Přejít k hlavnímu obsahu
Promotion
Promotion
Promotion
Životní styl

Kouzelné místo v Praze, které neznají místní ani turisté

Info ikona

Fráze „turistou ve vlastním městě“ nabývá na tomto místě nevídaných rozměrů.

Promotion
Promotion
Alžběta Rybářová | 26. 03. 2019

Najít v centru Prahy místo, které nebude pod neustálou „palbou“ fotografických záblesků, je skoro stejně těžké, jako najít restauraci, kde za třetinku piva zaplatíte méně než padesát korun. Světe div se, přece jenom takové místečko v Praze existuje, a to hned u Pražského hradu! Turisté se o jeho krásách v klasických průvodcích nedočtou a mnoho Pražanů na něj už dávno zapomnělo. Vítejte v Novém Světě, v místě, kde se zastavil čas.

Genius loci v praxi

Historie Nového Světa je stejně rozmanitá jako jeho současná podoba. Ulička vznikla ve 14. století jako předpolí Pražského hradu a založil ji nejvyšší pražský purkrabí Hynek Berka z Dubé. Následně se musela vyrovnat hned s několika požáry, které pozměnily její rysy i ráz architektury. Největší slávy se ulice dočkala mezi 15. a 18. stoletím, kdy se rozrostla až k Jelenímu příkopu. Není tedy divu, že zde v domě U Zlatého noha chvíli přebýval i dánský hvězdář Tycho Brahe.

Nový Svět

O tom, že Nový Svět je magické místo, svědčí i fakt, že si ho zamilovaly i další významné osobnosti. Venkovské stavení U Raka, které by si z fleku mohlo zahrát v pohádce, patřilo Arnoštu Lustigovi a Otu Pavlovi. Dnes si krásy domu můžete vychutnat plnými doušky i vy, neboť se z něj stala restaurace a romantický hotel. V domě U Zlatého stromu zase bydlel scénárista Pana Tau – Jindřich Polák a domek U Zlatého slunce patřil grafikovi Jiřímu Anderlemu.

Povinná zastávka

Pokud se do Nového Světa vydáte, pak nesmíte opomenout návštěvu jedné z nejromantičtějších kaváren v Praze, která se nachází v domě U Zlaté hvězdy. Kavárna Nový Svět patří mezi opravdové skvosty a dominuje jí velké francouzské oko, za kterým se vám otevře výhled na potůček Brusnice. Ať už si zde vychutnáte výběrovou kávu nebo lahodné víno, pokaždé budete mít pocit, že už vám ke šťastnému životu nic neschází.

Nový Svět

A jak se k Novému Světu vůbec dostanete? Stačí, když vystoupíte na tramvajové zastávce Brusnice, následně sejdete ulici U Brusnice a po levé straně vás Nový Svět přivítá s otevřenou náručí. Nezapomeňte si projít ale i přilehlé uličky – Kapucínskou, Černínskou a Na Náspu. Jedině tak totiž uvidíte kompletní Nový Svět.

Při procházce rychle zapomenete na to, že se nacházíte ve městě, kde žije přes milion obyvatel. Možná se vám z mysli vytratí i to, že žijete ve 21. století. Klidný ráz místa si totiž rychle získá vaše srdce a věřte nám, že ho jen tak nepustí.

ČTĚTE TAKÉ: Marianne na cestách: Romantika první třídy

Promotion
Promotion
Promotion
Promotion
Promotion