Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Utajené myšlenky aneb jak se rodí nevěra

Někdy to vypadá, jako by nevěra byla vlastně úplně normální. Kde se ale v lidech bere? Jak je možné, že se z milujícího partnera či partnerky, kterého přece znáte jako své boty a který „by tohle rozhodně nikdy neudělal“, stane padouch, co vám s úsměvem na rtech vrazí pomyslný nůž do zad, či rovnou do srdce?

Martin Zikmund | 13. 09. 2017

Ty konce asi všichni známe. Někteří z nás možná bohužel i osobně. Podvádějící partner týdny, měsíce a často i roky tomu druhému vlastně neustále lže. Každý den, každou noc, každým pohlazením, každým polibkem. Důvěra, která je pro vztah, a hlavně pro intimitu klíčová, získává trhlinu, o které však podváděný zpočátku nic netuší. Podvádějící o ní ale ví velice dobře, vnímá ji pokaždé, když mluví s podváděným. 

Najednou vám totiž už nemůže říkat všechno, nemůže k vám být zcela upřímný, nemůže vám zkrátka najednou věřit, že ho bezpodmínečně přijmete se vším, s čím za vámi přijde. Se vším ne. Navíc si musí dávat pozor, co komu říká, co kdo ví. A tak se jeho chování (nejen) k vám podle toho mění, protože tam, kde není (sebe)důvěra, nemůže být ani (sebe)láska. A v tu chvíli milenka či milenec získávají o to víc navrch, protože jí/jemu se přece podvádějící může svěřit absolutně se vším. Protože on(a) mu tak rozumí, chápe ho, přijímá. To s ní(m) může být konečně sám sebou! Ne, nemůže. Je to jen iluze. Ale v danou chvíli se to podvádějícímu přesně tak jeví.

Jenže podváděný tu změnu časem vycítí a pak už je jen na jeho egoobranných mechanismech – mechanismech, které chrání naši psychiku před zraněními, která by ji svým rozsahem mohla ohrozit –, kdy a jak moc si tuto změnu připustí. Obvykle ale dlouho vítězí nejsilnější z těchto mechanismů – racionalizace. „Však toho má teď chudák v práci hodně.„No jo, no, tak ji zrovna bolí břicho, tak to nejde.“ „To je taková škoda, že musí být v práci až dlouho do noci…“ Ty výmluvy, co si sami sobě říkáme, jsou pořád stejné. Přesto stále velmi dobře fungují. Tedy až do té doby, kdy už pravdu nelze nevidět. Čím silnější pak byla racionalizace, tím silnější a hlubší ránu naše ego, či chcete-li srdce, dostává. A přichází na přetřes otázka PROČ? Proč k tomu došlo?! A na tu vám teď odpovím.

Kdy se rodí nevěra

Budete se možná trochu divit, ale nevěra se rodí mnohem dřív, než by se mohlo zdát. Vlastně ještě předtím, než začne váš vztah. Někdy dokonce i dřív, než se narodíte. Britský psychoanalytik John Bowlby, který přišel s teorií attachementu (vztahové vazby), která se právě tím, jak lidé žijí ve vztazích, intenzivně zabývá, totiž vysledoval, že...

...CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V ZÁŘIJOVÉ MARIANNE! 

z