších událostech, kterými si pár prochází,“ zmiňuje Zikmund. 

Co dělat, když je u vás sex jednou za týden jako z říše fantazie, a přejete si to změnit? Jedna věc je podle Martina Zikmunda jistá: nátlakem vše spíše zhoršíte. „Tlačit na sex je zaručeným způsobem, jak ho mít ještě méně. Je to, jako byste svému muži erekci přikázala. Pro jistou část mužů to sice může fungovat, pro většinu ale ne. A stejné je to i s přirozenou lubrikací u žen, také není na povel.“ 

Ideální je samozřejmě situace, kdy každý v páru dosáhne takové četnosti sexuální aktivity, jaká mu vyhovuje. Pokud má jeden chuť na sex každý den a ten druhý jednou týdně, matematický kompromis neuspokojí ani jednoho. 

Mohlo by se vám líbit

Slow sex: Fenomén měnící pohled na intimitu

Uvědomění. Intenzita. Celistvost. Nové pojetí sexuality vám ukáže nečekané aspekty partnerského vztahu. A možná vám i zachrání manželství.
marianne.cz

Přiměřeně, přiměřeně

„Naštěstí existují i jiné formy sexuálního chování, například masturbace, které tento problém řeší. Stejně tak je možné, že někdo z partnerů sice nemusí mít chuť na koitální sex, ale ostatní formy společného sexuálního chování mu budou vyhovovat. Například  masáže – včetně intimních míst – petting, orální sex, využití sexuálních hraček, společná masturbace a podobně. Důležité je najít dohodu, která bude vyhovovat oběma, a ne dohodu, kde budou oba nespokojení,“ upozorňuje psychoterapeut. Dodává, že za sexuální chování se už nejméně od Kinseyho výzkumu v 50. letech minulého století nepovažuje jen koitální pohlavní styk, ale i celá řada jiných aktivit.

Ačkoli mnohé hrdinky z našich oblíbených filmů nebo knížek se na partnera divoce vrhají poté, co se vrátí z práce, vystřídají hned několik různých poloh, prožívají mnohačetné orgasmy a hned ráno na to s chutí vlítnou znovu, realita je častokrát mnohem méně barvotisková. Což ale nemusí znamenat, že nemůže být intimní, důvěrná a láskyplná.

„Je namístě si připomenout, že orgasmu se ne nadarmo říká vyvrcholení. Je totiž vyvrcholením intimity, důvěry a v ideálním případě také lásky. Pro nejlepší sex jsou potřeba dva klíčové faktory. Jak poznamenal jeden můj kamarád farář, je nutné bezpodmínečné přijetí a bezpodmínečné odevzdání se, a to nejen vůči partnerovi, ale i vůči sobě,“ konstatuje psychoterapeut Martin Zikmund.

Mohlo by se vám líbit

Umění sebelásky aneb Proč je důležité mít se ráda „tam dole“

O některých tématech se moc nemluví. Třeba o tom, jak moc je důležité mít se ráda „tam dole“. Přitom zraňující poznámky vedou u části žen k celoživotním úzkostem. Jak najít cestu ven?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení