Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Tichý odchod aneb Vše, co byste měly vědět o zamlklém těhotenství

Začátky těhotenství jsou doprovázeny velkou vlnou euforie a radosti. Bohužel, v některých případech je štěstí rychle vystřídáno bolestí a ztrátou. Řeč je o chvílích, kdy gynekolog nastávající mamince oznámí, že došlo k zamlklému těhotenství.

Zatímco o samovolném potratu se ve společnosti otevřeně hovoří, zamlklé těhotenství se stále ukrývá pod rouškou nevědomosti. Není divu, rozhodně nejde o veselé téma, o kterém by nastávající maminky chtěly hovořit. Přesto je dobré vědět, že zamlklé těhotenství není, bohužel, nic výjimečného.

Mohlo by se vám líbit

Chemické těhotenství aneb Když dvě čárky nic neznamenají

Zatímco těhotenský test hlásí dvě radostné čárky, gynekologická prohlídka těhotenství nepotvrdila. I když by se mohlo zdát, že chyba je na straně výrobce těhotenského testu, opak je pravdou. V mnoha případech šlo o tzv. chemické těhotenství, které skončilo dříve, než vůbec začalo.
marianne.cz

Nezvratný osud

Existují situace, které pevně držíme ve svých rukou, a pak jsou také momenty, jež nelze jakkoliv ovlivnit. A právě do druhé skupiny řadíme zamlklé těhotenství. Jeho největším úskalím je, že nastávající maminky nemají sebemenší ponětí o tom, že se plod přestal vyvíjet. Nic je nebolí, nekrvácí, nemají křeče. Naopak se připravují na příchod miminka, promlouvají k němu a čekají na první fotografii z ultrazvuku. Jenže namísto fotky dostanou jasný verdikt lékaře – zamlklé těhotenství. „Plod zemřel, avšak placenta a embryonální tkáně jsou stále v děloze. Zamlklé těhotenství dostalo svůj název proto, že tento typ potratu nezpůsobuje krvácení a křeče, které se vyskytují u jiných typů potratů. I proto je pro nastávající maminky obtížné zjistit, že ke ztrátě došlo,“ vysvětluje gynekoložka Valinda Nwadike a dodává, že pouze ve výjimečných případech se může zamlklé těhotenství projevit nahnědlým výtokem.

Bohužel, lékaři stále nemají jasno, proč k zamlklému těhotenství dochází. Zhruba v 50 % případů je zamlklé těhotenství způsobeno tím, že embryo má nesprávný počet chromozomů. V některých případech naopak stojí za zamlklým těhotenstvím problém s dělohou. Zároveň lékaři upozorňují, že vyšší riziko zamlklého těhotenství spatřují u žen, které mají endokrinní nebo autoimunitní zdravotní obtíže. „Pokud prožijete zamlklé těhotenství, váš lékař pravděpodobně nedokáže určit příčinu. Embryo se jednoduše přestane vyvíjet a obvykle pro to neexistuje jasné vysvětlení. Stres, cvičení, sex ani cestování ale zamlklé těhotenství nezpůsobuje, a tak je důležité, abyste za zamlklé těhotenství nevinila sebe,“ zdůrazňuje gynekoložka pro Healthline.

Info ikona
Těhotenství

Zotavení, které potřebuje čas

O zamlklém těhotenství se většina žen dozví při preventivní prohlídce. Právě v tu chvíli lékař zjistí, že plodu netluče srdíčko. Následuje obrovský smutek a povětšinou i příprava na kyretáž, tedy vyčištění dutiny děložní v celkové anestezii. Přesto je důležité dodat, že zamlklé těhotenství je pro ženu náročné nejen po fyzické stránce, neboť i po kyretáži musí žena dodržovat šestinedělí, ale také po stránce psychické.

V tomto ohledu je důležité, aby žena na sebe příliš netlačila a vyhnula se sebeobviňování. Pomocnou ruku jí můžou nabídnout i zkušení psychoterapeutové nebo psychologové, kteří můžou proces emocionálního zotavení urychlit. Stejně tak je pro ženu důležité, aby cítila podporu svého partnera a rodiny. I když to zní jako fráze, také v případě zamlklého těhotenství platí, že čas je nejlepší lék.

Zamlklé těhotenství není konečná

Mnoho žen se obává, že po zamlklém těhotenství se šance na zdravý průběh dalšího těhotenství snižuje. „Pravdou ale zůstává, že jedno zamlklé těhotenství nezvyšuje pravděpodobnost dalšího potratu,“ říká gynekoložka. V případě, že jste zažila dvě zamlklá těhotenství za sebou, pak vás lékař vyšetří a pošle na testy, které zjistí, zda existuje nějaká jasná příčina. Přesto je důležité, abyste v tomto ohledu myslela pozitivně a možnost druhého zamlklého těhotenství si nepřipouštěla.

Mohlo by se vám líbit

Česká designérka vymyslela estetický způsob, jak partnerovi oznámit těhotenství

Těhotenský test v novém hávu…
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Lidé a místa
Knihovna v Rožnově prošla ohromující proměnou a nadchne každého návštěvníka

Knihovna v Rožnově prošla ohromující proměnou a nadchne každého návštěvníka

Krása
Jak se zbavit oteklého obličeje po ránu: Zkuste 3 jednoduché triky, po kterých se vám rychle uleví

Jak se zbavit oteklého obličeje po ránu: Zkuste 3 jednoduché triky, po kterých se vám rychle uleví

Krása
Rychlá pomoc při akné: Jak se zbavit nečekaných pupínků, které se objeví v nejhorší možnou chvíli

Rychlá pomoc při akné: Jak se zbavit nečekaných pupínků, které se objeví v nejhorší možnou chvíli

Dům
Typický slovenský dům ve tvaru kostky v původním neutěšeném stavu s hospodářským dvorem proměnili v bydlení pro mladou rodinu

Typický slovenský dům ve tvaru kostky v původním neutěšeném stavu s hospodářským dvorem proměnili v bydlení pro mladou rodinu