Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Pomlouvat by se nemělo. Tak proč z toho lidé mají tak dobrý pocit a další benefity k tomu?

„Psst...už jste to slyšeli?“ Každý to někdy udělal. Předal šťavnatý drb nebo dychtivě poslouchal, když to dělal někdo jiný. A i když jste v tu chvíli nejspíš cítili pocit viny, pokračovali jste a možná pociťovali i jisté uspokojení. A jak vědci zjistili, má to i další výhody.

Tereza Čaladi | 6. 04. 2023

Spoustu lidí tvrdí o drbech a pomluvách, že jsou za ně tabu. Že jsou zlé a oni nemají potřebu se jich účastnit. Přesto to ale většina dělá. Podle průzkumu se téměř 70 % našich každodenních konverzací točí kolem mluvení o jiných lidech.

Jen se zamyslete. Kolikrát jste se včera zastavili v práci, abyste si své kolegyni postěžovali na vašeho šéfa? Co si vyslechl váš partner po vašem příchodu domů? A co teprve když jdete na kafe s vaší nejlepší kamarádkou, co probíráte tam? Dali byste ruku do ohně za to, že nic z toho nebyl drb?

Pokud se začínáte cítit provinile, nemusíte. Existuje důvod, proč tu je tolik Kelišek, proč jsou bulváry tak čtené i proč je tak populární seriál Bridgeton točící se okolo drbů Lady Whistledown.

Pozitivní dopady drbů

Rozebírání životů druhých a zejména jeho negativních částí nám dává více než pouze pocit, že nejsme jediní, komu vše nevychází. Vědci se na toto téma v posledních letech zaměřili a jejich výsledky vás možná překvapí. Možná ale jen podloží to, co už jste tak nějak tušili. Lidé jednoduše mají nějaký důvod k těm pomlouvacím nutkáním.

  • Pomlouvání sbližuje

Studie publikovaná v lékařském časopise Psychoneuroendokrinology zjistila, že pomluvy způsobují, že těla uvolňují více oxytocinu (tomu se také přezdívá hormon lásky a spojení). Tento hormon je zodpovědný za harmonické sociální chování, protože podporuje vztahové pouto a pocity důvěry a štědrosti. Vedle toho jsou drby celkově prospěšné pro vytváření sociálních vazeb. Výměnou informací s ostatními jsou drby způsob, jak navazovat vztahy. Zahrnují důvěru a usnadňují sociální pouto, které se posiluje další komunikací,“ říká autor studie provedené na Darmouth College Luke Chang, který se pohybuje v oboru psychologie a mozkových věd.

  • Přináší člověku uspokojení

Vedle oxytocinu uvolňuje pomlouvání v našem mozku i chemickou látku dopamin, která přináší uspokojení, dobrý pocit a zároveň člověka naplňuje energií a nadšením. Což je zmíněno v knize Addicted to Drama (neboli Závislost na drama). K tomu dochází z toho důvodu, že se jedná o vzrušující zážitek. Může to ale souviset i s tím, že člověk sdělí nějakou informaci, která ho delší dobu tížila a nevěděl si s ní rady, a teď cítí úlevu, když to může s někým probrat. To je i důvodem, proč spoustu lidí neudrží tajemství. Na základě studie jej vyzradí minimálně jednomu člověku více jak 50 % lidí.

  • Může vést k učení se nových věcí

Zároveň vedou pomluvy k poznávání světa a učení se novým věcem. Podle výše zmiňované studie z Darmouth College pomáhají drby lidem dozvědět se nové věci o světě, který na vlastní kůži nezažili. Konkrétně se tak učí prostřednictvím zkušeností druhých. Vedle poznávání toho, co a jak se dělá, zároveň skrz názory ostatních zjišťují, co je ve společnosti přijatelné, a co nikoliv.

Mohlo by se vám líbit

KLÁRA KOTÁBOVÁ: Hodnotí vás vaše okolí? Vykašlete se na cizí soudy

Stále častějším jevem ve společnosti je, že se lidé navzájem soudí a nezřídka odsuzují. Proč tomu tak je, jak se bránit a hlavně, má to smysl?
marianne.cz

Co z toho plyne?

Rozhodně to není svolení k pomluvám. Ty stále mohou být zraňující, zvláště když se jedná o škodolibé řeči, které neslouží k ničemu jinému, než aby někomu ublížily. Navíc nyní, když existují sociální sítě a internet, mohou být daleko nebezpečnější, zejména pro mladší generace. Ale pokud se s někým jednoduše bavíte o svých osobních životech a mezilidských vztazích a například při vzpomínce na svou lásku ze střední proberete, koho si teď vzala a proč asi vybrali tyhle jména pro děti, není to tak hrozné. Ba naopak, může to být pro vás prospěšné.

Mohlo by se vám líbit

Sebevědomí jako základ pro úspěšný a šťastný život: Zjistěte, jak ho máte vysoké

Zdravé sebevědomí je základem úspěchu. Hranice mezi tím, kdy se jedná o zdravé sebevědomí a kdy je sebevědomí příliš vysoké, či nízké, je ale poměrně tenká. Zjistěte, jak jste na tom se sebevědomím vy.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Co darovat těm, kdo rádi tráví čas doma? Dárky pro milovníky designu, dekorací a útulna

Co darovat těm, kdo rádi tráví čas doma? Dárky pro milovníky designu, dekorací a útulna

Životní styl
Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

Životní styl
Neobyčejné diáře 2025, se kterými budete mít své sny i povinnosti pod kontrolou

Neobyčejné diáře 2025, se kterými budete mít své sny i povinnosti pod kontrolou

Životní styl
Nádherné vánoční dárky do 500 Kč: Udělejte radost blízkým bez velkého utrácení

Nádherné vánoční dárky do 500 Kč: Udělejte radost blízkým bez velkého utrácení

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit