Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Rozvod: ano, či ne? Jak se ujistit, že se doopravdy chcete rozvádět

Říct „ano“ rozvodu není snadné. Stejně jako po „ano“ manželství, i tady pak budou následovat velké změny v podobě stěhování, single života, střídavé péče o děti a tak dále. Proto vám přinášíme způsoby, jak si ověřit, zda je tohle změna, kterou opravdu chcete. A to v podobě prvního dílu rozvodové série, kterou jsme zpracovali spolu s koučkou a terapeutkou Michaelou Tetzeli.

Tereza Čaladi | 24. 11. 2022

„Jsem pět let rozvedená. Rozvod jsem chtěla já a teď mě to mrzí. Už to ale nejde vzít zpět,“ zmiňuje osmatřicetiletá Laura v knize NEzlomená rozvodem. Byla čtyři roky na mateřské a po návratu do práce měla pocit, že ji manželství již neuspokojuje. Vše organizovala ona a chtěla žít s pořádným chlapem. Navázala tedy nový vztah, nevyšel. Další, stejný scénář. A tak to pokračovalo. „Je mi smutno, když si uvědomím, že můj bývalý byl fajn, sympaťák a miloval nás (ji a dceru).“

Podle psychologů z manželských poraden je stále dost velká část manželství ukončena předčasně. To je mimo jiné zapříčiněno tím, že se vztahové ideály mnohdy nepotkají s realitou a člověk má potom tendenci všechno rychle „vzdávat“. Což je pochopitelné. Každý má nějakou představu o optimálním romantickém vztahu. Pro někoho to je to, že vám váš partner nosí každé ráno snídani do postele, pro dalšího že se rovnoměrně podílíte na péči o děti, pro někoho jiného že si dokážete naslouchat a cítíte se spolu dobře a někdo může chtít vše v jednom. Ale když člověk skutečně zažije reálné vztahy, zjistí, že jsou málokdy takové, jaké si je vysnil. Jedná se spíše o sérii řešení drobných každodenních problémů a kompromisů a o to, že se na vztahu musí neustále pracovat a musí se hýčkat, aby fungoval. A pokud spolu dokáží partneři otevřeně a upřímně mluvit, klidně se i správně hádat, může to být celé daleko lepší, protože je to skutečné.

Nemusíme si ale lhát, občas ve vztazích, i v těch, v nichž se o všem mluví, přijdou náročná období. V nich je mnohdy velmi složité rozeznat, kdy se jedná o pouhou krizi a kdy je to vážně na ukončení vztahu, což pro některé znamená rozvod. V takové situaci obvykle vědí o vašem vztahu všichni všechno nejlíp a vaši přátelé se dělí na tábory „zůstaň s ním“ a „proboha, už se rozveď“. Toto rozhodnutí je ale jen a pouze na vás a rozhodně není snadné. Pomoci vám s ním může rozvodový manuál pro ženy, jak zní podnázev knihy NEzlomená rozvodem. Radí, abyste si položily následující otázky:

 • Milujete ho?

 • Vážíte si ho?

 • Vnímáte podobně svět, rodinu, domov?

 • Máte společné zájmy?

 • Miluje vás?

 • Je pro vás přitažlivý?

 • Je spolehlivý?

 • Pokud máte děti, dokáže se o ně postarat?

 • Je pro ně správným mužským vzorem?

 • Dokáže se o rodinu finančně postarat?

 • Chcete za něj bojovat?

V případě, že jste si na většinu otázek odpověděly ne, pak víte, co následuje. Přijetí faktu, že se budete rozvádět. „Uvědomte si, co chcete, na co máte právo a co vám náleží. Dnes se hraje o váš zítřek. Spočítejte si, co jste do manželství investovaly a kolik vás bude stát nový život. Jednejte ve svém zájmu a v zájmu dítěte (pokud nějaké máte). Muž, se kterým se rozcházíte, už nebude součástí vašeho života. Nechtějte víc, ale ani méně. Nevzdávejte se a myslete na budoucnost. Nejdříve se zkoušejte dohodnout. Když začnete bojovat, bývá cesta zpátky těžká. Na rozchod se psychicky i mentálně připravte. Je fajn mít nejen odbornou podporu v podobě právníka, případně terapeuta, ale i přítelkyni, která vás vyslechne a rozebere s vámi v klidu to, co prožíváte,“ radí koučka, terapeutka a autorka knihy Michaela Tetzeli.

Je potřeba si uvědomit, že v této situaci nejste sama. Rozvodovost v Česku činí 50 % a je úlevné si uvědomit, že nejste jediná na světě, komu to nevyšlo. Zároveň je potřeba připravit se na to, co bude následovat, tedy rozvodové řízení. O tom, jak ho psychicky zvládnout, se dočtete v dalším díle rozvodové série příští čtvrtek.

Mohlo by se vám líbit

Jak rozpoznat, že jste v zajetí toxického vztahu

Vztahy jsou komplikované. Páry mohou vypadat naprosto šťastně, přitom si v nich partneři ubližují navzájem. Jindy připadají perfektní i vám samotným a pak se přistihnete, jak usínáte s brekem. Otázkou je, kdy je láska zcela ztracená a zbyla jen nenávist. Máme pro vás tipy, jak to zjistit.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Zábava
Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Kvíz: Princ George slaví narozeniny! Co víte o budoucím britském královi? Otestujte se

Dobrý nápad
Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Naši předci dávali rozmarýn do věnců i svých domovů. Měl totiž důležitou symboliku

Lidé a místa
Knihovna v Rožnově prošla ohromující proměnou a nadchne každého návštěvníka

Knihovna v Rožnově prošla ohromující proměnou a nadchne každého návštěvníka

Krása
Jak se zbavit oteklého obličeje po ránu: Zkuste 3 jednoduché triky, po kterých se vám rychle uleví

Jak se zbavit oteklého obličeje po ránu: Zkuste 3 jednoduché triky, po kterých se vám rychle uleví