Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Tipy, jak si uspořádat domácnost a udržet ji stále uklizenou

Info ikona
Majster regal

Kdo by nechtěl bydlet v útulném a uspořádaném domově, kde má každá věc své jasně stanové místo a nikde se nepovalují žádné předměty? Uklizená domácnost má spoustu výhod, ale ne vždy je snadné ji v takovém stavu skutečně udržet. Proto vám přinášíme pár triků, jak na to.

Promotion | 22. 09. 2023

Dostatek úložného prostoru 

Důležitým bodem, jak si ve svém domově udržet pořádek, je dostatek úložného prostoru. Jen tak zajistíte, že si budete moci svůj majetek přehledně uspořádat a roztřídit do skříní, boxů a dalších krabic či šuplíků. Do některých místností si můžete pořídit také regály. Plastový regál má tu výhodu, že okamžitě vidíte, co a kde se v něm nachází. Aby ovšem nepůsobil rušivě a neuspořádaně, je nutné v něm udržovat nastolený pořádek, na to nezapomínejte. 

Vytvořte si systém 

Kromě dostatku úložného prostoru je důležité také nastolení jasně daného systému. Způsobů, jak svou domácnost uspořádat, existuje mnoho. Stačí si tedy vybrat, jaká metoda vám bude nejvíce vyhovovat a té se držet. Spoustu tipů a nápadů najdete nejenom v odborných knihách v knihkupectvích, ale také na internetu. Přidat se můžete také k některé skupině na Facebooku, jež se na úklid zaměřuje a s ostatními členy sdílet své zaručené a ověřené tipy a triky. 

Buďte důslední 

Ani nastolený systém a úložné prostory vám ale nebudou nic platné, pokud nebudete opravdu důslední. Jakmile se rozhodnete svou domácnost zorganizovat, musíte být skutečně pečliví a systém dodržovat. Samozřejmě si můžete dovolit drobné prohřešky a nechat třeba jeden den pár neumytých hrnků v dřezu, nevrátit některý předmět okamžitě na své dané místo do regálu a podobně. Ale jakmile budete mít chvilku času, opět vše vraťte na své místo. 

Třiďte a vyhazujte 

Bez velkého úklidu a pravidelného přebírání věcí se holt neobejdete. Při třídění se pokuste hodit sentiment za hlavu a jestliže vám nějaká věc skutečně dosloužila, vyhoďte ji. V případě, že třídíte oblečení a spousta kousků by se ještě dala unosit, neváhejte je vhodit do kontejneru na textil, čímž jim prodloužíte životnost a budete vědět, že někomu ještě poslouží a udělají radost. Samozřejmě existují předměty, které nemají žádnou praktickou funkci a slouží například jako dekorace. Takových věcí se samozřejmě nemusí ihned zbavovat, ale myslete na to, že by neměly zabírat každý volný prostor. 

Žijte v uklizeném domově a zorganizujte si ho podle svého. Základním stavebním kamenem je dostatek úložného prostoru, například ve formě praktických regálů, boxů či skříní. Dále je nutné nastolit si jasně daný systém, jehož se budete za každou cenu držet. A samozřejmě i proces třídění a vyhazování nepotřebných věcí, který byste měli pravidelně opakovat alespoň třikrát ročně. 

Měření