Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Ta z kamarádek, na kterou se nikdy nikdo nepodívá! Seznamte se s DUFF

Myslela jste si, že jste sama, kdo má pocit, že si v určité partě přijde méněcenná? Rozhodně ne. Vlastně se tak někdy cítila nejspíš každá z nás. Je to ale spíše otázka úhlu pohledu, než že by to tak vážně bylo. Pojďte si ho s námi tedy změnit.

Tereza Čaladi | 23. 08. 2022

Pocit, že vaše kamarádky jsou lepší než vy, a proto na vás nikdo nekouká a o to větší pozornost je věnovaná jim, má svůj termín – DUFF. Ten se dostal do povědomí veřejnosti v roce 2010, když vyšla stejnojmenná kniha a v roce 2015 se rozšířil, když byl vydaný film.

Hlavní hrdinkou příběhu je středoškolačka Bianca, která na rozdíl od svých dvou nejlepších kamarádek ve škole není vůbec oblíbená. Když se blíží ples, obě z jejích přítelkyň mají partnery, jen ona ne. A jak se jednoho večera na party od spolužáka dozví, je to z toho důvodu, že je pro kluky v podstatě neviditelná, protože je DUFF. Což je v angličtině zkratka pro designated ugly fat friend, neboli v překladu vybranou ošklivou tlustou kámošku. Bianca se naštve, rozhodne se projít transformací na krásku a z role DUFF se tak vymaní. Ale v reálném světe je za tím trochu víc.

Mohlo by se vám líbit

Prohlédněte si velkolepý dům Bena Afflecka, kde oslavil svatbu s Jennifer Lopez

Herecký pár, který se před pár týdny tajně vzal v Las Vegas, dodatečně oslavil radostnou událost s rodinou a přáteli v honosném sídle Benna Afflecka poblíž města Savannah v Georgii. Oslava to byla velkolepá, stejně jako samotný dům, který je obklopený 35 hektary půdy.
marianne.cz

Jakkoliv hrozně tento koncept zní, jeho pointa je celkem zajímavá. Není brán doslovně. DUFF nemusí mít nadváhu, či skutečně nebýt hezká. Jedná se spíše o to, jak se ve skupině přátel cítí. A mnohdy nemáme jen jednu partu kamarádek. V nějaké se tedy můžete cítit jako ta, co má navrch. A naopak v jiné se cítíte hrozně, protože máte pocit, že vy jste DUFF.

Toto vnímání je přitom velmi subjektivní. Svět nemá jednotné míry krásy. A navíc vedle vzhledu hraje obrovskou roli, jak na druhé působí váš charakter. Pokud se tedy někdy cítíte jako DUFF, pamatujte na to, že v očích někoho můžete být nejpřitažlivější v celé místnosti. Vedle toho je podstatné také zmínit, že to nemusí nutně souviset jenom se vzhledem. Tento pocit by se dal popsat celkově jako zdání méněcennosti. Můžete se například v nějaké skupině lidí cítit nejméně vzdělaná, zcestovalá či sportovní. Zkrátka jako ta nejhorší.

Info ikona
Fotka

Příčiny přijetí pozice DUFF

Nespíš si říkáte, proč by někdo vědomě přistoupil k tomu, že bude v nějaké skupině, i když má pocit, že tam bude trochu DUFF. Ale ve skutečnosti to může být hned ze dvou důvodů. Jednak to souvisí s vaším sociálním statusem, druhak s vaším sebevědomím.

DUFF tak, jak je podané ve zmíněném filmu, je příliš přehnané a neskutečně kýčovité. Bianca se svým stylem naprosto vymyká svým dalším dvěma kamarádkám. Když se nad tím ale zamyslíte, není to první snímek, kde si tohoto fenoménu můžete všimnout. Vzpomínáte si například na Protivný sprostý holky? Nebo skupinu holek z Teorie velkého třesku? Ačkoliv ve skutečnosti rozdíly mezi kamarádkami nejsou tak výrazné, jedno má realita a tyto snímky společné. Tato role vede ke zvýšení sociální statusu. Najednou se bavíte s tou „cool“ skupinou. I když to mezi vašimi dospělými přáteli může znamenat něco zcela jiného než na střední.

Druhým důvodem akceptace této role je jednoduše nízké sebevědomí. Tyto dvě příčiny jsou samozřejmě propojeny, protože když máte nízké sebevědomí, pak si ho chcete zvýšit i tím, že se obklopíte lidmi s vyšším sociálním statusem, čímž se zvýší i ten váš. Ale to souvisí jednoduše s tím, jak sama sebe vnímáte. A pokud se necháte vnímat právě takhle příliš dlouho, může vás to psychicky zničit.

Mohlo by se vám líbit

4 věci, které byste měla vědět, pokud denně používáte make-up

Nedokážete si představit den bez make-upu? Věřte, že nejste jediná. I když make-up není žádným velkým kosmetickým strašákem, existuje několik pravidel, která byste při jeho pravidelném používání měla dodržovat.
marianne.cz

Co s tím

Hlavní je uvědomit si svou sebeúctu a říct si, jestli vám být DUFF za to stojí. Nicméně když sama sebe nebudete vnímat jako DUFF a nedovolíte to ani nikomu jinému, nebudete jí.

Mimo to je dobré si uvědomit, že v téhle hře nikdo nevyhrává, ani neprohrává, Nechcete se takhle cítit, ale přeci ani nechcete, aby se tak cítila některá z vašich kamarádek. Podporujte se tedy navzájem. Holky musí držet spolu.
 

Zdroj: psychologytoday.com, The Duff (2015)

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Sebevědomí jako cesta k úspěchu! Jak ho ale získat v práci?

Známe to všichni. Čas od času se podceňujeme, nevěříme si a naše sebevědomí je v nedohlednu. V takový moment nezbývá nic jiného, než říci „dost!“ a začít na sobě pracovat. Věřte, že vyšší sebevědomí vám pomůže nejen na pracovní půdě.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení