Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nejistá sezóna aneb Proč se nebát nejistoty?

Info ikona
Nejistota

Mnoho z nás miluje jistoty. Chceme mít jistotu práce, finanční jistotu, partnerskou jistotu a vroucně si přejeme jistotu pevného zdraví. Jenže poslední měsíce nás naučily, že jistota neexistuje. A tak nám nezbývá nic jiného, než nejistotu přijmout a objevit v ní i pozitivní aspekty.

Poslední dva roky se nesou ve znamení silné nejistoty. Nevíme, jaká opatření proti koronaviru nás čekají, obáváme se o práci a kvůli zvyšující se inflaci nenalézáme jistotu ani v našetřených financích. I když jde o bezesporu náročné období, neměli bychom nejistotě propadat. Vždyť nejistota je nedílnou součástí lidského života a jak praví klasik: „Jediná jistota v životě je, že existuje nejistota.“

Pokud tedy v posledních měsících propadáte trudomyslnosti a nejistota vás pomalu ale jistě ovládá, pak je nejvyšší čas na změnu! Připusťte, že špetka nejistoty je zajímavým kořením života, a pokuste se na nejistotu nahlížet i pozitivní optikou.

Jediná jistota v životě je, že existuje nejistota.
Mohlo by se vám líbit

Sladká nevědomost

Nemusíme dlouze vysvětlovat, že existují různé nejistoty. Pokud se právě obáváte o zimní dovolenou v Rakousku, pak pravděpodobně nepociťujete stejnou úzkost jako člověk, který ztrácí jistotu svého pracovního místa. Podle psychoterapeutky Alejandry Sarmiento bychom se ale na obě situace měli dívat realisticky. „Zkuste se naladit na myšlenku, že když není nic jisté, je možné všechno. A pokud si dovolíte být v tomto prostoru nevědomosti, což je pro většinu z nás opravdu nepříjemné, stane se, že budete kreativnější při hledání řešení.“ Jinými slovy, neupínejte se k určitým událostem nebo představám, spíše buďte otevření všemu, co život přináší. Díky tomu se také vyhnete zklamání nebo již zmiňovaným úzkostem.

Když nejistota není v kurzu

Ruku na srdce, nejistotu pociťuje každý z nás. Problém ale spočívá v tom, že o nejistotě málokdo otevřeně hovoří. A tak denně konzumujeme obsah na sociálních sítích, který je plný pozitivních příspěvků, šťastných událostí a bezstarostných večerů. Následně rychle nabyjeme dojmu, že jediní, kdo pociťuje nejistotu nebo prochází nelehkým obdobím, jsme my. „S nejistotou se nedokážeme sžít také proto, že máme v hlavě nastaveno, že musíme být neustále šťastní,“ vysvětluje psychoterapeutka a dodává, že jsme se nevědomky dostali do bodu, kdy si zakazujeme, abychom se cítili špatně.

Zároveň ve společnosti panuje určitý tlak ohledně toho, kam bychom se měli posouvat a vyvíjet. Jakmile ale v těchto ohledech nemáme jasno, přichází další vlna nejistoty, která s sebou logicky přináší (námi zakázané) negativní emoce. Téměř začarovaný kruh…

Info ikona
Dveře

Nadějná nejistota

Tápete, jak s nejistotou pracovat? Zkuste si v první řadě pojmenovat, z čeho nejistota pramení. Doopravdy vám tolik jde o lyžování v Rakousku? Nebo se spíše obáváte toho, že přijdete o peníze, které jste cestovní agentuře už zaplatili? Máte strach, že když vás vyhodí z práce, tak nenajdete novou pracovní pozici? Nebo se více bojíte změny, která s novou prací přichází ruku v ruce?

„Je velmi důležité, aby člověk danou situace zanalyzoval. Jedině tak dokáže určit, čeho se nejistota doopravdy týká. Následně je také mnohem jednodušší s nejistotou bojovat,“ tvrdí Sarmiento a dodává, že pokud si s nejistotou nevíte rady, můžete o pomoc požádat psychoterapeuta nebo psychologa. Navíc nezapomínejte, že nejistota s sebou přináší i určitou naději. Protože když není nic jisté, je možné všechno!

Mohlo by se vám líbit