Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Božena Němcová: spisovatelka, která měnila zajeté pořádky

Životní příběh Boženy Němcové sám o sobě připomíná literární dílo. Vdavky z rozumu, touha po svobodě, agresivní partner i nádech feminismu dokazují, že spisovatelka Božena Němcová rozhodně neměla nudný a stereotypní život.

Osud české spisovatelky Boženy Němcové nebyl tak romantický, jak by se v době romantismu dalo předpokládat. Ostatně stejně komplikovaný je i současný pohled na Boženu Němcovou, který trefně vyjádřil literární historik Martin C. Putna. Ten tvrdí, že se kolem Němcové vytvořil dvojí mýtus: na jedné straně obraz ženské, mariánské svatosti, na druhé straně „antimýtus“ morálně nekonvenční spisovatelky s bouřlivým milostným životem a touhou patřit k vyššímu světu. I když jenom stěží dokážeme určit, jaká Božena Němcová doopravdy byla, můžeme najít několik indicií, díky kterým nahlédneme do spisovatelčina života. 

Láska je základ

O mužích Boženy Němcové toho bylo napsáno mnoho. Od agresivní povahy jejího manžela Josefa Němce až po nespočet milenců, se kterými si Božena Němcová údajně užívala. Pravdou zůstává, že sama spisovatelka se nemanželským poměrem příliš netajila, na druhou stranu se nechytla na lep kdekomu. Její vztahy byly vždy založené na lásce, nikoliv na fyzické přitažlivosti.

"Moje srdce bažilo býti velmi milováno, mně bylo zapotřebí lásky jako květině rosy — ale darmo jsem hledala takovou, jakou jsem já cítila,“ údajně napsala svému manželovi v jednom z dopisů. "Jejími milenci se stávali muži, kteří ji oslňovali jako intelektuálové, se kterými si ráda povídala a od kterých „chytala chytrosti“, abych tak řekla, nebo od nichž si strašně moc slibovala," uvedla profesorka Jaroslava Janáčková. Přes všechny její zálety je ale důležité poznamenat, že spisovatelka svého manžela nikdy neopustila, a to i přes to, že přátelé jí rozvod neustále předhazovali. 

Mohlo by se vám líbit

#POWERWOMEN: Inspirativní ženy, které by v tomto století byly influencerky

marianne.cz

Ženy ženám

S trochou nadsázky můžeme říci, že Božena Němcová byla feministkou ještě dříve, než to přišlo do módy. Bez ostychu se totiž stala první "profesionální" spisovatelkou, kterou za její literární počiny uznávali i muži. A věřte, že v první polovině 19. století to vůbec nebyl malý krok pro českou společnost. Jana Kroulíková, znalkyně života Boženy Němcové, v rozhovoru uvedla, že: "je otázka, jestli byla v dnešním pojetí feministkou. Nebojovala za větší práva žen, neznevažovala roli mužů, v jejím životě hráli velkou roli. Ale chtěla, aby se ženy mohly samy vzdělávat a měly v tomto smyslu možnosti jako muži. Což v době jejího mládí ještě vůbec nebylo." Zároveň dodala, že si Božena velmi přála, aby si ženy mohly samostatně vybírat svého partnera. Nezapomínejme totiž na to, že Josef Němec nebyl volbou Boženy, nýbrž její matky. 

Info ikona
Božena Němcová

Nesmrtelné dílo

Nemusíte souhlasit se spisovatelčinými avantýrami nebo feministickými kroky, ale rozhodně musíte uznat, že její velikost spočívá v talentu. Napsat nadčasové dílo, které si i za dvě stě let najde své věrné čtenáře, chce nemalé množství spisovatelského umu. A ten Božena Němcová rozhodně měla! O poznání menší štěstí měla na muže i dobu, ve které žila. „Ne, já kdybych měla volit – tedy bych si přála narodit se znovu až za dvě stě let –anebo ještě později – neboť nevím, bude-li do té doby takový svět, v jakém bych já chtěla žít s rozkoší,“ zní pasáž z knihy Dopisy lásky od Boženy Němcové. Mimochodem právě legendární svazek dopisů - Dopisy lásce patří mezi dílo, prostřednictvím kterého můžete nahlédnout do niterního světa Boženy Němcové a lépe pochopit, jak se spisovatelce v polovině 19. století doopravdy žilo.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Žena na svém místě! Víte o Marii Terezii vše?

marianne.cz

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení