Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nedělní rituály, díky kterým načerpáte energii na následující pracovní týden

Jak probíhají vaše neděle? Rychle uklidíte, navaříte, vyperete, vyžehlíte a ve zbytku volné chvíle upečete bublaninu z třešní, které jste odpoledne natrhali na zahradě? I když je vaše pracovní tempo úctyhodné, na jeden důležitý úkol jste přece jenom zapomněli. Na péči o sebe!

Už dávno odzvonilo dobám, kdy „odpočinek“ bylo sprosté slovo. Naštěstí se naše společnost po malých krůčcích učí relaxovat a vychutnávat si dny bez pracovních e-mailů nebo řešení restů. Pravdou ale zůstává, že stále existují lidé, kteří i o víkendu mají zběsilé tempo a snaží se dohnat všechny úkoly, které během pracovního týdne odsunuli na druhou kolej. V takovou chvíli je důležité, aby člověk sundal nohu z plynu a užil si alespoň nerušenou hodinu klidu, během které bude rozmazlovat sám sebe. Ne nadarmo v anglicky mluvících zemích vznikl hashtag #SelfCareSunday, který nabádá k tomu, abychom v neděli nezapomínali právě sami na sebe.

Mohlo by se vám líbit

Nestyďte se nic nedělat aneb Proč dnešní společnost neumí o víkendu odpočívat

Také jste zažili, že se vás zvídavá kolegyně v pondělí zeptala, co jste dělali o víkendu? A zatímco vám vyjmenovávala svůj ve švech praskající program, vy jste v hlavě vymýšleli alespoň jednu kloudnou odpověď, a to jenom proto, abyste nemuseli přiznat, že jste během víkendu nic nedělali?
marianne.cz

Ráno ve zpomaleném režimu

Říkal někdo, že už od rána musíme fungovat na 200 %? Pokud patříte k milovníkům spánku, posuňte si víkendový budíček a dopřejte si ještě několik minut v posteli. Je jedno, jestli si užijete pár minut spánku, budete snít o letních plánech, přečtete si knihu nebo budete „jenom“ ležet. Všechny zmíněné aktivity povedou k tomu, že si dokonale odpočinete a načerpáte energii na následující hodiny. Obzvláště bezdětné páry si mohou víkendové dopoledne užít dosytosti a dopřát si tzv. brunch. Tento anglický termín vznikl ze slov breakfast (snídaně) a lunch (oběd) a jednoduše definuje dlouhou a pozdní snídani, která se přehoupne až do času oběda. Zároveň je pro brunch typické, že obsahuje studené i teplé pokrmy a čerstvě vymačkanou ovocnou šťávu. Že jsme vás ještě nenalákali? Pak vám prozradíme, že zlatým hřebem celého brunche je mimosa, tedy prosecco smíchané s pomerančovým freshem, které se rovná hotovému léku!

Hýčkání pokožky

Ruku na srdce, málokdo má během pracovního týdne čas na dlouhé beauty rutiny. Zatímco v týdnu se rychle odlíčíme, naneseme sérum a hydratační krém, o víkendu můžeme naši pleť rozmazlovat do aleluja. Skvělým pomocníkem vám bude například kámen guasha, se kterým můžete provést prvotřídní masáž obličeje. Pouze nezapomeňte na to, abyste jednotlivé tahy směřovali od středu obličeje pod uší laloky. Jedině tak aktivujete lymfatický systém a masáž bude opravdu účinná. Samozřejmě nic nebrání tomu, abyste na svůj obličej nanesli  masku, buď v krémové formě nebo v látkové. Neděle je také ideálním dnem k provedení domácí manikúry a pedikúry.

Info ikona
Kosmetika
Mohlo by se vám líbit

Jak na dokonalou domácí pedikúru?

Sandálky, žabky nebo pantofle! V letních měsících nedáme dopustit na otevřenou obuv, díky které můžou naše nohy volně dýchat. I proto bychom neměli zapomínat na důkladnou pedikúru, která odstraní hrubou kůžičku a připraví naše nohy na letní dobrodružství.
marianne.cz

Osobní digitální detox

Všichni víme, že s elektronikou bychom měli zacházet opatrně. Neustále sledování sociálních sítí, kontrolování e-mailů nebo čtení špatných zpráv na internetu ještě nikdy nevykouzlilo pohodovou neděli bez stresu. Zkuste se proto alespoň na několik hodin vzdát mobilního telefonu a dopřejte si offline režim. Namísto mobilu můžete vzít do ruky novou knížku nebo třeba červencovou Marianne. Pokud se bojíte, že v digitálním detoxu neobstojíte, zapojte do výzvy i zbytek vaší domácnosti. A kdo se první dotkne mobilu, ten musí uvařit nedělní večeři! Tomu se říká správná motivace.

Příprava na pondělí

Už v neděli dopoledne přemýšlíte o novém pracovním týdnu? Děsíte se plného diáře a mnoha úkolů, které na vás v práci čekají? Nenechte si neděli zkazit nepříjemnými myšlenkami a raději otevřete diář! Možná by vás nenapadlo, že právě stresu z pondělí, tedy tzv. pondělnímu blues, lze předejít domácí přípravou. Zkuste si sepsat všechny povinnosti, které vás následující týden neminou. Nebojte se označit úkoly, které mají nejvyšší prioritu, a je důležité, abyste je splnili v určitý den. Při sepisování to-do listu mějte na paměti pouze to, že nejste superhrdina, který zvládne během jednoho pracovního týdne spasit svět. Počet úkolů by měl každý den korespondovat s vaší pracovní dobou, a rozhodně by neměl přesáhnout dvojcifernou číslici. Následně diář zavřete a ještě na několik hodin se oddávejte příjemnému pocitu, že je neděle, a tudíž „se nedělá“.

Procházka nad zlato

Nestíháte přes týden chodit do posilovny, a tak chcete sportovní aktivitu „nahnat“ o víkendu? I když chválíme vaše sportovní nadšení, rozhodně není dobré, abyste ze dne na den šponovali svůj sportovní výkon a hráli si na Arnolda Schwarzeneggera. Mnohem lepší bude, když si dopřejete pohodovou procházku přírodou. Možná vás překvapí, že chůze jedním z "léků" na štěstí, což potvrzuje studie Vermontské univerzity. Zkuste si tedy naordinovat chůzi lesem nebo přírodou, díky které si pročistíte hlavu, a zároveň zlepšíte svou fyzickou kondici.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Procházka ke štíhlé postavě aneb Kolik kroků musíte ujít, abyste spálili tuk?

Chůze je nejpřirozenější pohyb, který s vaším tělem udělá hotové zázraky.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení