Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Život Olgy Havlové: Z dělnické rodiny až na Pražský hrad

Pocházela z dělnické rodiny, neměla vysoké školy, neovládala cizí jazyky a nejraději nosila pohodlné džíny a svetr. Přesto se s grácií ujala role první dámy a stala se miláčkem národa. Olga Havlová, první manželka Václava Havla, by právě dnes oslavila své 89. narozeniny.

Narodila se v dělnické rodině na Žižkově, ale dokázala se zorientovat v pražské intelektuální společnosti. Vyučila se v Baťově továrně, ale nejraději trávila čas s knihou v ruce. Ráda se starala o děti svých přátel, ale nikdy jí nebylo dopřáno vlastních potomků. Stala se první dámou, ale nedokázala si zvyknout na oficiality, které tato role vyžadovala. Život Olgy Havlové je plný paradoxů i nespravedlností. Přesto všechno v sobě nese naději a ukazuje, jak silný charakter Olga Havlová měla. 

Fyzický handicap, o kterém mnozí nevěděli

Olga Havlová, rozená Šplíchalová, se po základní škole vyučila v Baťově továrně. Těžká práce v obuvnické továrně ji následně stála čtyři prsty na levé ruce. Ve volné chvíli se totiž Olga rozhodla, že opraví zaseknutý lis. Ten se následně rozjel a Olze usekl čtyři prsty. Mladá dívka z bolesti omdlela a byla převezena do nemocnice. I když byl pro Olgu život s tímto handicapem náročný, dokázala své zranění poměrně chytře maskovat. Povětšinou nosila rukavičky, případně měla na ruce omotaný šátek. Není tedy divu, že mnoho lidí o jejím zranění ani netušilo. 

Láska a tolerance

S Václavem Havlem se Olga seznámila v kavárně Slavia. Dvacetiletá Olga ale zprvu o sedmnáctiletého Václava nejevila zájem, a tak trvalo ještě tři roky, než dvojice začala tvořit pár. Ze začátku si mnozí mysleli, že odlišný původ bude v jejich vztahu dělat neplechu. Jenže sečtělá Olga ukázala, že zapadnout do pražské intelektuální společnosti jí nedělá sebemenší problém. Navíc už jako mladá dívka milovala divadlo a film, a tak se orientovala i v této kulturní sféře. 

Manželství s Václavem Havlem sice přinášelo krásné chvíle, ale zároveň se pár musel vypořádat s mnoha těžkostmi. Není žádným tajemstvím, že Václav byl okouzlujícím společníkem, a tak Olga musela několikrát překousnout jeho milostné avantýry. „Jak už to u mnohých smrtelníků bývá, i můj život byl provázen různými citovými vztahy a na mém nebeském kontě je rozhodně víc než jen jeden hřích. Přesto jednou mou základní životní jistotou nedokázalo nic otřást. Tou jistotou je Olga,“ řekl Václav Havel v knize Síla věcnosti Olgy Havlové. Na druhou stranu ani Olga v tomto ohledu neměla čisté konto. V letech, kdy byl Václav Havel ve vězení, se údajně stýkala s hercem z Divadla Járy Cimrmana - Janem Kašparem. Jak to ale doopravdy s jejich vztahem bylo, to ví jenom Olga a Jan...

Olga na Hrad!

Přesunout se z milovaného Hrádečku na Pražský hrad by pro mnohé ženy bylo splněným snem. V případě Olgy Havlové šlo ale o nutnost, kterou zprvu nevnímala pozitivně. Přesto všechno se stala první dámou, ke které můžeme vzhlížet i dnes. Byla svá, nebála se říci svůj názor, dokázala si hravě poradit s hradní etiketou, a především ukázala své dobré srdce. V roce 1990 založila Výbor dobré vůle, o dva roky později Nadaci Olgy Havlové a v roce 1995 Cenu Olgy Havlové. Není divu, že v roce 1995 získala ocenění Žena roku České republiky

Život Olgy Havlové ale předčasně ukončila rakovina, kterou jí lékaři diagnostikovali v roce 1994. V lednu 1996 svůj boj definitivně prohrála. 

Mohlo by se vám líbit

Nesmrtelný Václav Havel: Vzpomínka na život prvního polistopadového prezidenta

Když se řekne jméno Václav Havel, jistě vám vyvstane na mysli obrázek prvního polistopadového prezidenta, dramatika, spisovatele i disidenta. Co ale o Václavu Havlovi ví mladší generace? Vyrazte se svými potomky, vnoučaty, synovci či neteřemi po stopách Václava Havla a společně si připomeňte jeho životní cestu.
marianne.cz

Zdroj: vaclavhavel.cz, wikipedie.cz, kniha Síla věcnosti Olgy Havlové

Související články

Zábava
Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Dobrý nápad
Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Lidé a místa
Knihovna v Rožnově prošla ohromující proměnou a nadchne každého návštěvníka

Knihovna v Rožnově prošla ohromující proměnou a nadchne každého návštěvníka

Krása
Jak se zbavit oteklého obličeje po ránu: Zkuste 3 jednoduché triky, po kterých se vám rychle uleví

Jak se zbavit oteklého obličeje po ránu: Zkuste 3 jednoduché triky, po kterých se vám rychle uleví