Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Zapomeňte na štěstí! Podle vědců je dobrý život definován tzv. psychologickým bohatstvím

Už dávno víme, že štěstí je muška jenom zlatá. Přesto většina z nás stále prahne po životě, který bude prošpikován chvílemi štěstí. Možná je ale načase změnit úhel pohledu, a připustit, že spokojený život není jenom o hledání a nacházení šťastných momentů.

Když zapátráme v paměti, možná si vybavíme hodinu filozofie na gymnáziu, kde nám vyučující vykládal Aristotelovu teorii o hédonické a eudaimonické stránce štěstí. Řecký filozof tvrdil, že na jedné stráně je hédonický život plný potěšení, pohodlí, stability a pevných sociálních vztahů, a na straně druhé život eudaimonický, který se primárně zabývá pocitem „naplnění“ z konání vyššího dobra. Od dob Aristotelése se toho příliš nezměnilo, a tak stále vnímáme štěstí jako chvíli, která přichází buď s naprostou pohodou (hédonismem) nebo dobrým skutkem (eudaimonismem).

Nejnovější studie, která byla zveřejněná v odborném časopise Psychological Review, ale naznačuje, že existuje i jiný způsob, jak dosáhnout spokojeného života. Podle psychologů bychom svou pozornost neměli zaměřovat na hledání štěstí, nýbrž na hledání psychologického bohatství.

Mohlo by se vám líbit

Závislost na zaneprázdnění aneb Když ke štěstí potřebujete plný diář

Naskytlo se vám prázdné políčko v diáři? Zatímco ostatní by skákali radostí do vzduchu, vy vehementně přemýšlíte, jakou aktivitou prázdný prostor vyplníte. Ano, ke štěstí totiž potřebujete přeplněný program, lítání ze schůzky na schůzku a pocit, že jste nepromarnili ani vteřinu svého života.
marianne.cz

Honba za psychologickým bohatstvím

Pokud chceme najít psychologické bohatství, musíme vědět, kde začít. Podle psychologů si pod tímto pojmem můžeme představit „zajímavé zážitky, ve kterých je novost doprovázena hlubokými změnami v naší perspektivě.“ S psychologickým bohatstvím se například setkávají studenti, kteří se rozhodnou pro studium v zahraničí. Zprvu náročná situace jim do života přinese zajímavé zkušenosti, vhled do odlišné kultury, nová přátelství, ale i změnu perspektivy na kulturu vlastní. Obdobné psychologické bohatství nachází lidé, kteří se vydají novou kariérní cestou

Podle psychologů je základním znamením psychologického bohatství to, že nová zkušenost nemusí být zprvu příjemná či zábavná. Dokonce může způsobit utrpění. „Neplodnost, chronické onemocnění, nezaměstnanost. I v utrpění můžete najít psychologické bohatství, neboť nové zkušenosti formují vaše chápání sebe samotných a světa kolem vás,“ vysvětluje profesor psychologie Shige Oishi.

Info ikona
Štěstí

Proč respektovat psychologické bohatství?

V žádném případě to neznamená, že byste z fleku měli pokořit Mount Everest nebo se vydat do válkou sužované oblasti. Pouze se vyplatí, když k určitým, a třeba i nehezkým, životním událostem budete přistupovat s otevřenou myslí. „Psychologické bohatství vytváří prostor pro nové výzvy. Nejde jenom o to, že všechno jde v životě dobře a hladce. Procházení si nepříjemnými zážitky má také svou hodnotu,“ psycholog Erin Westgate. Psychologové navíc dodávají, že hédonický, eudaimonický a psychologicky bohatý život se vzájemně nevylučují a ani jeden přístup není lepší než druhý.

Autoři studie se zprvu domnívali, že myšlenka psychologického bohatství se zalíbí především tzv. WEIRD společnosti (západní, vzdělané, industrializované, bohaté a demokratické společnosti). Následné průzkumy ale ukázaly, že psychologicky bohatý život by si zvolili jak lidé v Japonsku, Jižní Korei nebo Německu, tak i Indové. Autoři tedy nenašli významné spojení mezi výší příjmu a touze po psychologicky bohatém životě.

Mohlo by se vám líbit

Nejste v životě spokojení? Absolvujte kurz štěstí

Zn.: Zdarma
marianne.cz

Související články

Zábava
Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Kvíz: Víte, co patří do Cosmopolitanu a co nikdy nenajdete v Mojitu? Ověřte si, jak dobře znáte letní drinky

Dobrý nápad
KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

KVÍZ: Vesničko má středisková je filmová klasika. Vyzkoušejte, zda ji dobře znáte

Krása
Jak se (ne)líčit do letadla: Zjistěte, proč zde může make-up pleti spíše uškodit

Jak se (ne)líčit do letadla: Zjistěte, proč zde může make-up pleti spíše uškodit

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci