Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Relaxační tipy, díky kterým si na dovolené skutečně odpočinete

Vyrazili jste vstříc letnímu dobrodružství, ale namísto vytouženého odpočinku už dvě hodiny spekulujete nad nedodělanými pracovními úkoly? Dovolte si na dovolené nic nedělat a objevte způsoby, díky kterým skutečně „vypnete“ a oddáte se nekonečné relaxaci.

Konečně! Po dvou letech nejistoty jsme si rezervovali letní dovolenou a věřili, že si ji vychutnáme plnými doušky. Namísto sladkého plážového koktejlu jsme si ale namíchali pěkně hořký drink plný pracovního stresu, myšlenek na domov a nejistoty z neznámého místa. Zdá se, že jsme vyšli z dovolenkového cviku a nedokážeme lusknutím prstu zapomenout na všechno, co nás tíží. Situaci neulehčuje ani skutečnost, že po dvou covidových letech jsme nervózní i ze samotného cestování. I když by se mohlo zdát, že jsme odsouzeni k tomu, abychom si letošní dovolenou neužili, opak je pravdou. Existuje několik zaručených triků, díky kterým pozvolna zapomenete na tíživé myšlenky a skutečně se oddáte vytoužené relaxaci.

Mohlo by se vám líbit

Moře za humny! Kam vyrazit k moři, když nechcete letět?

Letošní dovolená se ponese v duchu antigenních testů, čestných prohlášení či několikadenní nařízené karantény. Přesto se mnoho lidí vypraví za hranice naší republiky a po několika měsících covidových strastí konečně vkročí do sluncem rozpáleného písku. Pokud o dovolené u moře stále přemýšlíte, a zároveň nechcete strávit dlouhé hodiny v letadle či autobuse, pak vyrazte k letoviskům, která máme za rohem.
marianne.cz

Vypněte pracovní zprávy

V současné digitální době jsme si zvykli, že jsme 24/7 na přijmu. Bohužel, na tuto skutečnosti si zvyklo také naše okolí v čele s kolegy či nadřízenými. A tak není nic výjimečného, když nám na dovolené od rána do pozdního odpoledne cinkají e-maily s prosebnými zprávami nebo předmětem: „neodkladné“. Na druhou stranu každý člověk má nárok na volno a nikde není psáno, že během dovolené musíte na zprávy odepisovat, nebo ještě hůře – skutečně pracovat. Vyřiďte tedy neodkladné záležitosti ještě před dovolenou, a následně si cestou na letiště vypněte veškerá upozornění, která souvisí s pracovními nástroji. Ano, tento krok nezaručí, že na práci přestanete myslet. Na druhou stranu je ale nezbytný, pokud chcete, aby se vaše dovolená skutečně proměnila v relaxační týden. Pokud patříte k vytíženým lidem, kteří chtě nechtě musí i během dovolené mrknout na pracovní e-maily, pak si na tuto aktivitu vyhraďte čas v pravidelných intervalech. Například si řekněte, že práci budete věnovat výhradně dvě hodině dopoledne.

Info ikona
Dovolená

Priority vaší dovolené

Někdo si odpočine při objevování kulturních památek, jiný vidí odpočinek v túře nebo polehávání na pláži. Každý člověk je jiný a každý si zaslouží odpočinek podle svého gusta. Pokud ale cestujete ve větší skupině lidí nebo se zcela odlišným partnerem, pak může dojít k nepříjemným třecím plochám. V ideálním případě si ještě před cestou uvědomte, co od dovolené očekáváte a jakým způsobem ji chcete strávit. Následně už nezbývá nic jiného, než sladit plán s ostatními (spolu)cestovateli a najít zlatou střední cestu, která bude vyhovovat všem. Zároveň ale není na škodu, když se čas od času „trhnete“ od party a užijete si den tak, jak chcete jenom vy.

Odložte své starosti

Lusknutím prstu zapomenout na všechny strasti života? Nemožné! A tak je vcelku časté, že na dovolené přemítáte nad vším, co vás trápí, trápilo nebo bude trápit. Pokud k tomu připočteme skutečnost, že během dovolené máte na přemýšlení mnohem více času než obvykle, pak je ve výsledku vaše dovolená jeden velký stres. Pomocnou ruku vám v tomto ohledu může podat obyčejný papír s tužkou. Napište si všechno, co vás trápí a nedá vám spát, a následně popřemýšlejte, co z toho můžete změnit po příjezdu z dovolené. Pak už si stačí přiznat, že většinu věcí „teď hned“ z pláže nezměníte. Možná vás samotné překvapí, že toto malé přiznání má ohromné účinky na lidskou psychiku.

Zdroj: autorský text

Mohlo by se vám líbit

Kam na letní dovolenou? Vsaďte na italský termální poklad i (ne)objevený Kypr

Na jednu stranu nechcete utrácet za exotiku, a na stranu druhou netoužíte po týdnu v Chorvatsku? Přinášíme vám tipy na čtyři evropská místa, která jsou rájem na zemi.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení