Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Neumíte relaxovat? Známe pět způsobů, díky kterým dokážete "vypnout"

Všichni tušíme, že odpočinek je pro naše fyzické i psychické zdraví klíčový. Bohužel, málokdo umění kvalitního odpočinku doopravdy ovládá. I proto je dobré vědět, že existuje nejméně pět způsobů, díky kterým dokážete zpomalit svou mysl a vychutnat si zasloužený relax.

Známe to všichni. Únavou už skoro nevidíme, a přesto musíme odepsat na dalších deset pracovních e-mailů, dodělat důležitou prezentaci do práce, uvařit večeři a vyřídit domácí agendu. V takovou chvíli si z celého srdce přejeme jediné – nikdy nekončící dovolenou v panenském ráji. Samozřejmě, s all inclusive programem. Namísto ráje se nám ale dostává domácího pekla, které musíme překlenout a věřit, že si během víkendu konečně odpočineme.

Pravděpodobně už tušíte, že tento scénář není pro naše tělo to pravé ořechové. Z neustálého poklusu a nulové relaxace totiž pramení nejeden zdravotní problém, a tak je opravdu důležité, abychom si chvilky relaxace dopřávali i během všedních dnů. Jenže, jak na to? Pokud také patříte k lidem, kteří si nedokážou na pár minut sednout na pohovku, a jenom tak „být“, pak pro vás máme řešení. Podle odborníků existuje nejméně pět způsobů, které vás zaručeně dostanou do stavu naprosté relaxace.

Mohlo by se vám líbit

Nestyďte se nic nedělat aneb Proč dnešní společnost neumí o víkendu odpočívat

Také jste zažili, že se vás zvídavá kolegyně v pondělí zeptala, co jste dělali o víkendu? A zatímco vám vyjmenovávala svůj ve švech praskající program, vy jste v hlavě vymýšleli alespoň jednu kloudnou odpověď, a to jenom proto, abyste nemuseli přiznat, že jste během víkendu nic nedělali?
marianne.cz

1. Změna plánu

Jsou lidé, kteří dokážou relaxovat i ve chvíli, kdy mají diář přeplněný k prasknutí. A pak jsou také lidé, kteří si chvilku odpočinku chtějí dopřát až po odškrtnutí všech úkolů z to-do listu. Pokud se řadíte do druhé skupiny, pak je možná na čase, abyste se zamysleli nad tím, zda na svých bedrech nenesete zbytečně moc povinností. Nejde jenom o pracovní úkony, ale také o osobní aktivity, které se na první pohled tváří jako odpočinek, ale při bližším zkoumání zjistíte, že si u nich absolutně neodpočinete. Řeč je například o vaření, které nelze pokaždé vnímat jako odpočinkovou aktivitu. Popřemýšlejte, zda musíte vařit teplé večeře každý den, a případně proveďte drobné úpravy. Vždyť studené večeře jsou také dobré...

2. Jiné prostředí

Kolik času denně trávíte u pracovního stolu? Hádáme, že lidé na home office bez váhání odpoví „osm“ nebo „deset“. Následně není divu, že vaše mysl i po zaklapnutí počítače neustále pracuje na plné obrátky a nedokáže se zklidnit ani po hodinovém sledování oblíbeného seriálu. Věřte, nebo ne, je nesmírně důležité, abyste si během pracovního dne dopřávali krátké pauzy, během kterých alespoň na chvilku změníte prostředí. Běžte si sníst oběd na terasu, vypijte si kávu v pohodlném ušáku nebo se „jenom“ běžte projít kolem bloku. To všechno jsou jednoduché triky, díky kterým na konci pracovního dne nebudete roztěkaní.

Info ikona
Odpočinek

3. Dejte mozku signál

Málokdo dokáže s úderem páté hodiny odpolední zapomenout na všechny pracovní povinnosti. A tak je zcela běžné, že ještě v šest odepisujeme na e-mail šéfovi, v sedm rychle doděláváme poslední úpravy v prezentaci a v osm si čteme podklady k zítřejší schůzce. I proto je načase, abychom dávali našemu mozku jasnou zprávu, že „pro dnešek padla“. „Může jít o jednoduchý signál, jako je zavření notebooku nebo odložení mobilního telefonu. Tyto drobné úkoly dokážou změnit vaši energii a vyšlou mozku signál, že teď přišel čas dělat něco jiného. Něco, u čeho si konečně můžete odpočinout,“ říká doktorka Ritika Suk Birahová pro Stylist.

4. Žijte v přítomném okamžiku

Všude se dočteme, že máme „žít v přítomném okamžiku“. Otázkou ale je, jak na to? Pokud doopravdy chcete zklidnit svou mysl, pak zkuste zavřít oči a vybavit si deset předmětů, které se nachází ve vaší blízkosti. „Všímání si věcí, které vás obklopují, je skvělou technikou, díky které se vaše mysl přeorientuje na přítomný okamžik,“ míní doktorka Birahová. Zkuste toto jednoduché cvičení aplikovat každý den. Uvidíte, že po čase se všímavost stane nedílnou součástí vašeho života.

5. Najděte si hobby

Všichni tušíme, že meditace je ideální způsob relax. Přesto, ruku na srdce, málokoho meditace naplňuje nebo baví. I proto je důležité, abyste se nenutili do koníčku, který vám nevyhovuje. Každý člověk je jiný, a každý si dokáže odpočinout u jiné aktivity. Stejně tak je naprosto přirozené, že jeden den chcete relaxovat u seriálu, zatímco druhý den se dokonale odreagujete při běhu nebo skládání puzzle. Nenechte se tedy strhnout davovým šílenstvím, a odpočívejte u aktivity, která vás doopravdy baví a naplňuje.

Mohlo by se vám líbit

Sex i zdravý odpočinek zabije nevhodně zařízená ložnice

Chcete v ložnici zažít tu pravou romantiku, ale zároveň se vyspat dorůžova? Přemýšlejte nad výběrem vhodného nábytku i dekorací. Poradíme, jak na to.
marianne.cz

Související články

Poradna
Tři měsíce do stěhování: S naším manuálem zvládnete celý proces bez zbytečných nervů

Tři měsíce do stěhování: S naším manuálem zvládnete celý proces bez zbytečných nervů

Krása
7 mýtů v péči o pleť, které je na čase vyvrátit: Zubní pasta pupínky neléčí, botox může vypadat přirozeně

7 mýtů v péči o pleť, které je na čase vyvrátit: Zubní pasta pupínky neléčí, botox může vypadat přirozeně

Dobrý nápad
Už nevíte, co dělat s cuketou? Šup s ní do sklenice. Naložená chutná skvěle

Už nevíte, co dělat s cuketou? Šup s ní do sklenice. Naložená chutná skvěle

Móda
Kontroverzní sukně z 80. let hlásí v létě 2024 velký návrat. Netradiční střih nosila i princezna Diana

Kontroverzní sukně z 80. let hlásí v létě 2024 velký návrat. Netradiční střih nosila i princezna Diana