Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nemůžete spát vedle svého partnera? Možná vám pomůže tento skandinávský trik

Když jste v romantickém vztahu, je mnohdy složité se shodnout na spoustě věcech. A spánek není výjimkou. Každý má jiné rituály před ulehnutím, někdo spí rád s otevřeným oknem, někdo se zavřeným, občas je tu chrápání a podobně. Švédská influencerka ale ohromila TikTok, když přišla s jednoduchou radou.

Tereza Čaladi | 10. 12. 2022

Je večer. Sedíte na gauči u televize, začínáte klimbat a hledíte na svou drahou polovičku. Všechno je tak příjemné a útulné a vy tak oddalujete čas, kdy si půjdete lehnout do postele, jelikož víte, že v tu chvíli tahle idylka skončí. Ačkoliv vám to s vaším partnerem klape, tak si nemůžete pomoci, ale z nějakého důvodu vedle něj zkrátka nemůžete spát.

Naštěstí pro vás influencerka a fotografka Cecilia Blomdahl, která momentálně žije se svým přítelem na arktickém ostrově Svalbard, ale je původem ze Švédska, nedávno nasdílela svůj skandinávský tip na spaní vedle svého partnera na svém TikToku. A naprosto jím ohromila mnoho jeho uživatelů (video má již přes milion zhlédnutí). Je přitom úplně snadný. Spočívá v pouhé rekonfigurace vašich lůžkovin, a sice pořízení oddělených peřin.

„Myslím, že způsob, jakým máme uspořádány naše postele, je v Evropě docela běžný, ale je úplně jiný než v Americe. A není to typické ani pro Spojené království. Hlavní rozdíl? Máme dvě peřiny," komentuje video a pokládá na postel dvě přikrývky vedle sebe: jednu pro každého v posteli. „Nikdy bych nemohla žít s jednou," dodává a uzavírá, „voilá, skandinávská postel je hotová."

Mohlo by se vám líbit

Švédská FIKA: Čas na kávu, skořicovou rolku a konverzaci s kolegy

K tomu, aby byli zaměstnanci produktivní, potřebují také přestávky. Kromě běžné pauzy na oběd uplatňují Švédi také pauzu na kávu, a to nejen dopoledne, ale i odpoledne. Říká se jí FIKA.
marianne.cz

Na základě toho se zvedla vlna komentářů lidí, kteří jí děkují za záchranu jejich vztahu. Je v tom ovšem více, než se zdá. Nejenom že se nemusíte o peřinu přetahovat, zároveň si každý můžete pořídit takovou, která vám bude maximálně vyhovovat. Což se týká teploty, tloušťky, materiálu a podobně. Zkrátka vše dle vašich preferencí. Přeci jen jste oba individuální jedinci a každému vyhovuje něco trochu jiného. Takto můžete zůstat spolu v posteli, ale každý dle svého.

Pokud ani toto nepomůže, webová stránka Sleep Bubble zaměřující se na spánek doporučuje vyzkoušet například větší postel, jinou matraci, chodit spát v jinou dobu, změnit spací polohu, zůstat si na blízku, ale nedotýkat se, zkusit špunty do uší, nechodit spát, když jste rozhádaní, či zavést nějakou formu spánkové hygieny (jako nekoukat do elektronických zařízená 30 minut před spaním, večerní meditace, nejíst příliš pozdě a podobně). Hlavní ovšem je se svým partnerem mluvit a říct si vzájemně, co vám vadí a podle toho problém řešit. Pokud ani to nepomůže, zkuste vyhledat odbornou pomoc.

Obecně totiž platí, že sdílení postele se svým milovaným může být velmi prospěšné. Podle The Better Sleep Council může spánek vedle milované osoby totiž způsobit, že váš mozek uvolní oxytocin (takzavný „hormon lásky a spojení“), který může snížit úzkost a navodit pocit klidu a bezpečí, což potom vede k lepšímu a hlubšímu spánku. Stejně tak může (jemný) dechový vzor vašeho partnera vytvořit rytmus, který vám usnadní usínání. A to za to stojí.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Máte problémy se spánkem? Vyzkoušejte techniku 4-7-8 a usnete do 60 sekund

Dali jste si na začátku roku předsevzetí, že budete žít zdravě? V tom případě jste jistě zjistili, že jeden z pilířů zdravého životního stylu je i spánek. Pokud nebudete dostatečně a kvalitně spát, veškerá vaše ostatní snaha přijde vniveč. Říkáte si, že se to snadněji řekne než udělá? Poradíme vám, jak se zase vyspat do růžova.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení