Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Sebevědomí jako cesta k úspěchu! Jak ho ale získat v práci?

Info ikona
Sebevědomí

Známe to všichni. Čas od času se podceňujeme, nevěříme si a naše sebevědomí je v nedohlednu. V takový moment nezbývá nic jiného, než říci „dost!“ a začít na sobě pracovat. Věřte, že vyšší sebevědomí vám pomůže nejen na pracovní půdě.

Možná jste si všimli, že sebevědomější kolegové to mají v práci mnohem jednodušší. Dokážou bryskně prodat své nápady, z neúspěchů se nehroutí a bez strachu si řeknou o zvýšení platu. I když by se mohlo zdát, že se sebevědomím se člověk rodí, opak je pravdou. Také vy můžete v práci působit sebevědomě. Stačí, když si osvojíte několik tipů, a zároveň nepřestanete na své sebedůvěře pracovat.

Mohlo by se vám líbit

Nepodceňujte se

Prezentovat před celou firmou nezvládnu! Bojím se, že je to příliš těžký úkol! Nová pozice je na mě náročná! Tak zní naše myšlenky ve chvíli, kdy je ovládá strach. Samozřejmě, člověk by měl svému vnitřnímu hlasu naslouchat, ale občas není na škodu, když ho umlčíte. Obzvláště v momentech, kdy si zbytečně vyskakuje a tvrdí vám, že nezvládnete věci, které zvladatelné jsou. Nebojte se nových výzev a strach si ponechte na jindy. Uvidíte, že tento krok vaši sebedůvěru značně nastartuje. „Pokud dostanete nabídku, prosím, mějte pokoru k tomu, co jdete dělat, ale nepodceňujte se. Součástí každé práce je učení, nemusíte od prvního dne mít všechno na jedničku. Vždyť to byste se už ani nikam neposouvali,“ radí podnikatelka a vizionářka Gabriela Teissing.

Neřešte, co si myslí ostatní

Je logické, že si každý z nás přeje, aby ho okolí vnímalo v pozitivním světle. Jenže tak moc se chováme podle pravidel ostatních, až zapomínáme na své vlastní touhy a sny. Zkuste se oprostit od názorů druhých a dělejte přesně to, co chcete vy sami. Začátek možná nebude příjemný, ale po čase jistě zjistíte, že jste si tímto postojem vybudovali větší sebedůvěru.

Dejte o sobě vědět

Patříte k lidem, kteří nad svými nápady neustále přemítají a bojí se je vyslovit nahlas? Nebo jenom máte ostych před kolegy a bojíte se, že se svým dotazem „ztrapníte“? Ať tak či onak, zapomeňte na všechny negativní myšlenky v hlavě a dejte o sobě vědět! „Na schůzce je potřeba sedět uprostřed a své nápady říci nahlas, aby to všichni slyšeli. A když to nejde, a nechcete slyšet svůj hlas přede všemi, nevadí, trénujte si to třeba tím, že se občas zapojíte do debaty. Jinými slovy, ať vás ani nenapadne odcházet ze schůzek, aniž byste cokoli řekli,” doporučuje Teissing.

Info ikona
Práce

Minimalizujte kontakt s toxickými lidmi

Jsou nenápadní, často se pohybují v těsné blízkosti a mají unikátní talent. Dokážou vás během jedné vteřiny shodit a ještě vám vnuknou myšlenku, že za všechno utrpení světa můžete vy sami. Ano, přesně tento popis sedí na toxické lidi. Určitě jste se s podobným energetickým upírem již někdy setkali, a tak sami dobře víte, že i pouhá hodina po boku takového člověka dokáže sebedůvěru pořádně nahlodat. Bohužel, pracovní kolektiv si nevybíráme, a tak je důležité alespoň minimalizovat kontakt s toxickými kolegy, kteří z vás vysávají energii.

Nebojte si říct o zvýšení platu

Ruku na srdce, každý člověk touží po vyšší mzdě. Dokonce i lidé, kteří vydělávají nadprůměrné částky, nejsou spokojení, a tak pokukují po pracovních nabídkách s vyšším ohodnocením. Problém ale spočívá v tom, že si o navýšení platu mnoho nesebevědomých zaměstnanců nedokáže říct. A to je ohromná škoda! Podle Gabriely Teissing někteří zaměstnanci předpokládají, že vedoucí týmu ví, že pracují dobře, a tudíž jim dříve nebo později zvýší plat. Pravdou ale zůstává, že na tuhle myšlenku se nevyplácí spoléhat. „Mnohem lepší bude, když na poradě ukážete, co jste udělali, co se vám v týmu povedlo a že máte své povinnosti splněné. Na základě toho se ozvěte, že chcete přidat.“

O penězích byste měli diskutovat také ve chvíli, kdy nastupujete do nové práce. „Jakmile dostanete finanční nabídku, prosím, vyjednávejte. Neberte první částku, ale vyjednávejte. Máte svoji hodnotu, a za tu se platí,“ dodává Teissing.

Neúspěch neberte osobně

O sebevědomí může člověk snadno přijít také ve chvíli, kdy se dostaví pracovní neúspěch. I když se to lehce říká, snažte se zbytečně nepropadat panice. Mnoho problémů má řešení, na které určitě přijdete. Obdobné je to také s výpovědí, kterou zřejmě nikdo z nás nechce dostat. „Když se stane, že dostanete výpověď, nic se neděje. Neberte si to osobně. Čísla říkají, že pokud žena dostane výpověď, v další práci má průměrně o 20 procent nižší mzdu. Stává se to proto, že si to prostě bereme osobně, máme pocit, že jsme selhaly a už si nezasloužíme tolik peněz,“ míní Gabriela Teissing.

Zdroj: citace Gabriela Teissing, indeed.com, businessnewsdaily.com

Mohlo by se vám líbit