Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Světový den zdraví: Jak být stále v kondici?

Všichni si přejeme zdravý a spokojený život. Bohužel, mnoho lidí zůstane jenom u přání a neudělá nic, čím by šli svému zdraví naproti. Přinášíme tedy pět tipů, díky kterým dáte tělu jasnou zprávu, že je pro vás prioritou číslo jedna.

1. Už žádné výmluvy

Známe to všichni. Za hodinu máme odcházet do fitness centra, když vtom nás napadne výmluva, proč dnešní lekci s trenérem zrušit. Najednou cítíme, že celý den máme nízký tlak, vzpomeneme si na neodkladný úkol do práce nebo „jenom“ máme pocit, že dnešek není stvořený na mordování v posilovně. Pokud ale chceme zůstat zdraví a fit, měli bychom jednou provždy zatočit s výmluvami. Tímto přístupem bychom do posilovny totiž nikdy nedorazili, a tak nezbývá nic jiného, než zdraví posunout v žebříčku priorit na přední příčku.

Mohlo by se vám líbit

Proč je chůze leckdy lepší než běh?

Nedokážete uběhnout ani dva kilometry? V žádném případě nepropadejte panice! Bohatě postačí, když si namísto běhu naordinujete dlouhou procházku přírodou.
marianne.cz

2. Pohyb s radostí

Každý člověk je jiný, což se odráží také ve sportu. Zatímco vaše kolegyně může zbožňovat hodiny jógy, kamarád lekce tabaty a sousedka volejbal, vy můžete najít radost třeba při tancování. Nenásledujte tedy trendy v oblasti cvičení a raději si najděte sportovní aktivitu, která vás bude bavit a dělat šťastnými. Pokud totiž objevíte sport, který vás pohltí, rázem se přestanete vymlouvat, a navíc se můžete těšit z pořádné porce endorfinů.

3. Zdravá strava

Ne, rozhodně po vás nikdo nechce, abyste už v životě neolízli zmrzlinu nebo se obloukem vyhýbali sladkému pečivu. Zdravé stravování není o přísných zákazech a drastickém omezování, které tak akorát vede ke zdravotním problémům.

Naopak je důležité, aby vaše strava byla pestrá, bohatá na vitamíny, a především obsahovala nejen bílkoviny, ale také zdravé tuky, vlákninu a sacharidy. O tom, jak vypadá zdravý jídelníček, si můžete přečíst v našem předchozím článku, který vznikl ve spolupráci s nutriční terapeutkou Andreou Mokrejšovou.

Mohlo by se vám líbit

O jídle s nutriční terapeutkou: Nejčastější chyby, kterých se dopouštíme při hubnutí

Jíst zdravě by měla být brnkačka. Jenže v dnešním informačním chaosu, kdy na nás působí média a různé veřejně známé osobnosti, které prezentují svůj názor jako absolutní pravdu, to může být náročné. Co tedy jíst a nejíst?
marianne.cz
Info ikona
Avotoast

4. Spánek nad zlato

Odborníci varují, že zkracování doby spánku je pro naše tělo z dlouhodobého hlediska výraznou zátěží, kterou bychom neměli podceňovat. Je třeba si uvědomit, že se během spánku střídají tři cykly. První etapu můžeme označit za lehký spánek, během kterého se snadno probudíme. Na ni navazuje tvrdý spánek doprovázený poklesem tepové frekvence. A pro třetí část spánku je příznačné, že má regenerační účinky. Je proto nanejvýš důležité, abychom tělu dopřáli všechny tři fáze spánku, během kterých si odpočine a načerpá síly na nové ráno.

Studie zveřejněná v roce 2020 také potvrzuje, že kvalitní spánek posiluje náš imunitní systém, snižuje riziko kardiovaskulárních chorob i obezity. Zároveň má vliv také na naši paměť a zvládání denních povinností. Všichni totiž víme, že jakmile je člověk nevyspalý, jenom těžko se soustředí na pracovní úkony nebo aktivity, které by za normálních okolností zvládl levou zadní.

5. Alkohol s mírou

Pravdou zůstává, že z občasné sedmičky vína si velké vrásky dělat nemusíte. Přesto platí, že abstinence, a to obzvláště dlouhodobého charakteru, má pozitivní vliv také na celkové zdraví člověka. Snížení krevního tlaku a cholesterolu patří k prvním vlašťovkám, které nulový příjem alkoholu přináší. Nadměrné pití také „zvyšuje riziko některých onemocnění, včetně rakoviny prsu, srdečních chorob, mozkové mrtvice a jaterních problému,“ říká lékařka Jennifer Wider pro Self. I když neexistují studie, které by pojednávaly o krátkodobých účincích abstinence, rozhodně je dobré vědět, že alkohol našemu zdraví neprospívá.

Zdroj: annualreviews.org, self.com, sciencedirect.com

Mohlo by se vám líbit

Co se děje s vaším tělem, když přestanete pít alkohol?

Začátek nového roku bývá doprovázen skleničkami šampaňského nebo prosecca. Pokud cítíte, že vám vánoční svátky daly po alkoholové stránce zabrat, pak je nejvyšší čas vyřadit alkohol ze hry. Vyzkoušejte měsíc abstinovat, a třeba zjistíte, že kapku něčeho ostřejšího už k životu nepotřebujete.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Životní styl
Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Životní styl
Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?