Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Trpíte poporodní depresí? Nejste v tom sama!

Těhotenství a následná péče o miminko je bezesporu jedno z nejšťastnějších období každé ženy. Co když však radost z dítěte vystřídají deprese a černé myšlenky o smyslu života?

Vše navíc provázené výčitkami, že takto by se maminka zdravého potomka rozhodně chovat neměla. Své o tom ví i slavné herečky, které místo, aby se s novorozencem pyšnily na titulních stranách luxusních magazínů, se zavřené doma vyrovnávaly s těžkým poporodním blues. 

Brooke Shields i Courteney Cox

Jedna z prvních, která otevřeně přiznala, že po narození své vymodlené dcerky rozhodně neprožívala euforii a štěstí, byla herečka Brooke Shields. A to i přesto, že holčička Rowan se hvězdě filmu Modrá laguna narodila až po šesti neúspěšných umělých oplodněních.

O svých těžkých chvílích v roli matky dokonce napsala knihu, která prý velmi pomohla dalším jejím kolegyním, například Monice ze seriálu Přátelé, herečce Courteney Cox. Ta se svěřila, že půl roku po narození své dcery Coco pomýšlela dokonce i na sebevraždu. „Vůbec jsem nespala a cítila jsem se příšerně, až doktor mi vysvětlil, co se to se mnou vlastně děje.“ promluvila o svém osobním peklu v deníku USA Today oblíbená herečka, jíž se holčička Coco narodila až ve 39 letech.

Podle statistik se poporodní deprese objevuje nejčastěji u prvorodiček, kdy kombinace hormonálních změn, únavy z nevyspání a stresu, jak co nejlépe zvládnout novou roli, zapříčiní, že místo očekávané euforie a radosti, přepadají čerstvou maminku úzkosti, smutek a často i nezájem o dítě.

Info ikona
Deprese
Mohlo by se vám líbit

Menstruace po prodělaném covidu: Ženy si stěžují na silnou bolest i zpoždění

Následky onemocnění covid-19 jsou nevyzpytatelné. Čím dál tím více žen si ale stěžuje, že po prodělané nemoci zažily abnormálně bolestivou a silnou menstruaci. Některé ženy naopak uvádí, že se jejich menstruace výrazně zpozdila.
marianne.cz

Lena Headey

Se svojí osobní zkušeností se podělila i kráska Lena Headey, která se proslavila rolí kruté královny Cersei v populárním seriálu HBO Hra o trůny (Game of Thrones). Při své účasti ve čtvrté řadě survivalové reality show V divočině s Bearem Gryllsem (Running Wild with Bear Grylls) na Discovery Channel se rozpovídala o svém boji s touto psychickou chorobou právě s legendárním dobrodruhem!

Psal se rok 2010, kdy Headey porodila svého prvního potomka – Wylieho. „Měla jsem poporodní depresi a ani jsem to nevěděla. Šla jsem k doktorce na pravidelnou prohlídku a bez důvodu jsem začala hystericky brečet. Bylo mi řečeno, že mám poporodní depresi. Nechtěla jsem tomu vůbec věřit! Rok jsem docházela ke skvělému odborníkovi na tyto stavy, který mi dost pomohl. Natáčení celé první série ale proběhlo v tomhle duchu – musela jsem zvažovat, jaká matka ze mě bude. Celkově to pro mě bylo strašně divné,“ vzpomíná Headey na těžké období.

Poporodní deprese je stav, který se objeví zpravidla do roku po početí potomka a trvá alespoň dva týdny. Genetika podle výzkumů s největší pravděpodobností hraje roli, deprese prohlubuje pocit nedostatečné podpory okolí. Pacient je skleslý, cítí chorobnou únavu a trpí poruchami spánku. Obecně se doporučují různé terapeutické směry, Lena přiznává, že jí pomohla terapie, která čerpá ze směrů západní i východní filosofie. Před dvěma lety se jí narodil druhý syn, Teddy. Herečka je odhodlaná, že už nikdy podobným stavům nepropadne. Na pozoru by se přitom měly mít nejen ženy-matky, ale i muži – jsou zaznamenány ojedinělé případy, kdy se poporodní deprese vyskytla u i nich!

Odhaduje se, že syndromem poporodní deprese trpí celých 15 % žen-matek. Může se zdát, že málokterá o tom mluví otevřeně. Leně Headey vděčíme za to, že upozornila, jak může showbusiness tyto problémy ovlivnit, tím že je podrobí veřejné debatě. „Vždy jsem měla pocit, že pokud o svých pocitech nemluvíte otevřeně a nemáte snahu zapojit své blízké do toho, čím se trápíte, dostanete se do ještě větší izolace.“

Info ikona
Lena
Mohlo by se vám líbit

Pravda o IVF: Co vás čeká a kolik to bude stát?

Umělé oplodnění podstupuje čím dál více žen, přesto jsou hovory na toto téma pořád trochu tabu. Výsledkem je spousta mýtů. Zjišťovali jsme, jestli se po IVF opravdu rodí víc dvojčat, nakolik vás hormonální stimulace ohrozí rakovinou a jak dlouho je možné mateřství odkládat.
marianne.cz

Gwyneth Paltrow

Přesně to zažila i hollywoodská star Gwyneth Paltrow. Ta se po narození syna Mosese v roce 2006 ocitla doslova na dně. „Měla jsem tak příšerné stavy, že jsem se bála, abych nezabila sebe nebo to dítě,“ otevřeně přiznala. Až poté, co jí tehdejší manžel frontman skupiny Coldplay Chris Martin upozornil, že se svým stavem musí něco dělat, navštívila odborníka, který ji od několikaměsíčních depresí, kdy se cítila jako „robot“, konečně pomohl.

Jediného, čeho lituje, že se kvůli studu a společenskému odsouzení nevydala za odborníkem již dříve. „Mrzí mě ty promarněné čtyři měsíce, které jsem mohla prožít zcela jinak. Když se teď navíc podívám na fotky syna z toho období, vůbec na nic si nepamatuju,“ varuje držitelka Oscara všechny ženy, které by se s poporodními depresemi chtěly vypořádat samy bez lékařské pomoci.

To že není důvod cítit se kvůli tomu trapně a jako špatný člověk připouští i další světové hvězdy, které se s poporodními stavy také potýkaly – například britská popová diva Adele či herečky Amanda Peet a Drew Barrymore.

Info ikona
Gwyneth Paltrow
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi
Mohlo by se vám líbit

Když vaří Gwyneth Paltrow aneb Inspirujte se oblíbenými recepty hollywoodské hvězdy

Vaření bývá vášeň i prokletí. Když se vrátíte domů vyčerpaná z práce, občas se promění v pořádnou dřinu. Inspirujte se kuchařskou knihou herečky Gwyneth Paltrow, plnou snadných, nápaditých a především zdravých receptů.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení