Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Shoffice, rotační kancelář i nomádství aneb Jaká je budoucnost pracovního života?

Info ikona
Práce

Zatímco v dobách minulých jsme od devíti do pěti seděli v kanceláři, doba koronavirová zamíchala s našimi pracovními návyky. Nařízený home office u mnoha profesí ukázal, že práce z domova nekazí morálku, a naopak vede k vyšší kreativitě a soustředěnosti. Měli bychom se tedy nadobro rozloučit s kanceláří?

Potřebujete ke své práci pouze notebook a rychlé připojení k wi-fi? Pak pravděpodobně patříte k zaměstnancům, kteří od loňského března pracují z domova. Pravdou zůstává, že home office není pro každého. Jsou lidé, kteří ke své práci potřebují bzukot kanceláře, porady bez Zoomu a obědy ve společnosti kolegů. Stejně tak se ale najdou zaměstnanci, pro které je home office hotovou spásou. Nulové dojíždění, absolutní ticho i myšlenka určité „svobody“ totiž zákonitě vede k tomu, že práci z domova přichází na chuť čím dál tím více lidí. A právě tito lidé si v aktuální, rozvolňovací, situaci kladou otázku, zda je jejich návrat do kanceláře nutný, nebo v zaběhnutém home officu mohou nadále pokračovat. I když odpovědět závisí především na samotném zaměstnavateli, rozhodně není od věci, když člověk zná možné podoby home officu.

Mohlo by se vám líbit

Čtyřdenní pracovní týden? Návrh, který se ve Španělsku může stát realitou

Čtyři dny práce, tři dny volna. Pokud patříte k lidem, kteří pátek považují za malou sobotu, pak si rychle obstarejte španělské pracovní povolení. Jižanský národ totiž uvažuje o tom, že v letošním roce zkrátí pracovní týden na čtyři dny. No není to mañana?
marianne.cz

Neoficiální office

Už dávno neplatí, že práci z domova musíte vykonávat od jídelního stolu a v pyžamu. Naopak, v posledních měsících si lidé začali vytvářet své malé kanceláře v bytech nebo rodinných domech. Nakupovali kvalitní pracovní židle, pořizovali si kancelářský stůl a notebook vyměnili za pevný počítač. Jednoduše si vytvořili pracovní koutek, který odpovídá standardům klasické kanceláře. Navíc bez přítomnosti štěbetajících kolegyň nebo řinčení telefonní linky. Zároveň mnoho lidí vsadilo jednu kartu na kreativitu, a začalo si vytvářet tzv. shoffice.

Pod tímto anglickým termínem nehledejte nic jiného než spojení slov shed (kůlna) a office (kancelář). Dvě na první pohled protikladná slova dokazují, že kůlny, dřevěné zahradní domky nebo bývalé garáže jsou ideální místa k vytvoření soukromé kanceláře, která vytváří iluzi pracoviště, avšak stále s pevnými základy na domácí půdě. „Zvažoval jsem, jak dlouho budu shoffice využívat, jak dlouho chci zůstat ve své stávající práci, a také to, co od shoffice vyžaduji,“ vysvětluje majitel shoffice Jules Carluccio pro The Guardian. Pokud také patříte k lidem, pro které je home office ideálním stavem, pak můžete zvážit renovaci nebo drobnou úpravu vaší zahradní kůlny. 

Mohlo by se vám líbit

Koronavirus je inspiroval ke stavbě praktické zahradní kanceláře

Dřevěný modul poskytuje ideální prostor pro práci na dálku. A když z něj nechcete mít pracovnu, může se během pár chvil proměnit v útulný pokoj pro hosty, hernu pro děti, nebo praktický zahradní domek.
marianne.cz
Zobrazit příspěvek na Instagramu

Rotační kancelář

Milujete home office, a zároveň byste čas od času potřebovali vyrazit do kanceláře a setkat se s kolegy tváří v tvář? Pak doufejte, že váš zaměstnavatel vytvoří rotační kancelář. Princip je naprosto jednoduchý. Nemáte vlastní stůl, zato máte rezervační systém, ve kterém si vybíráte, kdy dorazíte do práce. A tak je pouze na vás, zda si tento týden dáte tři dny práce z domova a dva dny z kanceláře, nebo budete čtyři dny na home officu a v pátek vyrazíte za kolegy. Rotační kancelář může fungovat nejen ve vaší klasické kanceláře, ale také v coworking spacu či hubu. V tomto ohledu záleží pouze na zaměstnavateli, zda pro něj bude výhodnější „držet“ starou kancelář, nebo využije aktuálně velmi oblíbené coworkingové prostory. I když se na první pohled může zdát, že rotační kancelář je jeden velký chaos, určitě se najde mnoho lidí, kteří tento způsob pracovního života ocení. Troufáme si říci, že je přímo určený pro extrovertní introverty.

Nomádem kdokoliv

Pamatujete časy, kdy digitálními nomády bylo jenom pár vyvolených (mileniálů)? Vypadá to, že aktuálně o skloubení dovolené a práce uvažuje čím dál tím více lidí, a to všech věkových kategoriích. Pandemie koronaviru ale pozměnila pravidla hry. Nemusíte totiž letět na Bali nebo na Srí Lanku, bohatě postačí, když si svou „kancelář“ otevřete v příjemném penzionu na druhé straně republiky nebo na odlehlém statku pár kilometrů za českými hranicemi. Díky tomuto kroku nemusíte za cestování utratit velké sumy, stále jste „na dosah“, a zároveň se vymaníte z rutiny a stereotypu.

Mimochodem o stírání hranice mezi dovolenou a pracovním životem hovoří také Brian Chesky, výkonný ředitel Airbnb. „Každý člověk bude po pandemii žít trošku jinak, protože budeme více flexibilnější a méně zakotvení ve městech,“ řekl pro BBC a dodal, že se tyto tendence projevují právě na rezervačním systému Airbnb. Alespoň ve Velké Británii je patrné, že lidé cestují na delší časový úsek na místa, která jsou klidná, venkovská, a především nabízí rychlé připojení k internetu.

Mohlo by se vám líbit

Jak vypadá ideální rutina při práci z domova?

Home office, remote work nebo práce z domova. Ať už trendu posledních měsíců říkáte jakkoliv, jedno je jasné. Práce z domova sice zní lákavě, avšak ve skutečnosti vyžaduje pevný řád a notnou dávku sebezapření. Pokud stále s home office bojujete, nezbývá nic jiného, než si nastavit denní režim, díky kterému zvládnete oddělit pracovní život od osobního.
marianne.cz