Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak dlouho trvá, než si lidé řeknou „miluji tě“? A říkají to první muži, nebo ženy?

Romeo se do Julie zamiloval hned při prvním pohledu na ni, Jana Eyrová si svou lásku pro Rochestera přiznala v 16. kapitole a ve snímku Jeden den byli Anne Hathaway a Jim Sturgess několik let přáteli, než si uvědomili, že se milují romanticky. Jak dlouho ale trvá ve skutečném životě, než si člověk tyto pocity uvědomí a vysloví TA dvě slova?

Tereza Čaladi | 24. 07. 2023

Zamilování je prvotní fáze lásky. Člověk se může zamilovat na základě různých věcí – toho, jak dotyčný mluví; jaké má charisma; jak se chová k druhým; jaký má životní styl a samozřejmě i na základě vzhledu. I proto se mluví o „lásce na první pohled“. Jedná se přitom spíše o „zamilování“, ke kterému může dojít i na základě idealizace druhého. A ano, to potom může skutečně vést k lásce; zamilování je pro to optimální start. Ale záleží na tom, jak se ti dva ohledně sebe cítí a jak se snaží. Zamilování může být i jednostranné.

Opravdová láska vyžaduje čas, uvědomění si toho, kdo je ten člověk a kdo jste vy,“ vysvětlila serveru PsychCentral psycholožka zaměřující se na vztahy Brenda Wade. „Je to jako zahrada. Musíte ji zalévat, pěstovat, svítit na ni sluncem a mít trpělivost, abyste mohli produkovat květy, které budou kvést," dodává metaforu.

Zamilování tak může vést ke vztahu. Otázkou, která je nyní ve vzduchu, je, jak dlouho trvá, než si člověk uvědomí, že skutečně má milující pocity k tomu druhému, které jsou základem právě pro chuť budovat láskyplný vztah.

Jak dlouhá trvá se zamilovat?

Podle Katie Ziskind, holistické licencované manželské a rodinné terapeutky, to může trvat 2 týdny až 4 měsíce. Ačkoliv je to samozřejmě individuální. Ovšem může trvat ještě o něco déle, než člověk skutečně zváží říct svému partnerovi, že ho miluje.

Mohlo by se vám líbit

Studie o „motýlech v břiše“: Jsou znakem opravdové lásky?

Když se člověk zamiluje, pociťuje v žaludku jakési příjemné chvění plynoucí ze vzrušení a nervozity. A není se čemu divit, možná potkal svou drahou polovičku. Ačkoliv je pocit „motýlů v břiše“ jistým znamením, jak se ohledně toho druhého cítíte, má své fyziologické vysvětlení. Vědci objasňují, co přesně znamená a kdy na něj dát.
marianne.cz

Muži versus ženy a „miluji tě“

Pokud máte pocit, že spíše ženy jsou emocionálními bytostmi a musí to být právě ony, kdo tato dvě slova vyslovují rychleji, možná budete překvapeni. Podle velké studie z roku 2022, která byla publikována v Journal of Social and Personal Relationships, mají muži tendenci říkat „miluji tě“ rychleji než ženy. Mužům podle ní vyznání lásky trvá v průměru 108 dní a ženám v průměru asi 123 dní. Výzkum dále ukázal, že muži i ženy začínají uvažovat o vyznání lásky přibližně 2 až 2,5 měsíce předtím, tedy zhruba po 1,5-2 měsících.

K podobným rozdílům v rychlosti vyznání lásky došly i předchozí výzkumy. Například studie z roku 2013, podle níž trvá vyslovení „miluji tě“ mužům zhruba 3 měsíce (88 dní), zatímco ženám blíže k 5 měsícům (134 dní). Podle průzkumu Match z roku 2016 a eHarmony z roku 2018 vyznání lásky trvá také v průměru 4 měsíce.

Pokud máte pocit, že se vás tyto statistiky netýkají, dává to smysl. Zamilování a láska jsou přeci jen pro každého něco trochu jiného. Někdo se může cítit zamilovaný a nevyslovit miluji tě, někdo jiný tato slova může vyslovit a necítit se tak.

Dá se láska urychlit?

Každopádně ať vám zamilování trvá jakkoliv dlouho, podle psychologa Arthura Arona se dá urychlit. Respektive lze se rychleji poznat, což následně může vést k zamilování a lásce...nebo naopak. V roce 1997 vytvořil sadu 36 otázek, které mají vést k lásce, jelikož mají urychlit vytváření intimity. Pokud si tedy nejste jistí, jak se cítíte, rozhodně je můžete vyzkoušet.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Seznamovací aplikace tu jsou již dekádu: Podle studií výrazně ovlivnily lidský mozek

Randění se během několika posledních let výrazně proměnilo a to z velké části z toho důvodu, že se začaly častěji využívat seznamovací aplikace. Ty naprosto spadají do schéma dnešní doby. A stejně jako jiné aplikace, mají výhody i nevýhody. Podívejte se, jak podle nedávných výzkumů ovlivnily nezadané, kteří je využívají.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení