PROMĚNA KAVÁRENSKÉHO POVALEČE – 2. díl: Jak pracuje tělo

Po týdnu jsem šla na svůj další trénink. Druhý v životě. A první, který nebyl jen pouhým seznamovacím tancem. Cvičila jsem! Nebo jsem se o to aspoň pokoušela…
Napsal Vydáno 17. říjen 2016
PROMĚNA KAVÁRENSKÉHO POVALEČE – 2. díl: Jak pracuje tělo
Foto: Kristýna Mazánková
 
Přiběhla jsem na trénink ze schůzky, předtím jsem trávila pár hodin v kanceláři. Zrovna byla uzávěrka a já jsem vynechala oběd. Vlastně jsem na něj neměla ani pomyšlení. Navíc jsem si říkala, že když za dvě hodiny budu cvičit, tak mi mi nějaká svíčková na smetaně jen zbytečně těžkla v žaludku. Tuhle skutečnost jsem ovšem trenérovi zamlčela a ve svém novém cvičebním outfitu jsem se snažila tvářit hrdě a sportovně. 
 
Akční kolečko
Začala jsem na powerplatu, stroji, o kterém jsem si myslela, že cvičí za vás. A ano, on vibruje a klepe se, a vibrace se přenáší do svalů a tím ještě urychlují jejich aktivitu. Jenomže já jsem na vibrační plošině jen nestála, ale dělala různé prostocviky – výpady, dřepy a cviky v podporu. 
 
Trenér Paul těmhle cvikům říká familiérně a zdrobněle „podpůrek“. Došlo mi, že je to proto, že mě nechce vyděsit, ale to ani nemusel, protože tenhle podpůrek jsem vydržela asi tak deset vteřin. Ne, to přeháním. Pět. Pak se mi zatmělo před očima. Fascinuje mě, že i když pracuju jen s vahou vlastního těla, dostávám pořádně zabrat. 
 
Co bolí, to sílí?!
V Advance Training se zaměřují na takzvaný hybrid trénink, kde se posiluje, ale střídají se cviky, a tím pádem se pracuje i se srdcem. „Při takovém tréninku se spálí daleko více energie, než jen při kardiovaskulárním tréninku nebo při klasickém odporovým,“ říká Paul a podává mi švihadlo. 
 
„Neskákala jsem přes švihadlo asi dvacet let,“ poznamenám a vzápětí zjišťuji, že umění skákat přes švihadlo lze velmi jednoduše zapomenout a navíc mé náctileté tělo zvládalo skoky bez zadýchání, zatímco teď mám pocit, že mi srdce vyletí z kůže. Když zastavím, snažím se trenérovi dávat záludné otázky, abych trochu nahnala čas k nabrání dechu.
 
Jak funguje tělo?
 
„Dá se říct, že na základě čtyř kulových kloubů. Kyčle a ramena, které jsou vytvořené pro mobilitu a sílu, a svaly a jádro těla jsou vytvořené pro zastavování pohybu, ochranu orgánů a stabilizaci páteře. Všechno musí fungovat správně, proto nejsem fanouškem jednostranných cvičení,“ říká Paul. 
 
Po další sérii cviků dostávám opět mžitky před očima a začínám si vyčítat, že jsem cvičila nalačno. Připadám si nemožně, takže to trenérovi přiznávám… Koktejl toho, že moje tělo nemá z čeho brát energii a náročného cvičení, na které moje povalečská povaha nebyla zvyklá, si vybral svou daň. Přemýšlím, proč to cvičení musí bolet.
 
Proč musím trpět?!
 
Paul se na mě usměje a řekne: 

Kristýna Mazánková

Další články

Reklama