Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Strašák jménem modré světlo aneb Proč bychom před spaním měli odložit mobilní telefon?

Info ikona
Modré světlo

Veřejné osvětlení, smartphone, display monitoru nebo třeba televize. To všechno jsou přístroje, které vysílají modré světlo. Není tedy divu, že se v poslední době vede rozsáhlá diskuze o tom, jaký vliv má umělé modré světlo na náš spánkový režim, zrak nebo třeba psychiku.

Kolikrát za den se podíváte na display chytrého telefonu? Kolik času strávíte před obrazovkou počítače? A jak dlouho se večer díváte na televizi? Na první pohled jednoduché otázky, která zároveň prozradí, jak moc jste vystaveni modrému světlu. Tento novodobý strašák totiž aktivuje sítnici oka 100x více než světlo bílé, blokuje noční produkci hormonu jménem melatonin a ovlivňuje přirozený cirkadiánní rytmus. Jednoduše řečeno, modré světlo bychom měli zpacifikovat dříve, než v našem životě nadělá nevídanou paseku. 

Mohlo by se vám líbit

Budiž (ne)světlo!

Zatímco naše maminky a babičky usínají s knížkou v ruce, my si do postele "taháme" chytrý telefon, na kterém ještě rychle zkontrolujeme sociální sítě, chat a pracovní maily. Bohužel právě display mobilního telefonu vyzařuje ono proklínané modré záření, které blokuje produkci hormonu melatoninu, a tím potlačuje únavu. Náš mozek si následně o půlnoci myslí, že je ještě produktivní den a touží pracovat na 100 %. Možná sami znáte stav, kdy ve tři hodiny ráno přemýšlíte nad smyslem života, jste kousíček od nápadu na nový vynález nebo se vám v hlavě odehrává příběh hodný Oscara. Ano, pravděpodobně jste před spaním brouzdali po internetu, což oblblo váš mozek i přirozený cirkadiánní rytmus. 

Info ikona
Modré světlo

Nejde jenom o spánek, výzkumy naznačují, že modré světlo má výrazný vliv i na naši pokožku. Jakmile modré světlo rozhodí přirozený cirkadiánní rytmus, pokožka si myslí, že je den, a tak nedochází k přirozenému nočnímu opravnému procesu. To následně může vést k viditelným známkám stárnutí, hyperpigmentaci, zánětu a oslabení povrchu pokožky. V neposlední řadě modré světlo ovlivňuje také náš zrak. Podle odborných výzkumů je jednou z příčin věkem podmíněné makulární degenerace, tedy nejčastějšího viníka ztráty zraku u starších lidí. Modrá oblast světelného spektra může také přispívat k poškození sítnice.

Mohlo by se vám líbit

Jak modré světlo obelstít?

Dobrou zprávou je, že na modré světlo můžete poměrně snadno vyzrát. V první řadě si na svém telefonu nastavte noční režim, který modré záření eliminuje. To samé můžete provést i s počítačem. Mnoho softwarů nabízí nastavení obrazovky pro noční dobu, a tak zkuste zapátrat v nastavení, kde tuto možnost určitě objevíte. Zároveň se v poslední době roztrhl pytel s brýlemi, které mají ochrannou vrstvu proti modrému světlu. A zlatá rada na závěr - zkuste mobilní telefon nechat mimo vaši ložnici a nejméně třicet minut před spaním se věnujte raději knize.