Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Prodloužený víkend na Moravě: víno, zpěv, nádherná architektura i dobrodružství ve srubu

Info ikona
morava

Měli jste již tu čest a navštívili jste někdy Moravu? Tato krásná součást České republiky nabízí vše, po čem lidské srdce touží – víno, spoustu slunných dní, nádhernou přírodu, nekonečné vinice i krásnou architekturu. Která místa musíte během své návštěvy Moravy navštívit a jak můžete svou dovolenou strávit?

Promotion | 4. 04. 2023

Mikulov

Při plánování pobytu na Moravě vám rozhodně doporučujeme ubytování MikulovToto jihomoravské město vás totiž naprosto uchvátí a rádi se budete toulat v jeho uličkách. Mikulov se nachází přibližně 18 kilometrů západně od Břeclavi a jeho historické jádro je městkou památkovou rezervací. Nedaleko centra města se nachází oblíbený Svatý kopeček, ze kterého je nádherný výhled na město i jeho okolí. V samém jádru Mikulova leží majestátní stejnojmenný zámek.

Dovolená ve srubu

Pokud toužíte strávit prodloužený víkend dál od ruchu města, poohlédněte se po nabídce ubytování a vyzkoušejte například sruby k pronájmu. Tak si vychutnáte naprosté soukromí, ticho a pohodu. Součástí některých srubů jsou také malé bazény, vířivky či sauny.

Aktivní dovolená na kole

Jestliže se chcete vyhýbat davům a nelákají vás prohlídky měst, vezměte si s sebou kolo a projeďte si Moravu na kole. Čekají na vás desítky kilometrů dlouhé cyklistické trasy, nekonečné lány vinic, rozhledny, návštěvy vinařství nebo například cyklotrasa podél Baťova kanálu. Všechny moravské trasy jsou skvěle značeny a rozděleny podle obtížnosti na lehké, střední i náročné.

Moravské Toskánsko

Lákala vás vždy návštěva slunné Itálie? Jestli ano, nenechte si ujít krásy Moravského Toskánska. Tato oblast se rozprostírá západně a jihozápadně od Kyjova a je typická svými terénními vlnami, jež jsou pozůstatkem po důlní činnosti. Protože právě tyto vlny, společně se stromy a kapličkami, které se v krajině nacházejí, jsou vskutku fotogenické, sjíždějí se do této oblasti fotografové z celého Česka.

Pokud je fotografování vaší zálibou a rádi se přátelům chlubíte fotografiemi z dovolené, nezapomeňte si svůj fotoaparát přibalit s sebou a navštívit jeden z mnoha fotopointů, které se v oblasti Moravského Toskánska vyskytují.

Větrný mlýn aneb vzhůru za pohádkou

Rádi navštěvujete místa, kde se natáčely známé české pohádky? Zavzpomínejte na pohádky O statečném kováři a Nebojsa a vydejte se do Kuželova. Zde se totiž nachází větrný mlýn holandského typu, který byl postaven již v roce 1842. O tom, že se jedná o turistické místo, jenž nemůžete minout, svědčí i fakt, že v roce 2019 získal Větrný mlýn v Kuželově ocenění Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje v roce 2019.

Prošel totiž rozsáhlou rekonstrukcí, díky čemuž se z něj stalo hojně navštěvované místo na Moravě. Součástí expozice je také ukázka činností a nástrojů, které jsou s provozem mlýna neodmyslitelně spjaty. V případě, že chcete do mlýna zapadnout, oblečte si v souladu s tradiční mlynářskou barvou bílé kalhoty dámské či pánské.

Pálava

Pokud by bez návštěvy nějakého místa nebyla návštěva Moravy kompletní, pak by tímto místem rozhodně byla Pálava. Tato chráněná krajinná oblast je známá díky zříceninám Sirotčí hrádek a Dívčí hrady, ale nesmíme zapomínat ani na stejnojmennou odrůdu vína, jež má medově zlatou barvu a je příjemně sladká a při návštěvě Moravy je její ochutnávka téměř povinná.

Užijte si prodloužený moravský víkend a nenechte si ujít návštěvu těch nezajímavějších míst. Ubytujte se buď přímo v Mikulově nebo jeho okolí v tradičním dřevěném srubu, který budete mít jen sami pro sebe. Kromě ochutnávky Pálavy a návštěvy vinice si nenechte ujít ani další lákadla této malebné části České republiky.

Měření