Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Menstruace po prodělaném covidu: Ženy si stěžují na silnou bolest i zpoždění

Info ikona
menstruace

Následky onemocnění covid-19 jsou nevyzpytatelné. Čím dál tím více žen si ale stěžuje, že po prodělané nemoci zažily abnormálně bolestivou a silnou menstruaci. Některé ženy naopak uvádí, že se jejich menstruace výrazně zpozdila.

Nedávno jsem si povídala s kamarádkou, která mi popisovala svou první menstruaci po prodělaném onemocnění covid-19. V noci ji probudila silná bolest, kvůli které nemohla spát. Následně vstala, šla na toaletu, ale tělo ji vůbec neposlouchalo. Po několika minutách sebou „švihla“. Naštěstí byl vzhůru i její partner, který ji zachytil a přivedl zpátky k vědomí.

Nevšední menstruace po covidu i vakcinaci

Zkušenost mé kamarádky bohužel není ojedinělá. Naopak, čím dál tím častěji slýchám příběhy žen, které po prodělaném onemocnění covid prožily bolestivou, silnou a vyčerpávající menstruaci. V nejednom příběhu navíc zaznívají slova o abnormálních krevních sraženinách. „Existuje mnoho žen, které po prodělaném covidu, ale i po očkování proti covidu, poukazují na změnu v menstruačním cyklu. Některé ženy udávají silnější a delší krvácení, jiné zakrvácí jednorázově nepravidelně, některé tvrdily, že to trvalo až několik měsíců, než se vše vrátilo k normálu,“ vysvětluje mi gynekoložka a ambasadorka neziskové organizace Loono, Šárka Pavková. Lékařka zároveň dodává, že se také setkala s ženami, které jsou již mnoho let po menopauze a po prodělaném onemocnění covid či po vakcinaci, z nevysvětlitelných příčin začaly nepravidelně krvácet.

Mohlo by se vám líbit

Očkování proti koronaviru: Ano, nebo ne?

Uplynul víc než rok a koronavirus je tu bohužel stále s námi. Zatímco vloni na jaře jsme sháněli roušky, teď všichni řešíme očkování. Snad každý chce život jako před pandemií, ale zdaleka ne každý je rozhodnutý nechat se očkovat.
marianne.cz

Stres jako možný „spolupachatel“

Bohužel, vědci i lékaři stále nevědí, proč k abnormální menstruaci po prodělaném covidu dochází. „Momentálně na toto téma neexistují žádné relevantní klinické studie a neexistuje ani žádný vysvětlitelný mechanismus, proč a z jakého důvodu by mělo onemocnění či vakcinace menstruační cyklus takto rozhodit,“ říká Pavková. Zároveň ale dodává, že určitou roli může hrát stresový faktor. „Právě stresový faktor může mít po prodělaném onemocnění nebo očkování spolupodíl. Stejně tak nesmíme zapomenout ani na faktory imunologické a hormonální, které mohou být při takovéto zátěži organismu jedním ze spouštěcích faktorů,“ vysvětluje gynekoložka. O tom, že stres může být jedním z faktorů, hovoří také gynekoložka Linda Fan na webu Medical News Today. „Je známo, že samotný stres způsobuje menstruační nepravidelnosti tím, že narušuje osu hypotalamus-hypofýza-vaječníky, v podstatě hormonální systém, kterým mozek mluví k vaječníkům,“ uvedla Fan. Přesto obě lékařky zdůrazňují, že do budoucna jsou opravdu důležité klinické studie, které by toto potvrdily, či vyvrátily.

Info ikona
Menstrauce

Můžeme s abnormální menstruací bojovat?

Je důležité poznamenat, že se případné abnormální menstruaci nelze vyhnout. „Vzhledem k tomu, že neznáme příčinu a důvod takto silného krvácení, tak nelze ani nijak preventivně zasáhnout. Je potřeba vyčkat, zda k některé z poruch menstruačního cyklu v souvislosti s covid onemocněním dojde, či nikoli, a tu teprve následně řešit. Dle, snad jediné, proběhlé americké studie, na velmi malém souboru žen, uvedlo cca 20 % z nich, právě změny menstruačního cyklu v této souvislosti,“ tvrdí gynekoložka Pavková.

Pokud jste prodělala covid a v současné chvíli vás trápí silné krvácení, navštivte svého gynekologa. Právě ten vás důkladně vyšetří, provede vaginální ultrazvuk a na základě toho zvolí následnou léčbu vedoucí k zástavě krvácení. „Léčba může být hormonální, obvykle nasazujeme jednorázově tablety k zástavě krvácení, hemostatická (snižující krevní ztrátu), nebo v závažných případech i chirurgická - tzn. provedení separované abraze, jinými slovy vyčištění dutiny děložní. Toto obvykle vede k rychlé úpravě cyklu, a poté návratu k zažitému normálu,“ vysvětluje Pavková.

(Ne)růžové vyhlídky

Vzhledem k tomu, že doposud na toto téma neexistují relevantní klinické studie, musíme trpělivě čekat a věřit, že se nám po prodělaném covidu vyhne abnormální menstrauce obloukem. Optimistická prozatím není ani gynekoložka Šárka Pavková. „O onemocnění covid s nadsázkou dosud opravdu nevíme téměř nic. Chová se totiž zcela nevyzpytatelně, individuálně a jeho vývoj nelze predikovat u mnohých ani na několik hodin dopředu. Mám obavu, že bude trvat ještě dlouhou dobu, než dojde k prozkoumání a popsání všech klinických souvislostí s tímto onemocněním spojených a na základě toho vyvození a nastavení možné kauzální léčby,“ uzavírá Pavková.

Mohlo by se vám líbit

Menstruační volno: Asijská doména, po které volají i Evropanky

Japonsko, Tchaj-wan, Jižní Korea i Indonésie. To všechno jsou asijské státy, ve kterých si žena může vzít tzv. menstruační prázdniny. Dočkáme se podobné výsady i v Evropě? A proč některé Asiatky volno od zaměstnavatele záměrně nečerpají?
marianne.cz