Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Nová studie: 14 osvědčených taktik, které páry používají ke zlepšení svých vztahů

Můžete si projít celou řadou partnerských vztahů, můžete mít jeden roky trvající partnerský vztah, a i tak v této oblasti nebude člověk nikdy odborníkem a vždy bude možné najít prostor pro zlepšení. Pokud si kladete otázku „Jak?“, vědci z Řecka pro vás mají odpověď.

Tereza Čaladi | 10. 08. 2023

Když s někým vstoupíte oficiálně do vztahu a oznámíte to svým blízkým, lidé vám mají tendence gratulovat a říkat věty typu „tak to vyšlo“ a „ať jsi šťastná“. Ale to, že s někým „oficiálně chodíte“, ještě vůbec neznamená, že to nebude za týden jinak. Nechceme malovat čerta na zeď, ale statistiky nelžou. Spoustu vztahů se rozpadá (česká 50% rozvodovost mluví za své). Nejtěžší na vztahu je totiž, jak se zdá, ho udržet. Je totiž potřeba na něm pracovat, jak neustále zmiňuje psychoterapeut zaměřující se na párovou terapii Jan Vojtko. Nová řecká studie ovšem zjistila, jak konkrétně na to.

14 osvědčených strategií pro udržení vztahu

Ve studii publikované v Evolutionary Psychology se výzkumníci z Řecka snažili prozkoumat nejběžnější strategie, které lidé používají ke „zlepšení svých vztahů se svými partnery“.

Vědci provedli průzkum u stovek lidí, aby zjistili jejich nejčastější taktiky. Přestože našli původně 81 věcí, které lidé za tímto účelem prováděli, zúžili je na 14 nejběžnějších a nejefektivnějších strategií zlepšení vztahů. Těmi jsou následovné (seřazeny od nejčastějších po nejméně časté):

 1. Snažte se pochopit její/jeho potřeby

 2. Diskutujte spolu o vašich problémech

 3. Projevte větší zájem o svého partnera

 4. Vytvářejte společné zážitky

 5. Budujte důvěru

 6. Ukažte jí/mu svou lásku

 7. Dejte svému partnerovi více prostoru

 8. Otevřete se její/jeho kritice

 9. Cvičte sebeovládání

 10. Pečujte o sebe

 11. Buďte méně odtažití a nevrlí

 12. Dělejte ústupky a kompromisy

 13. Zdokonalujte se prací na sobě

 14. Pečujte o svůj vzhled

Z těchto 14 běžných taktik se jako jako nejúčinnější pro zlepšení a udržení vztahu ukázalo „pokoušet se porozumět potřebám partnerů“, „diskutovat s partnery o problémech“ a „projevovat partnerovi lásku“. Je zajímavé, že „úsilí o sebezdokonalení a zlepšení vzhledu“ byly nejméně účinné strategie.

Mezi mužskými a ženskými respondenty bylo jen několik málo výrazných rozdílů – zatímco muži byli ochotnější dělat ústupky a kompromisy, aby zlepšili svůj vztah, ženy byly méně ochotné tuto strategii použít. Naopak se ukázalo, že vztahu pomohlo, když ženy projevovaly větší zájem o své partnery a byly méně uzavřené – což fungovalo lépe, než když to dělali jejich mužské protějšky.

Mohlo by se vám líbit

Test vycházející ze studie vztahů: 12 otázek, které odhalí, jak komfortně se cítíte vedle vašeho partnera

Pocit pohody a bezpečí vedle partnera je jedním z nejdůležitějších rysů zdravého vztahu. Člověk ho může s jistotou cítit na začátku románku. Ale jak roky ubíhají, může se tento pocit tak nějak vytratit a vztah se pomalu proměňovat v toxický. Zjistěte, jak se vedle vašeho partnera cítíte nyní a na čem se dá případně pracovat.
marianne.cz

Co si z toho vzít do svých vztahů?

Každý vztah je jiný a je na vzájemné komunikaci partnerů, aby zjistili, co zrovna jejich vztah potřebuje ke zlepšení. Pokud ale už nebudete mít nápady, můžete se některou z těchto 14 taktik inspirovat. Což bylo také cílem vědců. „Naše zjištění mají potenciální praktickou hodnotu pro lidi, kteří chtějí zlepšit své intimní vztahy, a pro odborníky v oblasti duševního zdraví, kteří chtějí pomoci klientům, kteří čelí potížím ve svých intimních vztazích,“ píší vědci. „To platí ještě více, vezmeme-li v úvahu, že intimní vztahy se zdají být v krizi, se svobodou a rozvody na vzestupu,“ doplňují.

Mohlo by se vám líbit

Kompatibilita ve vztahu je důležitá. Nový průzkum odhalil jejích 24 dimenzí

Říká se sice, že se protiklady přitahují, ale u dlouhodobých párů to je obvykle kompatibilita, která drží partnery pohromadě. A první máj, lásky čas, se jeví jako optimální příležitost pro odhalení jednotlivých oblastí kompatibility, které jsou podle nedávné studie pro páry důležité.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Životní styl
Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Životní styl
Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem

Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem