Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Pokud po zásnubách cítíte úzkost, nemusí to být nutně důvod k jejich rušení

Info ikona
Zásnuby

Právě jste se zasnoubila se svým dlouhodobým přítelem a vzhledem k tomu, že jste o tom snila, měla byste být nejšťastnější na světě. Místo toho ale jen pláčete a nedokážete to zastavit. Nejedná se přitom o slzy štěstí. Důvodem může být pozásnubní úzkost.

Tereza Čaladi | 8. 11. 2022

„Seděla jsem na posteli, dívala se dolů na diamant na mé levé ruce a přitom se mi z očí valily slzy. Krásnější prsten jsem ještě neviděla. Perfektní barva, perfektní velikost, perfektní gravírování kolem pásku. Milovala jsem ten prsten. Milovala jsem muže, který mi ho dal. A milovala jsem, že mě požádal o ruku v naší oblíbené kavárně před dvěma týdny. Tak proč jsem uprostřed odpoledne ležela mezi přikrývkami a polštáři ve své ložnici a vzlykala? Protože tohle už brzy nebude můj domov, moje ložnice? Proč jsem se bála? Proč jsem se děsila, že svatba, jejíž datum jsme právě naplánovali (zbývají necelé čtyři měsíce), byla chyba? Proč jsem poslední dobou každý večer šla po schodech do ložnice se slzami v očích? Proč jsem se necítila šťastná?“ Popisuje na svém blogu své pocity po zasnoubení svatební fotografka Jamie Delaine.

Proč? Protože se potýkala s takzvanou pozásnubní úzkostí (post-engagement anxiety). Ta mnohdy nevyplývá z toho, že je špatně něco s vámi, s vaším partnerem, nebo s vaším vztahem, ale z toho, že se jedná o mnoho změn. Především jde o velkou životní změnu, jelikož i ty pozitivní, jako je zasnoubení, povýšení nebo těhotenství, mohou vyvolat stres. Můžete mít obavy z plánování svatby, sloučení rodin, sestěhování, financí a podobně. Navíc to je závazek „na celý život“, poté už nebudete svobodná. Vedle toho se jedná o částečnou změnu identity. Jednak přijímáte novou roli – snoubenky a poté manželky. Ale mnohdy si ženy mění i jméno, které měly celý život. Už nebudete Nováková a nebudete sdílet své příjmení se svou rodinou, ale Černá a budete budovat svou rodinu. V neposlední řadě úzkost může být vyvolaná i tím, že je vašemu vztahu věnovaná větší pozornost. Pokud nejste ten typ, co sdílí vše na sociálních sítích, pak pro vás může být nezvyklé, že se najednou stanete středem zájmu. Po oznámení zasnoubení vás zaplaví textové zprávy a telefonáty od přátel a rodiny. A to vás může akorát více vynervovat, jelikož se všichni ptají na datum, výzdobu, šaty a možná mají tendence radit. Což pokud jste nyní emocionálně zranitelná, jelikož se ve vás mísí všechny pocity, není úplně optimální.

Není to ale nic neobvyklého. Když si Jamie Delaine začala o tomto stavu zjišťovat více informací, nejenom že narazila na dvě publikace věnující se přímo tomuto tématu (Emotionally Engaged: A Bride’s Guide to Surviving the “Happiest” Time of Her Life; The Conscious Bride: Women Unveil Their True Feelings about Getting Hitched), ale také se s ním svěřila svým vdaným družičkám a zjistila, že tři ze čtyř se po zasnoubení cítily stejně!

Mohlo by se vám líbit

Co dělat, pokud se pozásnubní úzkost týká vás

Nejspíše váháte, zda o těchto pocitech s někým mluvit, když nemusí znamenat, že je ve vašem vztahu něco špatně. Manželská a rodinná terapeutka Marni Feuerm to ovšem doporučuje. Podle ní byste si pocity měla projít nejprve sama, udělat si takovou sebereflexi (možná prostřednictvím deníku), abyste si ujasnila, z čeho máte obavy, a poté zahájit dialog se svým partnerem. „Můžete jej vyvolat, aniž byste zranila jeho city, když nejprve potvrdíte své štěstí ze zasnoubení, než budete mluvit o své úzkosti. Je velká šance, že se váš snoubenec cítí stejně a uvítal by diskusi. Je to příležitost, abyste oba uklidnili své starosti a vyjasnili si témata, která vyvolávají negativní pocity," vysvětlila serveru Huffpost. Zvážit můžete i svěření se někomu třetímu – terapeutovi či důvěryhodným přátelům/členům rodiny (zde ale pozor, pokud vaši blízcí pozásnubní úzkost neznají, mohou dělat z nepohodlných pocitů ukvapené závěry, možná je tak přeci jen lepší promluvit si spíše s odborníkem). Třetí strana vám totiž může pomoci podívat se na situaci s nadhledem a ujasnit si, co ve vás úzkost vyvolává.

Pokud poté zjistíte, že se jedná pouze o výše zmíněný strach ze změn, pak je to v pořádku. A když na svých pocitech budete pracovat, úzkost pomine. Jamie Delaine si své pocity zapisovala do deníku a analyzovala je i o nich mluvila se svým budoucím manželem. V den svatby neměla ani kapku pochybností.

Může se ale také stát, že tyto úzkostné pocity jsou důsledkem oprávněných obav týkajících se vašeho nastávajícího a nadcházejícího manželství. Obvykle se o tuto situaci jedná, pokud dokážete pojmenovat konkrétní problémy, které vás trápí nebo které jste nevyřešili, zvláště pokud jsou specifické pro vašeho snoubence. Zde se podle odbornice obvykle jedná o červenou vlajku. V takovém případě je dobré svatbu opravdu zvážit.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku