Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Terapie: Proč se jí nebát a jak si vybrat dobrého terapeuta?

Info ikona
Žena

Přestože terapii vyhledává čím dál více lidí, stále se najdou tací, kteří se jí vyhýbají. Bojí se odsouzení, nepochopení ze strany terapeuta nebo v sílu terapie zkrátka nevěří. Jak to s tou terapií vlastně je, a proč byste se jí neměli bát?

Veronika Lechnerová | 10. 05. 2022

Proč chodit na terapii

Důvodů, proč byste měli chodit na terapii, je celá řada. Jedná o nástroj, díky kterému můžete pečovat o svou mysl a duši. Čekat na problém a následně navštívit terapeuta je podobné, jako vyhledat zubaře až když se vám objeví kaz. Do preventivní péče o vaše zdraví by neměli spadat pouze klasičtí lékaři, ale právě také terapeuti. Přesto většina lidí navštíví terapeuta až ve chvíli, kdy má pocit, že neví kudy kam. Na terapii rozhodně není nikdy pozdě, a tak se směle vrhněte do hledání toho správného terapeuta.

Mohlo by se vám líbit

Ať je duši dobře aneb Malé kroky k psychické pohodě

Zatímco bolest těla nás v klidu nenechá, bolest duše častokrát podceňujeme a zlehčujeme. Přitom duševní zdraví je stejně důležité jako fyzické. Naučte se po malých krůčkách pečovat o své nitro a dopřejte mu lásku, kterou si zaslouží. Odměnou vám bude nejen dobrá nálada, ale také úsměv na rtech a čistá mysl.
marianne.cz

Jak vybrat terapeuta, který vám sedne

S hledáním terapeuta je to mnohdy oříšek, nenechte se však odradit. Pokud dojdete na první sezení a terapeut vám úplně nevyhovuje, nezatracujte celý terapeutický proces. Zkrátka musíte jen hledat dál. Dejte na první dojem i pocit, jaký během terapie máte, a pokud si nejste jistí, vyzkoušejte více sezení, abyste se utvrdili, zda-li jdete správným směrem.

Můžete se také rozhodnout pro online formu terapie. V takovém případě si na daných internetových portálech lze vyfiltrovat terapeuty dle hodnocení, jejich zaměření nebo pohlaví. Na základě sympatií a preferencí si následně vyberete terapeuta, se kterým zahájíte online sezení. A pokud vám tato forma nebude vyhovovat, můžete se kdykoliv vrátit zpět do offline světa.

Proč se nebát terapie

Ne, na terapii vás skutečně nečeká odsuzování, chytračení nebo doporučování, co byste měli udělat. Stejně tak pravidelné docházení na terapii není slabost. Bohužel strach mnohých zájemců o terapii pramení z nejrůznějších předsudků, které ve společnosti panují. Pokud vás cokoliv trápí, nesrovnávejte se s ostatními.

Neříkejte si, že ostatní mají větší problémy než vy, a proto terapii nepotřebujete. Nalaďte se sami na sebe a objektivně zhodnoťte, jestli na své aktuální pocity, prožitky a zkušenosti stačíte. A pokud ne, řekněte si o pomoc. Ne nadarmo se říká, že víc hlav víc ví a když narazíte na správného terapeuta, najednou se vám bude zdát ten život zase o něco lehčí.

Zdroj: autorský článek, healthline.com

Mohlo by se vám líbit

Víte, jaký je rozdíl mezi panickou atakou a záchvatem úzkosti?

Zrychlený typ, ztráta sebekontroly či neopodstatněný strach. Podobné symptomy, podobné pocity, avšak dva naprosto odlišné psychické problémy, které bychom neměli házet do jednoho pytle. Jaký je tedy rozdíl mezi panickou atakou a záchvatem úzkosti? A jak tyto psychické problémy řešit?
marianne.cz